Таг: ЦДУ

1 2 10 / 14 НАПИСИ
МИЛИОНЕРОТ ФРИДРИХ МЕРЦ ИЗБРАН ЗА ТРЕТ ЛИДЕР НА ЦДУ ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА МЕРКЕЛ ВО 2018

МИЛИОНЕРОТ ФРИДРИХ МЕРЦ ИЗБРАН ЗА ТРЕТ ЛИДЕР НА ЦДУ ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА МЕРКЕЛ ВО 2018

Најголемиот внатрепартиски критичар на Ангела Меркел, Фридрих Мерц, е избран за нов лидер на довчерашната владејачка партија во Германија, Демохристиј ...
СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ И КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ ИЗРАМНЕТИ ПО ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА, ДВЕТЕ ПАРТИИ НАЈАВИЈА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ И КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ ИЗРАМНЕТИ ПО ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА, ДВЕТЕ ПАРТИИ НАЈАВИЈА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

Конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ и нивните ривали Социјалдемократи (СПД) се речиси израмнети по денешните парламентарни избори во Германија, велат излезни ...
ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ПОДДРЖА СВОЈОТ ЛИДЕР АРМИН ЛАШЕТ ВО ТРКАТА ЗА НОВ ГЕРМАНСКИ КАНЦЕЛАР, И ЗЕЛЕНИТЕ ПРВПАТ ИМААТ СВОЈ КАНДИДАТ

Армин Лашет ја доби поддршката на партијата на Ангела Меркел да биде заеднички кандидат на конзервативниот блок за канцелар на годинашните парламентар ...
ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ИЗБРА ЛАШЕТ ЗА НОВ ЛИДЕР

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ ГО ИЗБРА ЛАШЕТ ЗА НОВ ЛИДЕР

Армин Лашет, премиерот на најмоќната германска покраина Северна Рајна-Вестфалија, го направи првиот чекор на патот да ја наследи Ангела Меркел како но ...
ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ УТРЕ ИЗБИРА НОВ ЛИДЕР ВО ПРЕСРЕТ НА ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ВО СЕПТЕМВРИ

ПАРТИЈАТА НА МЕРКЕЛ УТРЕ ИЗБИРА НОВ ЛИДЕР ВО ПРЕСРЕТ НА ИЗБОРИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ВО СЕПТЕМВРИ

Партијата на Ангела Меркел утре на онлајн конвенција избира нов лидер, кој најверојатно ќе биде нејзин наследник и на челото на најголемата економија ...
НАСЛЕДНИЧКАТА НА МЕРКЕЛ НАЈАВИ ДЕКА НЕМА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР

НАСЛЕДНИЧКАТА НА МЕРКЕЛ НАЈАВИ ДЕКА НЕМА ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА КАНЦЕЛАР

Анегрет Крамп-Каренбауер, која важеше за наследничка на Ангела Меркел, изјави дека не планира да се кандидира за канцелар на претстојните федерални из ...
ЦДУ ПОВТОРНО ИЗБРА ЖЕНА ЗА ЛИДЕР, КРАМП-КАРЕНБАУЕР ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ

ЦДУ ПОВТОРНО ИЗБРА ЖЕНА ЗА ЛИДЕР, КРАМП-КАРЕНБАУЕР ЈА НАСЛЕДИ МЕРКЕЛ

Христијанско-демократската унија (ЦДУ), владејачката партија во Германија, ја избра Анегрет Крамп-Каренбауер за свој нов лидер, наследувајќи ја Ангела ...
МЕРКЕЛ ИСПРАТЕНА СО ДЕСЕТМИНУТЕН АПЛАУЗ, ЦДУ ИЗБИРА НОВ ЛИДЕР ПО 18 ГОДИНИ

МЕРКЕЛ ИСПРАТЕНА СО ДЕСЕТМИНУТЕН АПЛАУЗ, ЦДУ ИЗБИРА НОВ ЛИДЕР ПО 18 ГОДИНИ

Ангела Меркел доби громогласен десетминутен аплауз, откако одржа емотивен проштален говор како лидер на нејзината партија Христијанско-демократска уни ...
МЕРКЕЛ ВО 2021 ЈА НАПУШТА КАНЦЕЛАРСКАТА ФУНКЦИЈА

МЕРКЕЛ ВО 2021 ЈА НАПУШТА КАНЦЕЛАРСКАТА ФУНКЦИЈА

Ангела Меркел објави дека ќе се повлече од функцијата канцеларка во 2021 година, откако нејзината партија Христијанско-демократската унија (ЦДУ) оства ...
МЕРКЕЛ НЕМА ПОВТОРНО ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЦДУ

МЕРКЕЛ НЕМА ПОВТОРНО ДА СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЦДУ

Германската канцеларка Ангела Меркел најавила дека нема повторно да се кандидира за претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на внатрепар ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ