Таг: Нигерија

СЕ САМОУБИ АБУБАКАР ШЕКАУ, ЛИДЕРОТ НА БОКО ХАРАМ ЧИИ ЦЕЛИ БИЛЕ ПРЕРАДИКАЛНИ И ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

СЕ САМОУБИ АБУБАКАР ШЕКАУ, ЛИДЕРОТ НА БОКО ХАРАМ ЧИИ ЦЕЛИ БИЛЕ ПРЕРАДИКАЛНИ И ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА

Лидерот на нигериската милитантна група Боко Харам, Абубакар Шекау, се самоубил, објави ривалска исламистичка група во аудиоснимка. Исламска држава в ...
НИГЕРИЕЦОТ СИМЕОН ПОЛИКАРП Е КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП НА ИНТЕГРА

НИГЕРИЕЦОТ СИМЕОН ПОЛИКАРП Е КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП НА ИНТЕГРА

Нигериецот Симеон Поликарп, кој има македонско државајанство и во Штип живее повеќе од 40 години, е меѓу петтемина кандидати за градоначалник на Штип ...
ХРВАТСКА ПО ГРЕШКА ДЕПОРТИРАЛА ДВАЈЦА НИГЕРИСКИ ПИНГПОНГАРИ ВО БИХ МИСЛЕЈЌИ ДЕКА СЕ МИГРАНТИ

ХРВАТСКА ПО ГРЕШКА ДЕПОРТИРАЛА ДВАЈЦА НИГЕРИСКИ ПИНГПОНГАРИ ВО БИХ МИСЛЕЈЌИ ДЕКА СЕ МИГРАНТИ

Организаторите на меѓународно студентско спортско натпреварување повикаа двајца нигерски пингпонгари да бидат вратени во нивната земја откако хрватска ...
ЏИХАДИСТИТЕ НА БОКО ХАРАМ УБИЈА 65 ЛУЃЕ НА ПОГРЕБ ВО НИГЕРИЈА

ЏИХАДИСТИТЕ НА БОКО ХАРАМ УБИЈА 65 ЛУЃЕ НА ПОГРЕБ ВО НИГЕРИЈА

Најмалку 65 луѓе се убиени откако милитантите на Боко Харам нападнале погребна церемонија во нигериската североисточна држава Борно. Напаѓачите дош ...
УБАНГ – СЕЛО ВО НИГЕРИЈА ВО КОЕ МАЖИТЕ И ЖЕНИТЕ ЗБОРУВААТ РАЗЛИЧНИ ЈАЗИЦИ И СОВРШЕНО СЕ РАЗБИРААТ

УБАНГ – СЕЛО ВО НИГЕРИЈА ВО КОЕ МАЖИТЕ И ЖЕНИТЕ ЗБОРУВААТ РАЗЛИЧНИ ЈАЗИЦИ И СОВРШЕНО СЕ РАЗБИРААТ

Во Убанг, земјоделска заедница во јужна Нигерија, мажите и жените зборуваат различни јазици. Тие гледаат на оваа уникатна различност како на благослов ...
МЕСИ СЕПАК НЕ СЕ ВРАЌА ДОМА, БЕКОТ РОХО ЈА СПАСИ АРГЕНТИНА

МЕСИ СЕПАК НЕ СЕ ВРАЌА ДОМА, БЕКОТ РОХО ЈА СПАСИ АРГЕНТИНА

Лео Меси сепак не се враќа дома по првата фаза од Светското првенство во Русија, откако Аргентина на драматичен начин ја совлада Нигерија со 2:1, за д ...
6 / 6 НАПИСИ