Таг: композитор

1 2 10 / 16 НАПИСИ
ПОЧИНА ЈАПОНСКИОТ КОМПОЗИТОР И ОСКАРОВЕЦ РЈУИЧИ САКАМОТО

ПОЧИНА ЈАПОНСКИОТ КОМПОЗИТОР И ОСКАРОВЕЦ РЈУИЧИ САКАМОТО

Прославениот јапонски композитор и продуцент Рјуичи Сакамото почина на 71 година, две години откако повторно му беше дијагностициран рак на дебелото ц ...
ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ПРВЕНЕЦ НА „ТАНЕЦ“ МИЛАН ЗАВКОВ

ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ПРВЕНЕЦ НА „ТАНЕЦ“ МИЛАН ЗАВКОВ

Ненадејно почина Милан Завков, врвниот инструменталист и композитор, првенецот на Националниот ансамбл „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестаро ...
ДЕЛА ОД ДОМАШНИОТ АРХИВ НА ЉУБОМИР БРАНЃОЛИЦА ПОСТАВЕНИ НА ИНТЕРНЕТ АРХИВА

ДЕЛА ОД ДОМАШНИОТ АРХИВ НА ЉУБОМИР БРАНЃОЛИЦА ПОСТАВЕНИ НА ИНТЕРНЕТ АРХИВА

Дела од македонскиот композитор и автор на филмска музика Љубомир Бранѓолица, кој во август наполни 90 години, се поставени во дигитална форма на онла ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ КОМПОЗИТОР КОРНЕЛИЈЕ КОВАЧ

ПОЧИНА СРПСКИОТ КОМПОЗИТОР КОРНЕЛИЈЕ КОВАЧ

Еден од најпознатите композитори во бивша Југославија, Корнелије Ковач, почина на 81 година во Белград, објави неговото семејство. Ковач беше член на ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ГРЧКИ КОМПОЗИТОР ВАНГЕЛИС

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ГРЧКИ КОМПОЗИТОР ВАНГЕЛИС

Грчкиот композитор Вангелис, кој се прослави со филмските теми за „Огнени кочии“ и „Истребувач“, почина на 79 години. Тој доби Оскар за „Огнени кочии“ ...
ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ ТОДЕ НОВАЧЕВСКИ, АВТОР НА ХИТОВИТЕ НА МАРИЈАНА И РОСАНА

ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ ТОДЕ НОВАЧЕВСКИ, АВТОР НА ХИТОВИТЕ НА МАРИЈАНА И РОСАНА

Композиторот Тоде Новачевски, автор на најпопуларните песни на поп дуетот Маријана и Росана, почина во Мелбурн, Австралија по повеќегодишно тешко боле ...
ЦЕЛ ЖИВОТ БЕШЕ ВО СЕНКА НА ДРУГИ, А БЕШЕ НАЈГОЛЕМИОТ ГЕНИЈАЛЕЦ ВО СЕМЕЈСТВОТО, КАЖА ЗА МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ СИНОТ ИГОР НА КОМЕМОРАЦИЈАТА

ЦЕЛ ЖИВОТ БЕШЕ ВО СЕНКА НА ДРУГИ, А БЕШЕ НАЈГОЛЕМИОТ ГЕНИЈАЛЕЦ ВО СЕМЕЈСТВОТО, КАЖА ЗА МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ СИНОТ ИГОР НА КОМЕМОРАЦИЈАТА

Цел живот беше во сенка на други, а, всушност, беше најголемиот генијалец во семејството, кажа Игор Џамбазов на комеморацијата посветена на неговиот т ...
ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ДИРИГЕНТ АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

ПОЧИНА КОМПОЗИТОРОТ И ДИРИГЕНТ АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

Легендарниот композитор и диригент и втемелувач на македонската детска и популарна музика Александар Џамбазов почина денеска на 85 години, објави Соју ...
ПОЧИНА МИКИС ТЕОДОРАКИС, СЛАВНИОТ ГРЧКИ КОМПОЗИТОР КОЈ ЈАВНО ГИ ИЗРАЗУВАШЕ СВОИТЕ АНТИМАКЕДОНСКИ СТАВОВИ

ПОЧИНА МИКИС ТЕОДОРАКИС, СЛАВНИОТ ГРЧКИ КОМПОЗИТОР КОЈ ЈАВНО ГИ ИЗРАЗУВАШЕ СВОИТЕ АНТИМАКЕДОНСКИ СТАВОВИ

Славниот грчки композитор Микис Теодоракис, кој отворено се спротивставуваше на грчката хунта и ги изразуваше своите антимакедонски ставови, почина во ...
ПОЧИНА ЕРМЕНСКИОТ ВИРТУОЗ ЏИЈАН ГАСПАРИЈАН, ПОЗНАТ И ПО МУЗИКАТА ВО „ГЛАДИЈАТОР“

ПОЧИНА ЕРМЕНСКИОТ ВИРТУОЗ ЏИЈАН ГАСПАРИЈАН, ПОЗНАТ И ПО МУЗИКАТА ВО „ГЛАДИЈАТОР“

Ерменскиот музичар и композитор Џиван Гаспаријан, познат и како Господар на дудукот, почина на 92 години. Гаспаријан важеше за виртуозен изведувач на ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ