Таг: Роми

1 2 10 / 12 НАПИСИ
МЕРКО ИМ ВЕТИ СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ НА РОМИТЕ КОИ ЖИВЕАТ СРЕДЕ КУПИШТА ОТПАД НА ВЛЕЗОТ ОД СТРУГА

МЕРКО ИМ ВЕТИ СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ НА РОМИТЕ КОИ ЖИВЕАТ СРЕДЕ КУПИШТА ОТПАД НА ВЛЕЗОТ ОД СТРУГА

Ромските семејства од струшката населба „Весела долина“ ,на самиот влез од Струга, кои со години живеат во импровизирани куќи, калливи улици, услови п ...
СРЕДНОШКОЛЦИ ОД ПРИЛЕП ДОБИЈА ТАБЛЕТИ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ЗА ДА УЧАТ ОНЛАЈН

СРЕДНОШКОЛЦИ ОД ПРИЛЕП ДОБИЈА ТАБЛЕТИ ОД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ЗА ДА УЧАТ ОНЛАЈН

Со средства од амбасадата на Германија во земјава, ученици од ранливи категории од Прилеп добија таблети за да можат да учат онлајн. Беа подели 34 таб ...
РОМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ПРВПАТ ДОБИЈА РЕЧНИК НА РОМСКИОТ ЈАЗИК

РОМИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА ПРВПАТ ДОБИЈА РЕЧНИК НА РОМСКИОТ ЈАЗИК

Ромите во Македонија денеска го одбележуваат Денот на ромскиот јазик и по тој повод добија две значајни научни дела, „Речник на ромскиот јазик“ и „Гра ...
ПОЛИЦИЈАТА НЕ СМЕЕ ДА ТЕПА, НО НЕ СМЕЕ НИ ДА СЕ ВОЗИ ПИЈАН, ПОРАКА ОД ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ ВО БИТОЛА

ПОЛИЦИЈАТА НЕ СМЕЕ ДА ТЕПА, НО НЕ СМЕЕ НИ ДА СЕ ВОЗИ ПИЈАН, ПОРАКА ОД ПРОТЕСТОТ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ ВО БИТОЛА

Со транспаренти „Не за насилство, не за поделби“ и извици „Сакаме правда за Ромите“, денес во Битола се одржа протестот против полициската бруталност. ...
КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПОЛИЦАЕЦОТ КОЈ ПРЕТЕПА БИТОЛЧАНЕЦ, СУСПЕНЗИЈА ОД РАБОТА И ЗА НЕГО И ЗА КОЛЕГАТА КОЈ НЕ РЕАГИРАЛ

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ПОЛИЦАЕЦОТ КОЈ ПРЕТЕПА БИТОЛЧАНЕЦ, СУСПЕНЗИЈА ОД РАБОТА И ЗА НЕГО И ЗА КОЛЕГАТА КОЈ НЕ РЕАГИРАЛ

МВР поднесе кривична пријава до Обвинителството за организиран криминал и корупција против П. Г. полицаец во СВР Битола, за кривично дело Малтретирање ...
ВМРО-ДПМНЕ ОТВОРА ИСТРАГИ ПРОТИВ ЗАЕВ КОИ БИЛЕ ЗАТВОРЕНИ ВО 2014 ГОДИНА, ЗАШТО НЕМАЛО ДОКАЗИ

ВМРО-ДПМНЕ ОТВОРА ИСТРАГИ ПРОТИВ ЗАЕВ КОИ БИЛЕ ЗАТВОРЕНИ ВО 2014 ГОДИНА, ЗАШТО НЕМАЛО ДОКАЗИ

Италијанскиот нискотиражен весник „Ла Верита“ вчера „отвори“ истрага против лидерот на СДСМ Зоран Заев, брат му Вице Заев и соработници-сопартијци, за ...
СЀ УШТЕ Е БАУК ЖЕНА ДА ЗЕМЕ ТРУБА И ДА СВИРИ, ВЕЛИ ТЕХАМАНА ЛАЗАР, ЕДИНСТВЕНАТА ТРУБАЧКА ВО МАКЕДОНИЈА

СЀ УШТЕ Е БАУК ЖЕНА ДА ЗЕМЕ ТРУБА И ДА СВИРИ, ВЕЛИ ТЕХАМАНА ЛАЗАР, ЕДИНСТВЕНАТА ТРУБАЧКА ВО МАКЕДОНИЈА

„Сè уште е баук во Македонија жена да земе труба и да свири“, вели 44-годишната Техамана Лазар од Куманово, единствената трубачка во Македонија. Таа р ...
УЧИЛИШНИТЕ БИБЛИОТЕКИ НЕМААТ ПРОГРАМИ ЗА УЧЕНИЦИ РОМИ, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ПРВИОТ МАГИСТЕР ПО БИБЛИОТЕКАРСТВО

УЧИЛИШНИТЕ БИБЛИОТЕКИ НЕМААТ ПРОГРАМИ ЗА УЧЕНИЦИ РОМИ, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА ПРВИОТ МАГИСТЕР ПО БИБЛИОТЕКАРСТВО

Во Македонија, поголем дел од учениците Роми на возраст од 9 до 15 години немаат развиено култура на читање, која подразбира свест и потреба за подига ...
МАКЕДОНЦИТЕ НЕ САКААТ ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ШКОЛО ВО КОЕ УЧАТ РОМИ ВО БИТОЛА

МАКЕДОНЦИТЕ НЕ САКААТ ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО ШКОЛО ВО КОЕ УЧАТ РОМИ ВО БИТОЛА

Во мултиетничка и мултикултурна Битола има семејства кои избегнуваат да ги запишат нивните деца да учат во основното училиште „Ѓорги Сугарев“ зашто та ...
РОМИТЕ ВО ПРИЛЕПСКА ТРИЗЛА ЗАТРУПАНИ ВО ЃУБРЕ И БОЛЕСТИ

РОМИТЕ ВО ПРИЛЕПСКА ТРИЗЛА ЗАТРУПАНИ ВО ЃУБРЕ И БОЛЕСТИ

Да се дегетоизира прилепската населба Тризлa со инвестирање во градба на станбени згради или индивидуални објекти за живеење на загрозените ромски сем ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ