Таг: распуштање

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ГЕРМАНСКИТЕ ДЕСНИЧАРИ ПЛАНИРААТ КАМПАЊА ЗА РАСПУШТАЊЕ НА ЕУ

ГЕРМАНСКИТЕ ДЕСНИЧАРИ ПЛАНИРААТ КАМПАЊА ЗА РАСПУШТАЊЕ НА ЕУ

Крајнодесничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) објави дека на следната предизборна кампања за Европскиот парламент би можела да бара распу ...
СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ СЕ ОДНЕСУВА НОРМАЛНО, РАЗГЛЕДУВАМЕ НАЧИНИ ЗА НЕГОВО РАСПУШТАЊЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА КРЕНАР ЛОГА

СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ СЕ ОДНЕСУВА НОРМАЛНО, РАЗГЛЕДУВАМЕ НАЧИНИ ЗА НЕГОВО РАСПУШТАЊЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ ЗА ПРАВДА КРЕНАР ЛОГА

Министерот за правда Кренар Лога, кој беше еден од првите кои се обидоа да му укажат на Судскиот совет, односно на тогашниот потпретседател Селим Адем ...
АКО ПРЕДВРЕМЕ СЕ РАСПУШТИ СОБРАНИЕТО, ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ЗЕМААТ АПАНАЖА, ЗА РАЗЛИКА ОД РАЗРЕШЕНИТЕ ДИРЕКТОРИ И МИНИСТРИ

АКО ПРЕДВРЕМЕ СЕ РАСПУШТИ СОБРАНИЕТО, ПРАТЕНИЦИТЕ ЌЕ ЗЕМААТ АПАНАЖА, ЗА РАЗЛИКА ОД РАЗРЕШЕНИТЕ ДИРЕКТОРИ И МИНИСТРИ

По укинувањето на апанажата за избрани и именувани функционери кои се разрешени или си дале оставка, се разви полемика меѓу правната фела дали тука сп ...
ОД 85 ПОТПИШАНИ ПРАТЕНИЦИ, 32 ДОШЛЕ САМО ЗА ПАТНИ ТРОШОЦИ И НЕЈЌАТ ДА РАБОТАТ, ЏАФЕРИ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ГО РАСПУШТИ СОБРАНИЕТО

ОД 85 ПОТПИШАНИ ПРАТЕНИЦИ, 32 ДОШЛЕ САМО ЗА ПАТНИ ТРОШОЦИ И НЕЈЌАТ ДА РАБОТАТ, ЏАФЕРИ СЕ ЗАКАНИ ДЕКА ЌЕ ГО РАСПУШТИ СОБРАНИЕТО

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска ја прекина работата на 79-та седница која има 33 точки за расправа, со образложение дека нема услови ...
УСТАВНИОТ СУД ЌЕ ГИ ЧЕШЛА УРЕДБИТЕ СО ЗАКОНСКА СИЛА ШТО ГИ ДОНЕСЕ ВЛАДАТА ВО ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, СОБРАНИЕТО ОСТАНУВА РАСПУШТЕНО

УСТАВНИОТ СУД ЌЕ ГИ ЧЕШЛА УРЕДБИТЕ СО ЗАКОНСКА СИЛА ШТО ГИ ДОНЕСЕ ВЛАДАТА ВО ВОНРЕДНА СОСТОЈБА, СОБРАНИЕТО ОСТАНУВА РАСПУШТЕНО

Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја отфрли иницијативата на Тодор Петров против распуштањето на Собранието на 16 февруари 2020 година, ког ...
РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО НЕ ПОЧНА ВО СОБРАНИЕТО, СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИСКАРАА КОЈ ПОВЕЌЕ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ

РАСПРАВАТА ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО НЕ ПОЧНА ВО СОБРАНИЕТО, СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ ИСКАРАА КОЈ ПОВЕЌЕ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ

Со меѓусебни обвинувања на координаторите на СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски и Никола Мицевски, за тоа кој се плаши од избори на 12 април денеска п ...
ВМРО-ДПМНЕ НЕ ОДЛУЧИ ДА ГО НАПУШТИ СОБРАНИЕТО

ВМРО-ДПМНЕ НЕ ОДЛУЧИ ДА ГО НАПУШТИ СОБРАНИЕТО

Извршниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ не одлучи да го напушти Собранието на синоќешната седница, на која, како што се вели во партиското соопштение, расправ ...
СОБРАНИЕТО ТРЕБА ДА СЕ РАСПУШТИ НА 11 ФЕВРУАРИ, 60 ДЕНА ПРЕД ИЗБОРИТЕ, КАЖА ЏАФЕРИ

СОБРАНИЕТО ТРЕБА ДА СЕ РАСПУШТИ НА 11 ФЕВРУАРИ, 60 ДЕНА ПРЕД ИЗБОРИТЕ, КАЖА ЏАФЕРИ

Собранието ќе се распушти на 11 февруари, односно 60 дена пред одржување на изборите, закажани за 12 април, како што предвидува Уставот, кажа претседа ...
СЕ РАСПУШТИ БАСКИСКАТА СЕПАРАТИСТИЧКА ГРУПА ЕТА

СЕ РАСПУШТИ БАСКИСКАТА СЕПАРАТИСТИЧКА ГРУПА ЕТА

Баскиската милитантна група ЕТА соопшти дека целосно се распушта во писмо испратено до баскиските институции и граѓански здруженија. Во писмото, датир ...
ЗА НОВИ ИЗБОРИ НОВОТО СОБРАНИЕ МОРА ДА ИЗБЕРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ПА ДА СЕ РАСПУШТИ

ЗА НОВИ ИЗБОРИ НОВОТО СОБРАНИЕ МОРА ДА ИЗБЕРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ПА ДА СЕ РАСПУШТИ

Откако потврди дека договор за коалицирање со ДУИ не е постигнат, ВМРО-ДПМНЕ објави дека е за одржување на нови предвремени парламентарни избори, како ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ