Таг: Турција

1 2 3 18 10 / 171 НАПИСИ
ЕРДОГАН КАЖА ДЕКА НЕМА ДА ГО ПОДДРЖИ ЧЛЕНСТВОТО НА ШВЕДСКА ВО НАТО ОТКАКО ВО СТОКХОЛМ БЕШЕ ЗАПАЛЕН КОРАН

ЕРДОГАН КАЖА ДЕКА НЕМА ДА ГО ПОДДРЖИ ЧЛЕНСТВОТО НА ШВЕДСКА ВО НАТО ОТКАКО ВО СТОКХОЛМ БЕШЕ ЗАПАЛЕН КОРАН

Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да го поддржи приемот на Шведска во НАТО откако на протестот во Стокхолм во саботата беше запален примерок ...
ШВЕДСКА И ФИНСКА МОРА ДА НИ ПРЕДАДАТ 130 ТЕРОРИСТИ АКО САКААТ ВО НАТО, КАЖА ЕРДОГАН

ШВЕДСКА И ФИНСКА МОРА ДА НИ ПРЕДАДАТ 130 ТЕРОРИСТИ АКО САКААТ ВО НАТО, КАЖА ЕРДОГАН

Шведска и Финска мора да депортираат или екстрадираат до 130 „терористи“ во Турција, пред турскиот парламент да ја ратифицира нивната апликација за чл ...
ТУРЦИЈА БОМБАРДИРАШЕ ЦЕЛИ ВО СИРИЈА И ИРАК ЕДНА НЕДЕЛА ПО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ИСТАНБУЛ

ТУРЦИЈА БОМБАРДИРАШЕ ЦЕЛИ ВО СИРИЈА И ИРАК ЕДНА НЕДЕЛА ПО БОМБАШКИОТ НАПАД ВО ИСТАНБУЛ

Турција почна со воздушни напади во северните региони на Сирија и Ирак, соопшти турското Министерство за одбрана. Целта на нападите се курдските групи ...
41 ЗАГИНАТ ВО РУДАРСКАТА НЕСРЕЌА ВО ТУРЦИЈА, ОБЈАВИ ЕРДОГАН, ВЕЌЕ НЕМА ИСЧЕЗНАТИ

41 ЗАГИНАТ ВО РУДАРСКАТА НЕСРЕЌА ВО ТУРЦИЈА, ОБЈАВИ ЕРДОГАН, ВЕЌЕ НЕМА ИСЧЕЗНАТИ

Четириесет и еден рудар загинаа во вчерашната несреќа во северната турска провинција Бартин, соопшти претседателот Реџеп Таип Ердоган. Пронаоѓањето на ...
НАЈМАЛКУ 28 ЗАГИНАТИ ВО РУДАРСКА НЕСРЕЌА ВО ТУРЦИЈА, ДЕСЕТИЦИ И НАТАМУ ЗАРОБЕНИ ПОД ЗЕМЈА

НАЈМАЛКУ 28 ЗАГИНАТИ ВО РУДАРСКА НЕСРЕЌА ВО ТУРЦИЈА, ДЕСЕТИЦИ И НАТАМУ ЗАРОБЕНИ ПОД ЗЕМЈА

Најмалку 28 луѓе загинаа во рударска несреќа во северната турска провинција Бартин, додека десетици остануваат заробени длабоко под површината. Околу ...
ТУРЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВА РУСКАТА АНЕКСИЈА НА 4 РЕГИОНИ ВО УКРАИНА, ЈА СМЕТА ЗА ТЕШКО КРШЕЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО

ТУРЦИЈА НЕ ЈА ПРИЗНАВА РУСКАТА АНЕКСИЈА НА 4 РЕГИОНИ ВО УКРАИНА, ЈА СМЕТА ЗА ТЕШКО КРШЕЊЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО

Турското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ја отфрла руската анексија на четири региони во Украина, додавајќи дека одлуката е „те ...
ТУРЦИЈА ЌЕ ИСПОРАЧА 13 ТОНИ ЦВЕЌЕ ВО АНГЛИЈА ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА И НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СО НАРАЧКИТЕ

ТУРЦИЈА ЌЕ ИСПОРАЧА 13 ТОНИ ЦВЕЌЕ ВО АНГЛИЈА ЗА ПОГРЕБОТ НА КРАЛИЦАТА И НЕ МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ СО НАРАЧКИТЕ

Турските цвеќари почнале да испраќаат цвеќиња во Велика Британија со товарни авиони, со цел да ја задоволат огромната побарувачка што се појави по смр ...
КРИМ МОРА ДА Ѝ БИДЕ ВРАТЕН НА УКРАИНА, ВЕЛИ ЕРДОГАН

КРИМ МОРА ДА Ѝ БИДЕ ВРАТЕН НА УКРАИНА, ВЕЛИ ЕРДОГАН

Турција го поддржува територијалниот интегритет на Украина и ја отфрла нелегалната анексија на Крим, кажа турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. ...
АВТОБУС УДРИ ВО СПАСУВАЧКИ ЕКИПИ ВО СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТ ВО ТУРЦИЈА, 15 ЗАГИНАТИ, МЕЃУ КОИ И ДВАЈЦА ЛЕКАРИ, ДВАЈЦА НОВИНАРИ И ТРОЈЦА ПОЖАРНИКАРИ

АВТОБУС УДРИ ВО СПАСУВАЧКИ ЕКИПИ ВО СООБРАЌАЈКА НА АВТОПАТ ВО ТУРЦИЈА, 15 ЗАГИНАТИ, МЕЃУ КОИ И ДВАЈЦА ЛЕКАРИ, ДВАЈЦА НОВИНАРИ И ТРОЈЦА ПОЖАРНИКАРИ

Турските власти соопштија дека 15 лица загинале во големата несреќа во Турција, на автопатот Тарсус-Адана-Газиантеп, каде утрово се судрил патнички ав ...
ТУРЦИЈА ВЕЛИ ДЕКА Е ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ЗА ИЗВОЗ НА УКРАИНСКОТО ЖИТО

ТУРЦИЈА ВЕЛИ ДЕКА Е ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ЗА ИЗВОЗ НА УКРАИНСКОТО ЖИТО

Турција соопшти дека е постигнат договор со Украина, Русија и Обединетите нации за извоз на украинските житарици, досега под руска блокада, зголемувај ...
1 2 3 18 10 / 171 НАПИСИ