Таг: почина

1 2 3 4 15 20 / 145 НАПИСИ
ПОЧИНА ТЕАТАРСКАТА КРИТИЧАРКА ЦВЕТАНКА ЗОЈЧЕВСКА

ПОЧИНА ТЕАТАРСКАТА КРИТИЧАРКА ЦВЕТАНКА ЗОЈЧЕВСКА

Цветанка Зојчевска, една од најпроминентните македонски театарски критичарки и новинарки од културата, почина вчера во Скопје, потврди семејството за ...
ПОЧИНА РАТКА БАКАЛИНОСКА, КОЈА БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ВЛАСТ ЈА ИЗМАЧУВАЛА КАКО 16-ГОДИШНА ПАРТИЗАНКА

ПОЧИНА РАТКА БАКАЛИНОСКА, КОЈА БУГАРСКАТА ФАШИСТИЧКА ВЛАСТ ЈА ИЗМАЧУВАЛА КАКО 16-ГОДИШНА ПАРТИЗАНКА

Почина Ратка Бакалиноска, партизанка од Битола која како 16-годишна ученичка била измачувана во затвор од бугарската окупаторска фашистичка власт. Има ...
32-ГОДИШНИОТ БИТОЛЧАНЕЦ КОЈ ПОЧИНА ОД КОВИД ПРВО ОДБИВАЛ ДА ОСТАНЕ В БОЛНИЦА, А ИМАЛ ХРОНИЧНА БОЛЕСТ И НЕ БИЛ ВАКЦИНИРАН

32-ГОДИШНИОТ БИТОЛЧАНЕЦ КОЈ ПОЧИНА ОД КОВИД ПРВО ОДБИВАЛ ДА ОСТАНЕ В БОЛНИЦА, А ИМАЛ ХРОНИЧНА БОЛЕСТ И НЕ БИЛ ВАКЦИНИРАН

32-годишниот битолчанец кој денеска почина од коронавирус, иако бил во тешка состојба одбил да биде хоспитализиран, а имал хронично заболување и не би ...
ПОЧИНА ГОРЈАН ТОЗИЈА, ПОРАНЕШЕН ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

ПОЧИНА ГОРЈАН ТОЗИЈА, ПОРАНЕШЕН ДИРЕКТОР НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ФИЛМ

Горјан Тозија, координаторот на владиното Координативно тело за поддршка и одржлив развој на Преспанскиот Регион и поранешен директор на Агенцијата за ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР ПИТЕР БОГДАНОВИЧ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР ПИТЕР БОГДАНОВИЧ

Почина американскиот режисер Питер Богданович, чии филмови „Последната кинопретстава“ и „Месечина од хартија“ го втемелија неговиот углед како еден од ...
ОД КОВИД-19 ПОЧИНАЛ ЕДЕН ВРАБОТЕН ОД ЗАТВОРОТ ВО БИТОЛА, А 16 ОСУДЕНИЦИ СЕ ПОЗИТИВНИ

ОД КОВИД-19 ПОЧИНАЛ ЕДЕН ВРАБОТЕН ОД ЗАТВОРОТ ВО БИТОЛА, А 16 ОСУДЕНИЦИ СЕ ПОЗИТИВНИ

Едно вработено лице од Битолскиот затвор „Црн Мост“ на возраст од 47 години почина од ковид-19 пред два дена, а 16 осуденици се позитивни на коронавир ...
ПОЧИНА ПОРАНЕШНИОТ ГРЧКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ КАРОЛОС ПАПУЉАС

ПОЧИНА ПОРАНЕШНИОТ ГРЧКИ ПРЕТСЕДАТЕЛ КАРОЛОС ПАПУЉАС

Поранешниот претседател на Грција Каролос Папуљас почина денеска во Атина на 92 години. Тој отслужи два мандата како претседател, од 2005 до 2015 годи ...
ПОЧИНА РИЧАРД РОЏЕРС, АРХИТЕКТОТ НА „ПОМПИДУ“ ВО ПАРИЗ И ЛОНДОНСКАТА „О2 АРЕНА“

ПОЧИНА РИЧАРД РОЏЕРС, АРХИТЕКТОТ НА „ПОМПИДУ“ ВО ПАРИЗ И ЛОНДОНСКАТА „О2 АРЕНА“

Ричард Роџерс, архитектот на светски познати дела како центарот „Помпиду“ или Бобур во Париз или „Милениум доум“, сега позната како лондонска „02 Арен ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ОД МНТ СЛАВИША КАЈЕВСКИ

ПОЧИНА АКТЕРОТ ОД МНТ СЛАВИША КАЈЕВСКИ

Почина Славиша Кајевски, 39-годишниот актер од Македонскиот народен театар (МНТ), соопшти неговата матична куќа. Кајевски е роден на 1 февруари 1982  ...
НА 41 ГОДИНА ПОЧИНА ДИЗАЈНЕРОТ ВИРЏИЛ АБЛО, УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР ВО „ЛУЈ ВИТОН“

НА 41 ГОДИНА ПОЧИНА ДИЗАЈНЕРОТ ВИРЏИЛ АБЛО, УМЕТНИЧКИ ДИРЕКТОР ВО „ЛУЈ ВИТОН“

Дизајнерот Вирџил Абло, кој до неодамна беше уметнички директор за машката колекција на „Луј Витон“ и близок пријател на Канје Вест почина на 41 годин ...
1 2 3 4 15 20 / 145 НАПИСИ