Таг: Турција

1 2 3 4 25 20 / 242 НАПИСИ
КУРДСКАТА ПАРТИЈА ГО ПОДДРЖА ОПОЗИЦИСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ТУРЦИЈА, ЕРДОГАН ЗАОСТАНУВА ВО АНКЕТИТЕ

КУРДСКАТА ПАРТИЈА ГО ПОДДРЖА ОПОЗИЦИСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ВО ТУРЦИЈА, ЕРДОГАН ЗАОСТАНУВА ВО АНКЕТИТЕ

Најголемата курдска партија во Турција ХДП ги повика своите приврзаници да гласаат за главниот опонент на претседателот Реџеп Тајип Ердоган на претсед ...
ФИНСКА СТАНУВА 31. ЧЛЕНКА НА НАТО ОТКАКО И ТУРЦИЈА ЈА ОДОБРИ НЕЈЗИНАТА АПЛИКАЦИЈА

ФИНСКА СТАНУВА 31. ЧЛЕНКА НА НАТО ОТКАКО И ТУРЦИЈА ЈА ОДОБРИ НЕЈЗИНАТА АПЛИКАЦИЈА

Финска ќе стане 31. членка на НАТО откако турскиот парламент ја одобри нејзината апликација. Турција го одложуваше гласањето за Финска, со тврдење дек ...
ТУРЦИЈА ЌЕ ПОСТАВИ КОНТЕЈНЕРСКИ ГРАДОВИ ЗА ПРЕЖИВЕАНИТЕ НА ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ ОДНЕСЕ 54.000 ЖИВОТИ

ТУРЦИЈА ЌЕ ПОСТАВИ КОНТЕЈНЕРСКИ ГРАДОВИ ЗА ПРЕЖИВЕАНИТЕ НА ЗЕМЈОТРЕСОТ КОЈ ОДНЕСЕ 54.000 ЖИВОТИ

Турција поставува контејнерски градови за да ги згрижи долгорочно оние кои останале без дом по неодамнешниот катастрофален земјотрес, додека бројот на ...
„ТУРСКИОТ ГАНДИ“ КЕМАЛ КИЛИЧДАРОГЛУ ЌЕ ГО ПРЕДИЗВИКА ЕРДОГАН НА ИЗБОРИТЕ ВО МАЈ

„ТУРСКИОТ ГАНДИ“ КЕМАЛ КИЛИЧДАРОГЛУ ЌЕ ГО ПРЕДИЗВИКА ЕРДОГАН НА ИЗБОРИТЕ ВО МАЈ

Често поделената турска опозиција се здружи за да избере единствен кандидат кој ќе му се спротивстави на претседателот Реџеп Таип Ердоган на изборите ...
КУЧЕ СПАСЕНО ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА 23 ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

КУЧЕ СПАСЕНО ОД УРНАТИНИТЕ ВО ТУРЦИЈА 23 ДЕНА ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ

Потрагата и спасувачките напори одамна завршија во зоната на катастрофалниот земјотрес во Турција, но неочекуваното кучешко стенкање што доаѓало од ку ...
ЕРДОГАН ПОБАРА ПРОШКА ОД ЖРТВИТЕ НА ЗЕМЈОТРЕСОТ, КОЈ ОДНЕСЕ НАД 50.000 ЖИВОТИ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ЕРДОГАН ПОБАРА ПРОШКА ОД ЖРТВИТЕ НА ЗЕМЈОТРЕСОТ, КОЈ ОДНЕСЕ НАД 50.000 ЖИВОТИ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган побара прошка од луѓето во областите тешко погодени од неодамнешниот земјотрес, додека во јавноста и натаму по ...
ЗАГИНАА 58 МИГРАНТИ МЕЃУ КОИ И ДЕЦА, ОТКАКО БРОД СЕ УДРИ ВО КАРПИ НА ЈУГОТ НА ИТАЛИЈА

ЗАГИНАА 58 МИГРАНТИ МЕЃУ КОИ И ДЕЦА, ОТКАКО БРОД СЕ УДРИ ВО КАРПИ НА ЈУГОТ НА ИТАЛИЈА

Најмалку 58 лица загинаа, меѓу кои и неколку деца, откако дрвен брод кој превезувал мигранти од Турција во Европа се удри во карпи, во близина на јужн ...
НАД 600 ЛУЃЕ СЕ ПОД ИСТРАГА, А 184 ВО ПРИТВОР ЗА ЗГРАДИТЕ КОИ СЕ УРНАА ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА

НАД 600 ЛУЃЕ СЕ ПОД ИСТРАГА, А 184 ВО ПРИТВОР ЗА ЗГРАДИТЕ КОИ СЕ УРНАА ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА

Започнати се истраги против повеќе од 600 луѓе во врска со зградите кои се урнаа во катастрофалниот земјотрес во Турција на почетокот на овој месец, и ...
НОВА ПОТРАГА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ВО ТУРЦИЈА ПО ВЧЕРАШНИТЕ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО КОИ ЗАГИНАА НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЛИЦА

НОВА ПОТРАГА ПО ПРЕЖИВЕАНИ ВО ТУРЦИЈА ПО ВЧЕРАШНИТЕ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО КОИ ЗАГИНАА НАЈМАЛКУ ШЕСТ ЛИЦА

Спасувачите повторно пребаруваат урнатини во Турција по вчерашните два силни земјотреса, во кои загинаа најмалку шест лица. Земјотреси со јачина од 6, ...
НОВ ЗЕМЈОТРЕС ОД 6,4 СТЕПЕНИ ЈА ПОГОДИ ЈУЖНА ТУРЦИЈА

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ОД 6,4 СТЕПЕНИ ЈА ПОГОДИ ЈУЖНА ТУРЦИЈА

Нов силен земјотрес ја погоди јужна Турција, точно две недели по катастрофалниот земјотрес, во кој загинаа најмалку 47.000 луѓе во Турција и Сирија. Т ...
1 2 3 4 25 20 / 242 НАПИСИ