Таг: Охрид

1 2 3 4 5 70 30 / 696 НАПИСИ
ОХРИД ЗА ВЕЛИГДЕН ОЧЕКУВА БУГАРИТЕ И ГРЦИТЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ ВРАЌААТ КАКО ТУРИСТИ ПО КОРОНАКРИЗАТА

ОХРИД ЗА ВЕЛИГДЕН ОЧЕКУВА БУГАРИТЕ И ГРЦИТЕ ДА ПОЧНАТ ДА СЕ ВРАЌААТ КАКО ТУРИСТИ ПО КОРОНАКРИЗАТА

Во пресрет на велигденските и првомајските празници има едвај 50 отсто исполнетост на хотелските капацитети на охридско-струшката ривиера. Иако вакват ...
ОД 1 МАЈ ПОСКАПУВА ТАКСИ ПРЕВОЗОТ ВО ОХРИД, СЕ ВОВЕДУВА И НОЌНА ТАРИФА

ОД 1 МАЈ ПОСКАПУВА ТАКСИ ПРЕВОЗОТ ВО ОХРИД, СЕ ВОВЕДУВА И НОЌНА ТАРИФА

Од први мај ќе поскапи такси превозот во Охрид. Советот на Општина Охрид го прифати барањето на такси превозниците за зголемување на цените, но им поб ...
ТУРИСТИЧКИТЕ АГЕНЦИИ БАРААТ ДА СЕ УКИНАТ ПЦР ТЕСТОВИТЕ И ПОТВРДИТЕ ЗА ВАКЦИНА НА ГРАНИЦИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ТУРИСТИ

ТУРИСТИЧКИТЕ АГЕНЦИИ БАРААТ ДА СЕ УКИНАТ ПЦР ТЕСТОВИТЕ И ПОТВРДИТЕ ЗА ВАКЦИНА НА ГРАНИЦИТЕ ОТИ ЌЕ НЕМА ТУРИСТИ

Да се укине задолжителното поседување сертификат за вакцинација или ПЦР тест за влез во земјава, бараат туристичките агенции. Велат дека со ваквите ре ...
ТУРИЗМОТ ГОДИНАВА ЌЕ ДОНЕСЕ НАД 400 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ОЧЕКУВА АГЕНЦИЈАТА ЗА ПРОМОЦИЈА

ТУРИЗМОТ ГОДИНАВА ЌЕ ДОНЕСЕ НАД 400 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ОЧЕКУВА АГЕНЦИЈАТА ЗА ПРОМОЦИЈА

Од туризмот годинава се очекува 2,5 милиони ноќевања и над 400 милиони долари директен прилив од секторот во домашната економија. Според директорот на ...
„КОСТАЛ“ ОД 2024 ВО ОХРИД ЌЕ ПРОИЗВЕДУВА ПОЛНАЧИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, БИТИЌИ ИМ ВЕТИ ПОМОШ ОТИ ИНВЕСТИРАЛЕ ВО ДРЖАВАТА

„КОСТАЛ“ ОД 2024 ВО ОХРИД ЌЕ ПРОИЗВЕДУВА ПОЛНАЧИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ, БИТИЌИ ИМ ВЕТИ ПОМОШ ОТИ ИНВЕСТИРАЛЕ ВО ДРЖАВАТА

Охридската компанија „Костал“ од 2024 ќе започне со производство на полначи за електрични хибридни автомобили, проект вреден 25 милиони евра со кој ќе ...
СТРУГА ЗА 20 ГОДИНИ ИЗГУБИЛА 20 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО, МЛАДИТЕ МАСОВНО СЕ ИСЕЛУВААТ И ОД ОХРИД

СТРУГА ЗА 20 ГОДИНИ ИЗГУБИЛА 20 ОТСТО ОД НАСЕЛЕНИЕТО, МЛАДИТЕ МАСОВНО СЕ ИСЕЛУВААТ И ОД ОХРИД

Струга е меѓу градовите од каде има најголемо иселување во последните 20 години. Резултатите од годинашниот попис споредени со оној во 2002 покажуваат ...
50 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА АРХИТЕКТОНСКИ НАЈПРЕПОЗНАТЛИВАТА БЕНЗИНСКА ПУМПА НА МАКПЕТРОЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ВО ОХРИД

50 ГОДИНИ ОД ИЗГРАДБАТА НА АРХИТЕКТОНСКИ НАЈПРЕПОЗНАТЛИВАТА БЕНЗИНСКА ПУМПА НА МАКПЕТРОЛ КАЈ БИЛЈАНИНИ ИЗВОРИ ВО ОХРИД

Бензинската станица „Билјанини извори“, што е дел од мрежата на „Макпетрол“, денеска ја одбележува 50-годишнината од отворањето, соопшти компанијата. ...
ПОЧИНА ЉУБЕН БАТКОСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ И ДОЛГОГОДИШЕН ДИРЕКТОР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

ПОЧИНА ЉУБЕН БАТКОСКИ, ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ И ДОЛГОГОДИШЕН ДИРЕКТОР НА ОХРИДСКО ЛЕТО

На 87 години вчера почина Љубен Баткоски, еден од основачите и долгогодишен директор на Охридско лето (1982-1996). Баткоски ќе остане запишан во истор ...
ХОТЕЛИЕРИТЕ И ПРИВАТНИТЕ ИЗДАВАЧИ ОД ОХРИД И СТРУГА ПОНУДИЛЕ СМЕСТУВАЊЕ ЗА 10.000 БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

ХОТЕЛИЕРИТЕ И ПРИВАТНИТЕ ИЗДАВАЧИ ОД ОХРИД И СТРУГА ПОНУДИЛЕ СМЕСТУВАЊЕ ЗА 10.000 БЕГАЛЦИ ОД УКРАИНА

Хотелиерите на охридско-струшката ривиера се подготвени да отстапат 30 отсто од своите капацитети за бегалците од Украина. На листата доставена до Вла ...
ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА ИМА ДОЛГ ОД 4 МИЛИОНИ ЕВРА, БЛОКИРАНА СМЕТКА И ИЗВРШНИ СУДСКИ РЕШЕНИЈА, ДИРЕКТОРОТ БАЛЕСКИ БАРА ДРЖАВАТА ДА ПОМОГНЕ

ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА ИМА ДОЛГ ОД 4 МИЛИОНИ ЕВРА, БЛОКИРАНА СМЕТКА И ИЗВРШНИ СУДСКИ РЕШЕНИЈА, ДИРЕКТОРОТ БАЛЕСКИ БАРА ДРЖАВАТА ДА ПОМОГНЕ

Општата болница во Охрид има долг од 4 милиони евра, дел наследен, а дел направен во изминативе две години како последица на ковид пандемијата. Болниц ...
1 2 3 4 5 70 30 / 696 НАПИСИ