Таг: Турција

1 4 5 6 7 8 17 60 / 162 НАПИСИ
ЕРДОГАН МУ ПОРАЧА НА ПУТИН ДА НЕ СЕ МЕША ВО ТУРСКАТА ВОЕНА АКЦИЈА ВО СИРИЈА

ЕРДОГАН МУ ПОРАЧА НА ПУТИН ДА НЕ СЕ МЕША ВО ТУРСКАТА ВОЕНА АКЦИЈА ВО СИРИЈА

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ѝ порача на Русија да не се меша во нејзината борба против сириските владини сили во провинцијата Идлиб. ...
СИРИСКИ БЕГАЛЦИ ТРГНАА КОН ЕВРОПСКАТА УНИЈА ОТКАКО ТУРЦИЈА ЈА ОТВОРИ ГРАНИЦАТА

СИРИСКИ БЕГАЛЦИ ТРГНАА КОН ЕВРОПСКАТА УНИЈА ОТКАКО ТУРЦИЈА ЈА ОТВОРИ ГРАНИЦАТА

Илјадници сириски бегалци во Турција се подготвуваат да тргнат кон нејзините граници со Грција и Бугарија откако Анкара најави дека веќе нема да ги сп ...
НАД 30 ТУРСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО ВОЗДУШЕН НАПАД ВО СИРИЈА

НАД 30 ТУРСКИ ВОЈНИЦИ УБИЕНИ ВО ВОЗДУШЕН НАПАД ВО СИРИЈА

Најмалку 33 турски војници се убиени во воздушен напад на сириските режимски сили во северозападна Сирија, потврдија турски официјални лица. „Има и ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ И 157 ПОВРЕДЕНИ ОТКАКО АВИОН ИЗЛЕТА ОД ПИСТА ВО ИСТАНБУЛ, ТРЕТ СЛИЧЕН  ИНЦИДЕНТ НА „ПЕГАЗУС“ ЗА ДВЕ ГОДИНИ

ЕДЕН ЗАГИНАТ И 157 ПОВРЕДЕНИ ОТКАКО АВИОН ИЗЛЕТА ОД ПИСТА ВО ИСТАНБУЛ, ТРЕТ СЛИЧЕН ИНЦИДЕНТ НА „ПЕГАЗУС“ ЗА ДВЕ ГОДИНИ

Едно лице почина, а повеќе од 150 се повредени откако патнички авион излета од пистата на аеродром во Истанбул, по што се распадна на три дела. „Бо ...
ПАТНИЧКИ АВИОН СЕ ПРЕПОЛОВИ ПРИ СЛЕТУВАЊЕТО ВО ИСТАНБУЛ, НЕМА ЗАГИНАТИ

ПАТНИЧКИ АВИОН СЕ ПРЕПОЛОВИ ПРИ СЛЕТУВАЊЕТО ВО ИСТАНБУЛ, НЕМА ЗАГИНАТИ

Патнички авион излета од пистата на аеродром во Истанбул, по што се преполови, објавија официјални лица. Авионот со 171 патник и шест членови на екипа ...
НАЈМАЛКУ ОСУМ СПАСУВАЧИ ЗАГИНАЛЕ ВО ЛАВИНА ВО ТУРЦИЈА ДОДЕКА БАРАЛЕ ИСЧЕЗНАТИ ОД ПРЕТХОДНА ЛАВИНА

НАЈМАЛКУ ОСУМ СПАСУВАЧИ ЗАГИНАЛЕ ВО ЛАВИНА ВО ТУРЦИЈА ДОДЕКА БАРАЛЕ ИСЧЕЗНАТИ ОД ПРЕТХОДНА ЛАВИНА

Најмалку осуммина членови на спасувачките екипи загинаа откако втора голема лавина погоди планински пат во источна Турција, додека 20-ина се затрупани ...
ПАЃАЊЕТО Е ЗАБАВНО, ВЕЛАТ СЛЕПИТЕ ЛИЦА КОИ ЕДНА НЕДЕЛА УЧЕА ДА ЛИЗГААТ СО ПРОЕКТОТ ЗА СОЦИЈАЛНА ИНКЛУЗИЈА

ПАЃАЊЕТО Е ЗАБАВНО, ВЕЛАТ СЛЕПИТЕ ЛИЦА КОИ ЕДНА НЕДЕЛА УЧЕА ДА ЛИЗГААТ СО ПРОЕКТОТ ЗА СОЦИЈАЛНА ИНКЛУЗИЈА

Лица со оштетен вид една недела учеа да лизгаат на мраз на лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“. 40 лица со оштетен вид или кои воопшто не гледаат, о ...
ПО ТРИГОДИШНА БЛОКАДА, ТУРЦИЈА ДОЗВОЛИ ПРИСТАП ДО ВИКИПЕДИЈА

ПО ТРИГОДИШНА БЛОКАДА, ТУРЦИЈА ДОЗВОЛИ ПРИСТАП ДО ВИКИПЕДИЈА

По речиси тригодишна блокада, Википедија може повторно да се користи во Турција. Властите го дозволија пристапот до онлајн енциклопедијата по одлуката ...
МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ПОВРЗАНИ СО ФЕТО ВЕЌЕ НЕМА ЛЕСНО ДА ВЛЕГУВААТ ВО ТУРЦИЈА, СООПШТИ ТУРСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ

МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ ПОВРЗАНИ СО ФЕТО ВЕЌЕ НЕМА ЛЕСНО ДА ВЛЕГУВААТ ВО ТУРЦИЈА, СООПШТИ ТУРСКАТА АМБАСАДА ВО СКОПЈЕ

Лицата кои работат во Заман Македонија, училиштата Јахја Кемал, МИБА, Шафак и фондациите како што е Толеранс и оние кои сѐ уште ги поддржуваат овие ин ...
КУРДСКИТЕ СИЛИ ВО СИРИЈА СЕ СОГЛАСИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧАТ ОД ПОГРАНИЧНАТА ОБЛАСТ СО ТУРЦИЈА

КУРДСКИТЕ СИЛИ ВО СИРИЈА СЕ СОГЛАСИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧАТ ОД ПОГРАНИЧНАТА ОБЛАСТ СО ТУРЦИЈА

Сириските демократски сили (СДФ), предводени од Курдите, објавија дека се согласиле да се повлечат 30 километри од турската граница, потег што беше по ...
1 4 5 6 7 8 17 60 / 162 НАПИСИ