Таг: офанзива

1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ
УКРАИНЦИТЕ ГО ОНЕСПОСОБИЛЕ КЛУЧНИОТ МОСТ ВО ХЕРСОН И ЈА ЗАСИЛУВААТ ПРОТИВОФАНЗИВАТА

УКРАИНЦИТЕ ГО ОНЕСПОСОБИЛЕ КЛУЧНИОТ МОСТ ВО ХЕРСОН И ЈА ЗАСИЛУВААТ ПРОТИВОФАНЗИВАТА

Се засилува украинската противофанзива за ослободување на окупираниот јужен регион Херсон, велат западните воени извори. Клучен мост кон градот Херсо ...
УКРАИНЦИТЕ РАКЕТИРААТ МОСТОВИ ВО ХЕРСОН КАКО НАЈАВА НА ПРОТИВОФАНЗИВАТА

УКРАИНЦИТЕ РАКЕТИРААТ МОСТОВИ ВО ХЕРСОН КАКО НАЈАВА НА ПРОТИВОФАНЗИВАТА

Украинските сили подготвуваат или веќе почнале противофанзива во окупираниот јужен регион Херсон, објави Институтот за проучување војна, додавајќи дек ...
ПО 100 ДЕНА ВОЈНА, РУСИЈА СÈ УШТЕ НЕ ГИ ОСТВАРИЛА СВОИТЕ ЦЕЛИ, НО Е БЛИСКУ ДА ГО ОСВОИ ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК

ПО 100 ДЕНА ВОЈНА, РУСИЈА СÈ УШТЕ НЕ ГИ ОСТВАРИЛА СВОИТЕ ЦЕЛИ, НО Е БЛИСКУ ДА ГО ОСВОИ ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК

Русија има иницијатива во битката за Донбас, се вели во новиот извештај на британското министерство за одбрана. На 100. ден од војната, Британија вели ...
УКРАИНА ДНЕВНО ГУБИ ДО 100 ВОЈНИЦИ, ВЕЛИ ЗЕЛЕНСКИ

УКРАИНА ДНЕВНО ГУБИ ДО 100 ВОЈНИЦИ, ВЕЛИ ЗЕЛЕНСКИ

Володимир Зеленски изјави дека Украина губи до 100 војници дневно, додека руските сили ја засилуваат офанзивата во регионот Донбас, првенствено на гра ...
РУСИТЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ВО АВИЈАЦИЈА И АРТИЛЕРИЈА ВО БОРБИТЕ ВО ДОНБАС, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

РУСИТЕ ИМААТ ПРЕДНОСТ ВО АВИЈАЦИЈА И АРТИЛЕРИЈА ВО БОРБИТЕ ВО ДОНБАС, ВЕЛИ УКРАИНСКАТА ВОЈСКА

Украинската војска кажа дека Русија е во предност во борбите во источниот регион Луганск, каде што се одвива најжестоката офанзива од почетокот на инв ...
УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА РУСКИТЕ СИЛИ НАПАДНАЛЕ 40 ГРАДОВИ ВО ГОЛЕМАТА ОФАНЗИВА ВО ДОНБАС

УКРАИНА ВЕЛИ ДЕКА РУСКИТЕ СИЛИ НАПАДНАЛЕ 40 ГРАДОВИ ВО ГОЛЕМАТА ОФАНЗИВА ВО ДОНБАС

Украинската војска кажа дека руските сили нападнале повеќе од 40 градови во источните региони Доњецк и Луганск, каде што моментално се одвива најжесто ...
РУСИТЕ ЛАНСИРАА МАСИВЕН НАПАД НА СЈЕВЕРОДОЊЕЦК СО ЦЕЛ ДА ЈА ПРЕЗЕМАТ КОНТРОЛАТА ВРЗ ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК

РУСИТЕ ЛАНСИРАА МАСИВЕН НАПАД НА СЈЕВЕРОДОЊЕЦК СО ЦЕЛ ДА ЈА ПРЕЗЕМАТ КОНТРОЛАТА ВРЗ ЦЕЛИОТ ЛУГАНСК

Руските сили лансираа сеопшт напад со цел да ги окружат украинските трупи во два града разделени од река во источна Украина, што би можело да го даде ...
УКРАИНА НЕ ПРИФАЌА ПРЕКИН НА ОГНОТ, ИАКО СИТУАЦИЈАТА ВО ДОНБАС Е МНОГУ ТЕШКА

УКРАИНА НЕ ПРИФАЌА ПРЕКИН НА ОГНОТ, ИАКО СИТУАЦИЈАТА ВО ДОНБАС Е МНОГУ ТЕШКА

Украина кажа дека не прифаќа прекин на огнот и отстапки кон Москва, додека се интензивира руската офанзива во Донбас. Претседателот Зеленски кажа дека ...
БРАНИТЕЛИТЕ НА ХАРКИВ СТИГНАЛЕ ДО РУСКАТА ГРАНИЦА, ВЕЛАТ ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

БРАНИТЕЛИТЕ НА ХАРКИВ СТИГНАЛЕ ДО РУСКАТА ГРАНИЦА, ВЕЛАТ ЛОКАЛНИТЕ ВЛАСТИ

Украинските сили кои го бранат Харкив стигнале до државната граница со Русија, изјави регионалниот гувернер Олег Синегубов. Ова се надоврзува на украи ...
ПЕНТАГОН ПОТВРДИ ДЕКА УКРАИНА ДОБИЛА АВИОНИ И ВЕТИ НОВА ВОЕНА ПОМОШ ДОДЕКА РУСИЈА ЈА ЗАСИЛУВА ОФАНЗИВАТА ВО ДОНБАС

ПЕНТАГОН ПОТВРДИ ДЕКА УКРАИНА ДОБИЛА АВИОНИ И ВЕТИ НОВА ВОЕНА ПОМОШ ДОДЕКА РУСИЈА ЈА ЗАСИЛУВА ОФАНЗИВАТА ВО ДОНБАС

САД и сојузниците ѝ ветија уште оружје на Украина за да ѝ помогнат да се одбрани од обновената руска офанзива на истокот. Истовремено, Велика Британиј ...
1 2 3 4 10 / 40 НАПИСИ