Таг: уметност

1 2 10 / 19 НАПИСИ
УМЕТНИЦИ СОЗДАВААТ ДЕЛА ИНСПИРИРАНИ ОД КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ПРЕКУ ПРОЕКТ НА „ХАЛКБАНК“

УМЕТНИЦИ СОЗДАВААТ ДЕЛА ИНСПИРИРАНИ ОД КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ПРЕКУ ПРОЕКТ НА „ХАЛКБАНК“

Македонски уметници создаваат дела инспирирани од традицијата и археолошкото наследство на земјава, преку проектот „Трајни културни вредности“ на „Хал ...
УМЕТНИКОТ ОД ШВАЈЦАРИЈА ДРАГАН ГЕЛЕВ ПРОДАДЕ 20 ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА СТУДЕНТКА ПРЕКУ ШТИПСКАТА ФОНДАЦИЈА „Д-Р СИМОН ВАСИЛЕВ“

УМЕТНИКОТ ОД ШВАЈЦАРИЈА ДРАГАН ГЕЛЕВ ПРОДАДЕ 20 ДЕЛА ЗА ПОМОШ НА СТУДЕНТКА ПРЕКУ ШТИПСКАТА ФОНДАЦИЈА „Д-Р СИМОН ВАСИЛЕВ“

Во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип е отворена изложба на 20 дела од македонскиот уметник од Швајцарија Драган Гелев, со потекло од Штип, а сре ...
СТУДЕНТ ИЗЕЛ БАНАНА КОЈА БИЛА ИНСТАЛАЦИЈА НА ИЗЛОЖБА ВО СЕУЛ

СТУДЕНТ ИЗЕЛ БАНАНА КОЈА БИЛА ИНСТАЛАЦИЈА НА ИЗЛОЖБА ВО СЕУЛ

Јужнокорејски студент по уметност изел банана која била дел од инсталацијата на уметникот Маурицио Кателан, со оправдание дека бил гладен оти не доруч ...
УМЕТНОСТА Е МОЌНА ДА НИ ПОМОГНЕ ДА СЕ ВРАТИМЕ ВО НОРМАЛА, ВЕЛИ ХЕДВИГ ФЕЈЕН, ДИРЕКТОРКА НА УМЕТНИЧКОТО БИЕНАЛЕ МАНИФЕСТА

УМЕТНОСТА Е МОЌНА ДА НИ ПОМОГНЕ ДА СЕ ВРАТИМЕ ВО НОРМАЛА, ВЕЛИ ХЕДВИГ ФЕЈЕН, ДИРЕКТОРКА НА УМЕТНИЧКОТО БИЕНАЛЕ МАНИФЕСТА

Холанѓанката Хедвиг Фејен, основачка и директорка на Европското номадско биенале за современа уметност - Манифеста, неодамна одржа предавање во Музејо ...
ПОСЛЕ ДЕЦЕНИСКА ЗАПУШТЕНОСТ, СЕ ЧИСТИ ПРАШИНАТА ОД МОЗАИЦИТЕ ВО КУЌАТА НА ЛИЧЕНОСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

ПОСЛЕ ДЕЦЕНИСКА ЗАПУШТЕНОСТ, СЕ ЧИСТИ ПРАШИНАТА ОД МОЗАИЦИТЕ ВО КУЌАТА НА ЛИЧЕНОСКИ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Триесет и седум мозаици и пет графити од Спомен-куќата на Лазар Личеноски, еден од втемелувачите на ликовниот живот во Македонија, периодов се реставр ...
СЦЕНОГРАФОТ ЏИДРОВ-ЏИБИ ДОНИРАШЕ ДЕЛА ОД УМЕТНИКОТ СИМОН УЗУНОВСКИ ВО МСУ

СЦЕНОГРАФОТ ЏИДРОВ-ЏИБИ ДОНИРАШЕ ДЕЛА ОД УМЕТНИКОТ СИМОН УЗУНОВСКИ ВО МСУ

Сценографот Крсте Џидров-Џиби  на Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје донираше серија концептуални дела од циклусот „Белешки“ на уметникот С ...
БОЛЕСТА НЕ Е ПОСИЛНА ОД МЕНЕ  – АНЕТА БОШЕВСКА И СО МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА СОЗДАВА УМЕТНОСТ

БОЛЕСТА НЕ Е ПОСИЛНА ОД МЕНЕ – АНЕТА БОШЕВСКА И СО МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА СОЗДАВА УМЕТНОСТ

„На болеста успеав да ѝ кажам дека не е посилна од мене“, вели битолчанката Анета Бошевска која долги години боледува од мултиплекс склероза, што не б ...
ДАРУВАЊЕТО Е ИЗРАЗ НА ЉУБОВ -УМЕТНИКОТ ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПОДАРИ 21 ДЕЛО НА МСУ

ДАРУВАЊЕТО Е ИЗРАЗ НА ЉУБОВ -УМЕТНИКОТ ГЛИГОР СТЕФАНОВ ПОДАРИ 21 ДЕЛО НА МСУ

Уметникот Глигор Стефановл, еден од најзначајните македонски автори, кој лани имаше ретроспективна изложба во Музејот на современа уметност (МСУ), одл ...
ТУРСКИ ТАЈКУН ИЗГРАДИ МУЗЕЈ ВО РОДНИОТ ЕСКИШЕХИР ЗА ДА ПРИВЛЕКУВА СВЕТСКИ УМЕТНИЦИ

ТУРСКИ ТАЈКУН ИЗГРАДИ МУЗЕЈ ВО РОДНИОТ ЕСКИШЕХИР ЗА ДА ПРИВЛЕКУВА СВЕТСКИ УМЕТНИЦИ

Северозападниот турски град Ескишехир, со популација од 800 илјади жители, го отвори Модерниот музеј Одунпазари (ОММ) воден од поговорката „Ако го изг ...
ПРИНЦОТ ЕДВАРД ВО СКОПЈЕ ГИ ПРОМОВИРАШЕ НОВИТЕ БРИТАНСКИ ПРОГРАМИ ЗА ИНКЛУЗИВНО ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ

ПРИНЦОТ ЕДВАРД ВО СКОПЈЕ ГИ ПРОМОВИРАШЕ НОВИТЕ БРИТАНСКИ ПРОГРАМИ ЗА ИНКЛУЗИВНО ОБРАЗОВАНИЕ И УМЕТНОСТ

Промоцијата на врските меѓу Велика Британија и Северна Македонија во образованието, животната средина и уметноста беа тема на вториот ден од посетата ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ