Таг: маестро

ФИЛХАРМОНИЈА ОТВОРИ СО АШКЕНАЗИ И ТРПЧЕСКИ

ФИЛХАРМОНИЈА ОТВОРИ СО АШКЕНАЗИ И ТРПЧЕСКИ

Концертната сала на Македонската филхармонија, прв нејзин објект во 73-годишното постоење, се отвори вечерва со првиот свечен концерт под диригентство ...
МУЗИЧАРИТЕ ПЛАЧАТ ПО ХАРИЗМАТА И СТРАСТА НА ЃУМАР 

МУЗИЧАРИТЕ ПЛАЧАТ ПО ХАРИЗМАТА И СТРАСТА НА ЃУМАР 

Бела роза на празниот диригентски пулт, музичари од Оркестарот во солзи пред видеобимот со фотографија од својот омилен маестро Саша Николовски-Ѓумар, ...
КОМЕМОРАЦИЈА ЗА МАЕСТРО ЃУМАР ЗАДУТРЕ ВО МОБ

КОМЕМОРАЦИЈА ЗА МАЕСТРО ЃУМАР ЗАДУТРЕ ВО МОБ

Комеморативната седница за прерано починатиот маестро, Саша Николовски-Ѓумар е задутре во 11 часот во Македонската опера и балет, соопштуваат од факул ...
МОБ ГО ЗАБОРАВИ МАЕСТРО ЧАВДАРСКИ

МОБ ГО ЗАБОРАВИ МАЕСТРО ЧАВДАРСКИ

Македонскиот диригент со светска слава маестро Ванчо Чавдарски почина пред 15 години, на 8 декември во Бризбејн, Австралија, на 71 година. Неговото им ...
ДА МЕ НАДЖИВЕЕТЕ И ДА СЕ ГОРДЕЕТЕ СО СВОИТЕ ДЕЦА КАКО ЈАС СО ИГОР И СО ТАЊА, ВЕЛИ МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ

ДА МЕ НАДЖИВЕЕТЕ И ДА СЕ ГОРДЕЕТЕ СО СВОИТЕ ДЕЦА КАКО ЈАС СО ИГОР И СО ТАЊА, ВЕЛИ МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ

Границите за маестро Александар Џамбазов се секаде и секогаш претесни, па така беше и на вечерашната промоција на монографијата „Маестро Александар Џа ...
5 / 5 НАПИСИ