Таг: Турција

1 2 3 27 10 / 268 НАПИСИ
ПАЛЕВСКИ СЛЕТА НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ СО КОМЕРЦИЈАЛЕН ЛЕТ, ПОД ПОСЕБНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОД ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА ВО АВИОНОТ

ПАЛЕВСКИ СЛЕТА НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ СО КОМЕРЦИЈАЛЕН ЛЕТ, ПОД ПОСЕБНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ОД ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА ВО АВИОНОТ

Љупчо Палевски, првообвинетиот за киднапирање и убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на велешанецот Панче Жежовски, слетал на скопскиот ...
ПАЛЕВСКИ ЌЕ БИДЕ СМЕСТЕН ВО ОДВОЕНА ЌЕЛИЈА ВО ШУТКА, НЕМА ДА СЕ ГЛЕДА СО ОСТАНАТИТЕ ПРИТВОРЕНИЦИ, ЌЕ ШЕТА САМ НА ПОСЕБЕН ПРОСТОР И ЌЕ ЈАДЕ САМ

ПАЛЕВСКИ ЌЕ БИДЕ СМЕСТЕН ВО ОДВОЕНА ЌЕЛИЈА ВО ШУТКА, НЕМА ДА СЕ ГЛЕДА СО ОСТАНАТИТЕ ПРИТВОРЕНИЦИ, ЌЕ ШЕТА САМ НА ПОСЕБЕН ПРОСТОР И ЌЕ ЈАДЕ САМ

Љупчо Палевски, првообвинетиот за киднапирање и убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на велешанецот Панче Жежовски, најверојатно во Скоп ...
ТУРСКИТЕ ТУРИСТИ ВО БИТОЛА СЕ ФОТОГРАФИРААТ ПРЕД КУЌАТА НА ЕЛЕНИ КАРИНТЕ, ЧИЈА ЉУБОВ СО КЕМАЛ АТАТУРК СÈ УШТЕ Е НЕПОТВРДЕНА ПРИКАЗНА

ТУРСКИТЕ ТУРИСТИ ВО БИТОЛА СЕ ФОТОГРАФИРААТ ПРЕД КУЌАТА НА ЕЛЕНИ КАРИНТЕ, ЧИЈА ЉУБОВ СО КЕМАЛ АТАТУРК СÈ УШТЕ Е НЕПОТВРДЕНА ПРИКАЗНА

Повеќе од еден век живее љубовната приказна за таткото на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, и убавата рисјанка од Битола, Елени Каринте. Приказн ...
ТУРЦИЈА ДОЗВОЛИ ЕКСТРАДИЦИЈА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ

ТУРЦИЈА ДОЗВОЛИ ЕКСТРАДИЦИЈА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ

Турција дозволи екстрадиција на осомничениот убиец Љупчо Палевски од Скопје, кој со пиштол во ноември 2023  ги уби 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-го ...
ИЗБОРИТЕ КОМБИНИРАНИ СО ВЕЛИГДЕН И ШКОЛСКИОТ РАСПУСТ ГИ НАПОЛНИЈА ЧАРТЕР ЛЕТОВИТЕ ЗА ТУРЦИЈА

ИЗБОРИТЕ КОМБИНИРАНИ СО ВЕЛИГДЕН И ШКОЛСКИОТ РАСПУСТ ГИ НАПОЛНИЈА ЧАРТЕР ЛЕТОВИТЕ ЗА ТУРЦИЈА

Пролетниот распуст за учениците и Велигденските празници, искомбинирани со 8 мај, денот кога ќе се одржат парламентарните и вториот круг од претседате ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ ВО НЕСРЕЌА НА ЖИЧНИЦА КАЈ АНТАЛИЈА, НАД 170 ЛУЃЕ ОСТАНАА ЗАГЛАВЕНИ ВО КАБИНИТЕ

ЕДЕН ЗАГИНАТ ВО НЕСРЕЌА НА ЖИЧНИЦА КАЈ АНТАЛИЈА, НАД 170 ЛУЃЕ ОСТАНАА ЗАГЛАВЕНИ ВО КАБИНИТЕ

Едно лице загина, а десет се повредени во јужна Турција откако кабина од жичница удри во скршен столб и се отвори, по што патници испаднаа од неа. Пор ...
ЕРДОГАН ПОРАЗЕН НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО ИСТАНБУЛ, АНКАРА И ДРУГИ ГОЛЕМИ ТУРСКИ ГРАДОВИ

ЕРДОГАН ПОРАЗЕН НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО ИСТАНБУЛ, АНКАРА И ДРУГИ ГОЛЕМИ ТУРСКИ ГРАДОВИ

Главната опозициска партија оствари големи победи во Истанбул и Анкара на локалните избори во Турција, нанесувајќи му значителен удар на Реџеп Таип Ер ...
ФАНОВИ НА ТРАБЗОНСПОР СЕ СТРЧАА НА ТЕРЕНОТ И СЕ ТЕПАА СО ФУДБАЛЕРИТЕ НА ФЕНЕРБАХЧЕ

ФАНОВИ НА ТРАБЗОНСПОР СЕ СТРЧАА НА ТЕРЕНОТ И СЕ ТЕПАА СО ФУДБАЛЕРИТЕ НА ФЕНЕРБАХЧЕ

Фанови на Трабзонспор се стрчаа на теренот откако нивниот тим изгуби од Фенербахче со 3:2 во турското првенство, по што некои од нив беа натепани од г ...
ТУРЧИН ДОБИ ДВЕ И ПОЛ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА УБИСТВО НА МАЧКА

ТУРЧИН ДОБИ ДВЕ И ПОЛ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА УБИСТВО НА МАЧКА

Суд во Истанбул осуди маж на две и пол години затвор зашто намерно убил мачка. Тој истовремено доби забрана за патување, зашто судијата не му нареди в ...
ВО ТУРЦИЈА ПРОНАЈДЕН НАЈСТАРИОТ ЛЕБ НА СВЕТОТ, СТАР 8.600 ГОДИНИ

ВО ТУРЦИЈА ПРОНАЈДЕН НАЈСТАРИОТ ЛЕБ НА СВЕТОТ, СТАР 8.600 ГОДИНИ

Турција соопшти дека го открила најстариот леб на светот, кој датира од 6.600 година пред нашата ера. Во областа Мекан 66 на археолошкиот локалитет ...
1 2 3 27 10 / 268 НАПИСИ