Таг: Турција

1 2 3 4 5 6 16 40 / 159 НАПИСИ
ТУРЦИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ВИКЕНДИ И ИМ ДОЗВОЛИ НА МЛАДИТЕ ДА ИЗЛЕГУВААТ НАДВОР САМО ОД 10 ДО 16 ЧАСОТ

ТУРЦИЈА ВОВЕДЕ ПОЛИЦИСКИ ЧАС ЗА ВИКЕНДИ И ИМ ДОЗВОЛИ НА МЛАДИТЕ ДА ИЗЛЕГУВААТ НАДВОР САМО ОД 10 ДО 16 ЧАСОТ

Турција се придружува на сѐ подолгата листа земји кои воведуваат затворања и полициски час во екот на забрзаното ширење на коронавирусот. Претседатело ...
НАЈМАЛКУ 27 ЗАГИНАТИ И НАД 800 ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ШТО ГИ ПОГОДИ ИЗМИР И САМОС

НАЈМАЛКУ 27 ЗАГИНАТИ И НАД 800 ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ШТО ГИ ПОГОДИ ИЗМИР И САМОС

Спасувачки тимови утринава пребаруваа низ бетонски блокови и остатоци од осум урнати згради во потрага по преживеани по силниот земјотрес што ги погод ...
НАЈМАЛКУ 14 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА, ДВЕ ДЕЦА ЗАГИНАА ПРИ УРИВАЊЕ НА ЅИД НА ОСТРОВОТ САМОС

НАЈМАЛКУ 14 МРТВИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА, ДВЕ ДЕЦА ЗАГИНАА ПРИ УРИВАЊЕ НА ЅИД НА ОСТРОВОТ САМОС

Двајца тинејџери загинаа на грчкиот остров Самос, со што бројот на мртви во денешниот земјотрес што ги погоди Турција и Грција се зголеми на 14. Еп ...
НАЈМАЛКУ ЧЕТИРИ ЗАГИНАТИ И 120 ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИЗМИР

НАЈМАЛКУ ЧЕТИРИ ЗАГИНАТИ И 120 ПОВРЕДЕНИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ИЗМИР

Најмалку четири луѓе загинаа, а 120 се повредени во земјотресот што денеска го погоди Измир, објави агенцијата ДПА. Турција објави дека тој имал ја ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД СЕДУМ СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ГИ ЗАТРЕСЕ ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА

ЗЕМЈОТРЕС ОД СЕДУМ СТЕПЕНИ СПОРЕД РИХТЕР ГИ ЗАТРЕСЕ ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА

Земјотрес со јачина од седум степени според Рихтерова скала денеска ги погоди Турција и Грција. Епицентар на земјотресот бил 17 километри покрај бр ...
ДО КАПАДОКИЈА ВО АВТОБУС 24 ЧАСА Е НАЈБАРАНА ТУРА ЗА 11 ОКТОМВРИ, МАСКИ ЗАДОЛЖИТЕЛНО САМО ДО ГРАНИЦА

ДО КАПАДОКИЈА ВО АВТОБУС 24 ЧАСА Е НАЈБАРАНА ТУРА ЗА 11 ОКТОМВРИ, МАСКИ ЗАДОЛЖИТЕЛНО САМО ДО ГРАНИЦА

Туристичкото место Кападокија во Турција, познато по лет со балони на топол воздух, е најбарана дестинацијата во туристички агенции за празникот 11 Ок ...
ТУРСКА АДВОКАТКА ОБВИНЕТА ЗА ТЕРОРИЗАМ ПОЧИНА ПО 238 ДЕНОВИ ШТРАЈК СО ГЛАД

ТУРСКА АДВОКАТКА ОБВИНЕТА ЗА ТЕРОРИЗАМ ПОЧИНА ПО 238 ДЕНОВИ ШТРАЈК СО ГЛАД

Турска адвокатка која бараше фер судење откако беше обвинета за членство во терористичка организација почина во болница во Истанбул на 238. ден од штр ...
ТУРЦИЈА ГИ ОГРАНИЧИ СВАДБИТЕ НА ЕДЕН ЧАС ПО ПОСЛЕДНОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

ТУРЦИЈА ГИ ОГРАНИЧИ СВАДБИТЕ НА ЕДЕН ЧАС ПО ПОСЛЕДНОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ

Турција забрани некои социјални активности, како свршувачки и ги ограничи свадбите на само еден час по последниот пораст на бројот на нови случаи на к ...
ЕРДОГАН И МУЗЕЈОТ КАРИЈЕ ВО ИСТАНБУЛ ЌЕ ГО ПРЕТВОРИ ВО ЏАМИЈА

ЕРДОГАН И МУЗЕЈОТ КАРИЈЕ ВО ИСТАНБУЛ ЌЕ ГО ПРЕТВОРИ ВО ЏАМИЈА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди уште еден популарен музеј во Истанбул да биде претворен во џамија. Трансформацијата на музејот Кариј ...
МЕРКЕЛ ВО ВТОРНИКОТ СПРЕЧИЛА ВОЕН СУДИР ПОМЕЃУ ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА, ПИШУВААТ ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ

МЕРКЕЛ ВО ВТОРНИКОТ СПРЕЧИЛА ВОЕН СУДИР ПОМЕЃУ ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА, ПИШУВААТ ГЕРМАНСКИТЕ МЕДИУМИ

Ангела Меркел во последен момент во вторникот спречила вооружен судир помеѓу Грција и Турција, чии односи се заостриле деновиве поради турските обиди ...
1 2 3 4 5 6 16 40 / 159 НАПИСИ