Таг: климатски промени

1 2 3 10 10 / 95 НАПИСИ
ИСТОРИСКА ПОБЕДА НА МЛАДИТЕ ЕКОЛОГИСТИ ОД МОНТАНА, СУДОТ ПРЕСУДИ ДЕКА ДРЖАВАТА ИМ ГО КРШИ УСТАВНОТО ПРАВО НА ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

ИСТОРИСКА ПОБЕДА НА МЛАДИТЕ ЕКОЛОГИСТИ ОД МОНТАНА, СУДОТ ПРЕСУДИ ДЕКА ДРЖАВАТА ИМ ГО КРШИ УСТАВНОТО ПРАВО НА ЧИСТА ЖИВОТНА СРЕДИНА

Младите еколошки активисти од американската сојузна држава Монтана постигнаа она што експертите го опишаа како револуционерна правна победа, откако су ...
ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ ЌЕ ВЛИЈААТ КОГА И КАДЕ ЌЕ ПАТУВАМЕ НА ОДМОР, ВО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ОДИ И ВО НОЕМВРИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ ЌЕ ВЛИЈААТ КОГА И КАДЕ ЌЕ ПАТУВАМЕ НА ОДМОР, ВО ГРЦИЈА ЌЕ СЕ ОДИ И ВО НОЕМВРИ ПОРАДИ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Климатските промени, вклучувајќи ги топлотните бранови можат да имаат влијание врз начинот на кој луѓето ги планираат своите одмори, вели Себастијан Е ...
МОЛИКАТА НЕ Ѝ ДАВА НА БОРОВИНКАТА ДА РАСТЕ НА ПЕЛИСТЕР, ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ Ѝ ГО СТЕСНУВА ПРОСТОРОТ

МОЛИКАТА НЕ Ѝ ДАВА НА БОРОВИНКАТА ДА РАСТЕ НА ПЕЛИСТЕР, ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ Ѝ ГО СТЕСНУВА ПРОСТОРОТ

И родот на боровинката, најсобираната бобинка на Пелистер, годинава е намален поради интензивните врнежи дожд во мај, јуни и почетокот на јули кога ра ...
ОТРОВНА РИБА Е МЕЃУ НОВИТЕ ВИДОВИ ШТО СЕ ПОЈАВИЈА ВО ЈАДРАНОТ ПОРАДИ ЗАТОПЛУВАЊЕТО ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

ОТРОВНА РИБА Е МЕЃУ НОВИТЕ ВИДОВИ ШТО СЕ ПОЈАВИЈА ВО ЈАДРАНОТ ПОРАДИ ЗАТОПЛУВАЊЕТО ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Во текот на 2022 и 2023 година, за првпат се забележани нови видови на риби во Јадранското и во Средоземното Море, а една од нив, е таканаречената риб ...
КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО ДОНЕСОА ВО ЗЕМЈАВА ТИГРЕСТИОТ КОМАРЕЦ КОЈ Е АГРЕСИВЕН И АКТИВЕН 24 ЧАСА, ТРЕБА ПРСКАЊЕ ОД ЗЕМЈА, А НЕ АВИОНСКИ

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ГО ДОНЕСОА ВО ЗЕМЈАВА ТИГРЕСТИОТ КОМАРЕЦ КОЈ Е АГРЕСИВЕН И АКТИВЕН 24 ЧАСА, ТРЕБА ПРСКАЊЕ ОД ЗЕМЈА, А НЕ АВИОНСКИ

Климатските промени го донесоа во земјава азискиот тигрест комарец. Станува збор за инвазивен вид, со агресивни убоди и причинител на тропски и суптро ...
НЕКОИ ВИДОВИ ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО СЕ НА РАБ НА ИСЧЕЗНУВАЊЕ, ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ ПОТЕШКО ГИ ПОГОДУВА СЛАТКОВОДНИТЕ ЕКОСИСТЕМИ

НЕКОИ ВИДОВИ ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО СЕ НА РАБ НА ИСЧЕЗНУВАЊЕ, ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛУВАЊЕ ПОТЕШКО ГИ ПОГОДУВА СЛАТКОВОДНИТЕ ЕКОСИСТЕМИ

Во последните 30 години под влијание на природните услови и човековите активности се јавуваат промени во климата во светот, па и кај нас. Според хидро ...
ТОПЕЊЕТО НА ГЛЕЧЕР ВО АЛПИТЕ ГО ОТКРИ ТЕЛОТО НА ГЕРМАНСКИ ПЛАНИНАР КОЈ ИСЧЕЗНА ВО 1986

ТОПЕЊЕТО НА ГЛЕЧЕР ВО АЛПИТЕ ГО ОТКРИ ТЕЛОТО НА ГЕРМАНСКИ ПЛАНИНАР КОЈ ИСЧЕЗНА ВО 1986

Топењето на глечер близу познатиот швајцарски врв Матерхорн откри човечки остатоци, за кои е потврдено дека му припаѓаат на германски планинар кој се ...
ДОЖДОТ ГО ЈАДЕ ЛЕБНОТО ЗРНО ВО ПЕЛАГОНИЈА И РОДОТ Е ПОД ПРОСЕКОТ, ЛЕБОТ Е ПОСКАП ОТИ МОРА ДА СЕ УВЕЗУВА ЖИТО И БРАШНО

ДОЖДОТ ГО ЈАДЕ ЛЕБНОТО ЗРНО ВО ПЕЛАГОНИЈА И РОДОТ Е ПОД ПРОСЕКОТ, ЛЕБОТ Е ПОСКАП ОТИ МОРА ДА СЕ УВЕЗУВА ЖИТО И БРАШНО

Климатските промени го десеткуваа лебното зрно во најголемата житница во земјава Пелагонија. Ако до лани жетварите се мачеа со сушите, годинава обилни ...
СИЛНИТЕ ТОПЛОТНИ БРАНОВИ ВО САД И ЕВРОПА ВО ЈУЛИ ЌЕ БЕА НЕВОЗМОЖНИ БЕЗ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ

СИЛНИТЕ ТОПЛОТНИ БРАНОВИ ВО САД И ЕВРОПА ВО ЈУЛИ ЌЕ БЕА НЕВОЗМОЖНИ БЕЗ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ

Топлотните бранови кои ги погодија Европа, САД и Кина во јули ќе беа невозможни без климатските промени предизвикани од човекот, вели нова научна студ ...
КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ВЛЕГУВААТ НА НЕПОЗНАТА ТЕРИТОРИЈА, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ ПО НАЈТОПЛАТА НЕДЕЛА ВО СВЕТОТ ДОСЕГА

КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ВЛЕГУВААТ НА НЕПОЗНАТА ТЕРИТОРИЈА, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ ПО НАЈТОПЛАТА НЕДЕЛА ВО СВЕТОТ ДОСЕГА

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутерес, изјави дека климатските промени се вон контрола, откако неофицијална анализа на податоци п ...
1 2 3 10 10 / 95 НАПИСИ