Таг: Ватикан

1 2 3 20 / 22 НАПИСИ
ПАПАТА ФРАЊО ЈА УКИНА ОЗНАКАТА ЗА ТАЈНОСТ ЗА СЛУЧАИТЕ НА СЕКСУАЛНА ЗЛОУПОТРЕБА ВО ЦРКВАТА

ПАПАТА ФРАЊО ЈА УКИНА ОЗНАКАТА ЗА ТАЈНОСТ ЗА СЛУЧАИТЕ НА СЕКСУАЛНА ЗЛОУПОТРЕБА ВО ЦРКВАТА

Папата Фрањо ја тргна ознаката за тајност под која Ватикан раководеше со случаите за сексуална злоупотреба. Ова ќе ѝ овозможи на Католичката црква да ...
МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ СЕ ДВЕ ЦЕЛОСНО РАЗЛИЧНИ НАЦИИ, КАЖА ПАПАТА ФРАЊО ПО ПОСЕТАТА НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

МАКЕДОНЦИТЕ И БУГАРИТЕ СЕ ДВЕ ЦЕЛОСНО РАЗЛИЧНИ НАЦИИ, КАЖА ПАПАТА ФРАЊО ПО ПОСЕТАТА НА ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

Папата Фрањо вели дека Македонците и Бугарите се две целосно различни нации, одговарајќи на новинарско прашање за впечатоците од посетата на двете зем ...
ЗАЕВ СО СОПРУГАТА И ЌЕРКАТА СЕ СРЕТНА СО ПАПАТА ФРАЊО ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА РЕЗИДЕНЦИЈА

ЗАЕВ СО СОПРУГАТА И ЌЕРКАТА СЕ СРЕТНА СО ПАПАТА ФРАЊО ВО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА РЕЗИДЕНЦИЈА

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица и ќерката Алексaндра се сретнаа со папата Фрањо во претседателската резиденција на Водно. Според протоколо ...
КЛИК ЗА МОЛИТВА СО ПАПАТА – ВАТИКАН ОБЈАВИ НОВА АПЛИКАЦИЈА

КЛИК ЗА МОЛИТВА СО ПАПАТА – ВАТИКАН ОБЈАВИ НОВА АПЛИКАЦИЈА

Папата Фрањо со таблет ја промовираше новата апликација, преку која верниците ќе можат да се молат со него во исто време. Папата ја презентираше на ...
ИГРАВ ВО ПАРИЗ И ВИЕНА, НО НЕ СУМ ИМАЛА ТРЕМА КАКО КАКО ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА „МАЈКА ТЕРЕЗА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛИ ХРВАТСКАТА АКТЕРКА КОСТАДИНКА ВЕЛКОВСКА

ИГРАВ ВО ПАРИЗ И ВИЕНА, НО НЕ СУМ ИМАЛА ТРЕМА КАКО КАКО ПРЕД ИЗВЕДБАТА НА „МАЈКА ТЕРЕЗА“ ВО СКОПЈЕ, ВЕЛИ ХРВАТСКАТА АКТЕРКА КОСТАДИНКА ВЕЛКОВСКА

Хрватската театарска, телевизиска и филмска актерка и пејачка со македонско потекло Костадинка Велковска (69) в понеделник во Драмски театар ќе ја игр ...
ПАПАТА ДОБИ АСТРОНАУТСКО ОДЕЛО СО БЕЛ ПЛАШТ

ПАПАТА ДОБИ АСТРОНАУТСКО ОДЕЛО СО БЕЛ ПЛАШТ

Астронаутите од Меѓународната вселенска станица му подарија на папата Фрањо сино одело, но за да се разликува од нивните, му додада бел плашт. „Бид ...
ПАПАТА ЌЕ СЕ МОЛИ ЗА МАКЕДОНИЈА, НАПИША АЛАЃОЗОВСКИ ПО ВЛАДИНАТА ПОСЕТА НА ВАТИКАН

ПАПАТА ЌЕ СЕ МОЛИ ЗА МАКЕДОНИЈА, НАПИША АЛАЃОЗОВСКИ ПО ВЛАДИНАТА ПОСЕТА НА ВАТИКАН

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица, министерот за внатрешни работи  Оливер Спасовски и министерот за култура во заминување Роберт Алаѓозовски, д ...
РАЗГОЛЕНА АКТИВИСТКА СЕ ОБИДЕЛА ДА УКРАДЕ СТАТУА НА ИСУС ВО ВАТИКАН

РАЗГОЛЕНА АКТИВИСТКА СЕ ОБИДЕЛА ДА УКРАДЕ СТАТУА НА ИСУС ВО ВАТИКАН

Разголена активистика од украинската феминистичка група Фемен се обидела да украде статуа од бебето Исус од плоштадот Свети Павле во Ватикан, но беше ...
ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

ВАТИКАН ГИ ИСКЛУЧИ БАРОКНИТЕ ФОНТАНИ ПОРАДИ СУШАТА ВО РИМ

Властите во Ватикан исклучија 100 фонтани, вклучувајќи ги и двете барокни ремек дела на плоштадот „Св. Петар“, поради долготрајната суша во малиот гра ...
И СКОПСКАТА БИСКУПИЈА ГО ОДБЕЛЕЖА ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА МАЈКА ТЕРЕЗА ЗА СВЕТИЦА

И СКОПСКАТА БИСКУПИЈА ГО ОДБЕЛЕЖА ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА МАЈКА ТЕРЕЗА ЗА СВЕТИЦА

Католичката црква во Скопје одржа миса во спомен куќата на Мајка Тереза со која го одбележа нејзиното прогласување за светица во Ватикан. Со денешнат ...
1 2 3 20 / 22 НАПИСИ