Таг: Турција

1 5 6 7 8 9 17 70 / 162 НАПИСИ
РУСИЈА И ТУРЦИЈА ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА КУРДИТЕ ОД ГРАНИЦАТА СО СИРИЈА

РУСИЈА И ТУРЦИЈА ПОСТИГНАА ДОГОВОР ЗА ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА КУРДИТЕ ОД ГРАНИЦАТА СО СИРИЈА

Турција и Русија постигнаа, како што го нарекоа, историски договор, кој треба да ги задржи курдските сили подалеку од границата со Сирија. Тој беше по ...
ТУРЦИЈА ЈА ПРЕКИНУВА ОФАНЗИВАТА ВО СИРИЈА, САД ЌЕ ПОМОГНАТ КУРДИТЕ ДА СЕ ПОВЛЕЧАТ ОД „СИГУРНАТА ЗОНА“

ТУРЦИЈА ЈА ПРЕКИНУВА ОФАНЗИВАТА ВО СИРИЈА, САД ЌЕ ПОМОГНАТ КУРДИТЕ ДА СЕ ПОВЛЕЧАТ ОД „СИГУРНАТА ЗОНА“

Турција се согласи да ја прекине офанзивата против Курдите во северна Сирија, објави американскиот потпретседател Мајк Пенс, кој денеска во Анкара се ...
ЕРДОГАН ВО ЃУБРЕ ГО ФРЛИЛ ПИСМОТО НА ТРАМП ВО КОЕ ГО СОВЕТУВА ДА НЕ ЈА НАПАЃА СИРИЈА

ЕРДОГАН ВО ЃУБРЕ ГО ФРЛИЛ ПИСМОТО НА ТРАМП ВО КОЕ ГО СОВЕТУВА ДА НЕ ЈА НАПАЃА СИРИЈА

Реџеп Таип Ердоган го фрлил во ѓубре писмото што му го испратил Доналд Трамп, во кое го советува да биде паметен и да не почнува офанзива против Курди ...
РУСКИ СИЛИ ГИ ЗАМЕНИЈА САД ВО СЕВЕРОИСТОЧНА СИРИЈА ЗА ДА СПРЕЧАТ СУДИР ПОМЕЃУ ТУРЦИЈА И СИРИСКАТА ВОЈСКА

РУСКИ СИЛИ ГИ ЗАМЕНИЈА САД ВО СЕВЕРОИСТОЧНА СИРИЈА ЗА ДА СПРЕЧАТ СУДИР ПОМЕЃУ ТУРЦИЈА И СИРИСКАТА ВОЈСКА

Русија ја пополни празнината од повлекувањето на Американците од североисточна Сирија и ги распореди своите сили на линијата на разграничувањето меѓу ...
СИРИСКАТА ВОЈСКА ПРИСТИГНА НА СЕВЕРОТ НА ЗЕМЈАТА ПРВПАТ ОД 2012 ОТКАКО ПОСТИГНА ДОГОВОР СО КУРДИТЕ

СИРИСКАТА ВОЈСКА ПРИСТИГНА НА СЕВЕРОТ НА ЗЕМЈАТА ПРВПАТ ОД 2012 ОТКАКО ПОСТИГНА ДОГОВОР СО КУРДИТЕ

Сириската војска почна да пристигнува на северот на земјата, неколку часа откако владата се согласи да им помогне на Курдите да ја запрат турската офа ...
СИРИСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ИМ ПОМОГНЕ НА КУРДИТЕ ДА ЈА ЗАПРАТ ТУРСКАТА ОФАНЗИВА

СИРИСКАТА ВОЈСКА ЌЕ ИМ ПОМОГНЕ НА КУРДИТЕ ДА ЈА ЗАПРАТ ТУРСКАТА ОФАНЗИВА

Курдските борци постигнале договор со владата во Дамаск, која се согласила да испрати војска на северната граница на Сирија, со цел да се запре турска ...
СТОТИЦИ СТРАНЦИ ПОВРЗАНИ СО ИСЛАМСКА ДРЖАВА ИЗБЕГАЛЕ ОД КАМП ВО СИРИЈА, ТУРЦИЈА ПЛАНИРА ШИРЕЊЕ НА ОФАНЗИВАТА

СТОТИЦИ СТРАНЦИ ПОВРЗАНИ СО ИСЛАМСКА ДРЖАВА ИЗБЕГАЛЕ ОД КАМП ВО СИРИЈА, ТУРЦИЈА ПЛАНИРА ШИРЕЊЕ НА ОФАНЗИВАТА

Стотици странци поврзани со Исламска држава избегале од камп во северна Сирија среде засилувањето на турската офанзива, објавија курдски официјални ли ...
ЧУВАЊЕТО ЗАРОБЕНИЦИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВЕЌЕ НЕ Е НАШ ПРИОРИТЕТ, ВЕЛАТ КУРДИТЕ

ЧУВАЊЕТО ЗАРОБЕНИЦИ НА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВЕЌЕ НЕ Е НАШ ПРИОРИТЕТ, ВЕЛАТ КУРДИТЕ

Сириските демократски сили (СДФ) објавија дека чувањето на заробените припадници на Исламска држава нема да биде приоритет ако продолжи турската офанз ...
ТУРЦИЈА НЕ ЗАПИРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ И ПОКРАЈ ПРИТИСОКОТ ОД САД, ГАЃАНА И АМЕРИКАНСКА БАЗА ВО СИРИЈА

ТУРЦИЈА НЕ ЗАПИРА СО ОФАНЗИВАТА ПРОТИВ КУРДИТЕ И ПОКРАЈ ПРИТИСОКОТ ОД САД, ГАЃАНА И АМЕРИКАНСКА БАЗА ВО СИРИЈА

Претседателот Реџеп Таип Ердоган изјави дека турската офанзива против Курдите во североисточна Сирија ќе продолжи и покрај повиците од САД за нејзино ...
СЕ ЗАСИЛУВА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ, ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ БЕГААТ ОД СВОИТЕ ДОМОВИ

СЕ ЗАСИЛУВА ТУРСКАТА ОФАНЗИВА ПРОТИВ КУРДИТЕ, ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ БЕГААТ ОД СВОИТЕ ДОМОВИ

Десетици цивили и борци на Сириските демократски сили загинале додека се засилува турската офанзива во североисточна Сирија, која има за цел да ги изб ...
1 5 6 7 8 9 17 70 / 162 НАПИСИ