Таг: река

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
НЕВИДЕНА СУША ВО ДОЛИНАТА НА ЈАНГЦЕКЈАНГ, НАЈДОЛГАТА РЕКА ВО АЗИЈА

НЕВИДЕНА СУША ВО ДОЛИНАТА НА ЈАНГЦЕКЈАНГ, НАЈДОЛГАТА РЕКА ВО АЗИЈА

Едномесечниот топлотен бран и рекордно слабите врнежи резултираа со невидена суша долж Јангцекјанг, најдолгата река во Азија која тече низ Кина. Езера ...
ВТОР ПОМОР НА РИБИ ЗА 20 ДЕНА КАЈ КУМАНОВСКО ДОБРОШАНЕ

ВТОР ПОМОР НА РИБИ ЗА 20 ДЕНА КАЈ КУМАНОВСКО ДОБРОШАНЕ

Помор на риби од вливот на реките Кумановка и Пчиња по течението кон Искрин Мост кај селото Доброшане синоќа забележале кумановските рибари. Тие го пр ...
ОД РЕКАТА ОДРА ВО ПОЛСКА ИЗВАДЕНИ 100 ТОНИ МРТВА РИБА, НЕ СЕ ЗНАЕ ПРИЧИНАТА ЗА ПОМОРОТ

ОД РЕКАТА ОДРА ВО ПОЛСКА ИЗВАДЕНИ 100 ТОНИ МРТВА РИБА, НЕ СЕ ЗНАЕ ПРИЧИНАТА ЗА ПОМОРОТ

Полските пожарникари извлекоа 100 тони мртва риба од реката Одра, нагласувајќи ги размерите на оваа еколошка катастрофа, чија причина останува непозна ...
ВЕЛЕС Е НА ТРИ РЕКИ, НО ВОДИТЕ НА НИЕДНА НЕ СЕ ЗА КАПЕЊЕ ОТИ СЕ БАКТЕРИОЛОШКИ НЕИСПРАВНИ

ВЕЛЕС Е НА ТРИ РЕКИ, НО ВОДИТЕ НА НИЕДНА НЕ СЕ ЗА КАПЕЊЕ ОТИ СЕ БАКТЕРИОЛОШКИ НЕИСПРАВНИ

Велес е покрај три реки, но водите на ниту од една од нив не се препорачуваат за капење и рекреација веќе дваесетина. Водите на реката Вардар, Бабуна ...
ВАРДАР Е НАЈУБАВ КАЈ ДЕМИР КАПИЈА, ВЕЛИ КАЈАКАРОТ ВЛАДО СТОЈАНОВСКИ ЕДИНСТВЕН УЧЕСНИК НА СИТЕ 22 РЕГАТИ ПО РЕКАТА

ВАРДАР Е НАЈУБАВ КАЈ ДЕМИР КАПИЈА, ВЕЛИ КАЈАКАРОТ ВЛАДО СТОЈАНОВСКИ ЕДИНСТВЕН УЧЕСНИК НА СИТЕ 22 РЕГАТИ ПО РЕКАТА

Велешанецот Владо Стојановски е единствениот учесник на сите досега одржани 22 регати по реката Вардар. Тој пловеше и на последната, која се одржа по ...
ЗЛЕТОВЦИ НАДДАВААТ И ДО 50 ЛИТРИ ВИНО ВО КЛАДБА ДАЛИ МЛАДОЖЕНЦИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО РЕКАТА ЗА ВОДИЦИ

ЗЛЕТОВЦИ НАДДАВААТ И ДО 50 ЛИТРИ ВИНО ВО КЛАДБА ДАЛИ МЛАДОЖЕНЦИ ЌЕ ВЛЕЗАТ ВО РЕКАТА ЗА ВОДИЦИ

Злетовци од памтивек имаат невообичаена традиција да се кладат и со наддавање на вино да типуваат дали некој од пресните младоженци ќе влезе во студен ...
БРЕГАЛНИЦА СЕ ИЗЛЕА ВО ДЕЛЧЕВО И ЗАГРОЗЕНИ СЕ ПРВИТЕ КУЌИ, ВИСОК Е ВОДОСТОЈОТ И ВО БЕРОВО

БРЕГАЛНИЦА СЕ ИЗЛЕА ВО ДЕЛЧЕВО И ЗАГРОЗЕНИ СЕ ПРВИТЕ КУЌИ, ВИСОК Е ВОДОСТОЈОТ И ВО БЕРОВО

Реката Брегалница кај Делчево се излеа и веќе во опасност се првите куќи. Во текот на ноќта, реката се излеала и ги поплавила пешачките патеки од двет ...
ГАЛИЈАТА ВО ВАРДАР ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА СЕ УРИВА, ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА АРСОВСКА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ЗАВРШЕНА РАБОТА

ГАЛИЈАТА ВО ВАРДАР ЌЕ ПРОДОЛЖИ ДА СЕ УРИВА, ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА АРСОВСКА ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ЗАВРШЕНА РАБОТА

Галијата во коритото на реката Вардар ќе продолжи да се урива. Градоначалничката Данела Арсовска вели дека галијата е завршена работа, има потпишано и ...
11 УЧЕНИЦИ СЕ УДАВИЈА ВО РЕКА ВО ИНДОНЕЗИЈА ДОДЕКА СЕ ЧИСТЕШЕ КОРИТОТО

11 УЧЕНИЦИ СЕ УДАВИЈА ВО РЕКА ВО ИНДОНЕЗИЈА ДОДЕКА СЕ ЧИСТЕШЕ КОРИТОТО

Единаесет ученици се удавија, а десет се спасени за време на проект на училиштето за расчистување на река во индонезиската област Западна Јава. Локалн ...
СО ЃУБРЕ И ПЛАСТИКА ПОЛНО КОРИТОТО НА ПРЕСУШЕНАТА РЕКА БАБУНА КАЈ ВЕЛЕС

СО ЃУБРЕ И ПЛАСТИКА ПОЛНО КОРИТОТО НА ПРЕСУШЕНАТА РЕКА БАБУНА КАЈ ВЕЛЕС

Ниту дождовите кои минатиот викенд паднаа на планината Јакупица, каде е изворот на реката Бабуна, не влијаеа водата да протече по нејзиниот долен тек. ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ