Таг: Мајски оперски вечери

1 2 10 / 11 НАПИСИ
СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА МОЌНАТА „НАБУКО“ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

СТОЕЧКИ ОВАЦИИ ЗА МОЌНАТА „НАБУКО“ – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

Со долги аплуази и овации уште за време на целата изведба па сѐ до крајот и поклонот, публиката во Националната опера и балет (НОБ) синоќа ѝ честиташе ...
РАСПРОДАДЕНО Е ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО ПРЕМИЕРАТА НА „НАБУКО“

РАСПРОДАДЕНО Е ОТВОРАЊЕТО НА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ СО ПРЕМИЕРАТА НА „НАБУКО“

Распродадени се билетите за премиерата на операта „Набуко“ од Верди, со која на 9. мај во Националната опера и балет (НОБ) ќе се отворат 51. Мајски оп ...
ПРЕМИЕРАТА НА „НОРМА“ УТРЕ ГИ ОТВОРА 50. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

ПРЕМИЕРАТА НА „НОРМА“ УТРЕ ГИ ОТВОРА 50. МАЈСКИ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ

Со премиерната изведба на операта „Норма“ од Винченцо Белини (20 часот), утре се отвора јубилејното 50. издание на Мајските оперски вечери, што ќе тра ...
„АИДА“ ЌЕ ЈА ИЗВЕДЕМЕ НА ОТВОРЕНО ЗА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА НОБ ВАСКО РИСТОВ

„АИДА“ ЌЕ ЈА ИЗВЕДЕМЕ НА ОТВОРЕНО ЗА МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ НА НОБ ВАСКО РИСТОВ

Националната опера и балет (НОБ) по вторпат е во неизвесност пред одржувањето на Мајските оперски вечери (МОВ ) поради ковид пандемијата. Оперските и ...
ПАТУВАЊЕ НИЗ ЕГИПЕТ ВО 3-Д ВЕРЗИЈА – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ПРЕМИЕРАТА НА ОПЕРАТА „АИДА“

ПАТУВАЊЕ НИЗ ЕГИПЕТ ВО 3-Д ВЕРЗИЈА – ФОТОГАЛЕРИЈА ОД ПРЕМИЕРАТА НА ОПЕРАТА „АИДА“

Публиката во Националната опера и балет синоќа доби 3-Д патување низ историјата и географијата на древниот Египет, на премиерата на операта „Аида“ од ...
МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ И ЗАТВОРАТ СО „АИДА“

МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЗА ПРВПАТ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ И ЗАТВОРАТ СО „АИДА“

Вердиевата опера „Аида“ годинава за првпат ќе ги отвори и затвори Мајските оперски вечери, кои по 47. пат ќе почнат вечерва во 20 часот во Националнат ...
ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ВО „ТУРАНДОТ“ ОТКАКО Е УКИНАТ КУЌНИОТ ПРИТВОР, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОПЕРАТА ЧАДЛОВСКА

ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ВО „ТУРАНДОТ“ ОТКАКО Е УКИНАТ КУЌНИОТ ПРИТВОР, ВЕЛИ ДИРЕКТОРКАТА НА ОПЕРАТА ЧАДЛОВСКА

Оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за организираниот напа ...
ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ЗА ОПЕРАТА „ТУРАНДОТ“ ДОДЕКА БЕШЕ ВО КУЌЕН ПРИТВОР

ДУРЛОВСКИ БИЛ АНГАЖИРАН ЗА ОПЕРАТА „ТУРАНДОТ“ ДОДЕКА БЕШЕ ВО КУЌЕН ПРИТВОР

Оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за организираниот напа ...
ПАРИСКИТЕ БОЕМИ ГИ СОБРАА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ НА ОПЕРА

ПАРИСКИТЕ БОЕМИ ГИ СОБРАА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ НА ОПЕРА

Премиерот Зоран Заев, советничката за култура во Владата на Македонија, Цветанка Ласкова, министерот за култура Роберт Алаѓозовски и министерот без ре ...
МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ СО „БОЕМИ“

МАЈСКИТЕ ОПЕРСКИ ВЕЧЕРИ ЌЕ СЕ ОТВОРАТ СО „БОЕМИ“

Со премиерата на операта од Џакомо Пучини, „Боеми“, на 9 мај ќе се отворат 46. Мајски оперски вечери (МОВ) во Македонската опера и балет (МОБ). В.д ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ