Таг: Влада

1 2 3 4 129 20 / 1288 НАПИСИ
ВЛАДАТА E МЕЃУ 1.067 ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ КОИ НЕ ДОСТАВИЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА СЛУЖБЕНИТЕ КОЛИ

ВЛАДАТА E МЕЃУ 1.067 ДРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ КОИ НЕ ДОСТАВИЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА СЛУЖБЕНИТЕ КОЛИ

До денеска 1.067 државни институции не доставиле податоци до Антикорупциска комисија за бројот на служебни коли кои ги имаат. Антикорупциска комисија ...
ДО КРАЈ НА 2026 Е НОВИОТ РОК ЗА ИЗГРАДБА НА АВТОПАТОТ КИЧЕВО-ОХРИД, ВЛАДАТА ЌЕ СКЛУЧУВА НОВ АНЕКС

ДО КРАЈ НА 2026 Е НОВИОТ РОК ЗА ИЗГРАДБА НА АВТОПАТОТ КИЧЕВО-ОХРИД, ВЛАДАТА ЌЕ СКЛУЧУВА НОВ АНЕКС

До 31 декември 2026 е новиот рок за завршување на автопатот Кичево-Охрид. Владата на денешната седница донесе одлука за продолжување на рокот за изгра ...
НЕМА ПАРИ ЗА ПЛАТА, А ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК ИМА ВРАБОТЕНО ШЕФ, РЕКОА ОД СИНДИКАТОТ НА МАКЕДОНСКА ПОШТА НА ПРОТЕСТОТ

НЕМА ПАРИ ЗА ПЛАТА, А ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК ИМА ВРАБОТЕНО ШЕФ, РЕКОА ОД СИНДИКАТОТ НА МАКЕДОНСКА ПОШТА НА ПРОТЕСТОТ

Вработените во Македонска пошта денеска излегоа на двочасовен протест поради, како што рекоа, тешката финансиска состојба на акционерското друштво. Вр ...
ДО ИЗБОРИ ИМА ВРЕМЕ СЕКОЈ ДА ИЗВАДИ НОВИ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ДА МОЖЕ ДА ГЛАСА, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

ДО ИЗБОРИ ИМА ВРЕМЕ СЕКОЈ ДА ИЗВАДИ НОВИ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ДА МОЖЕ ДА ГЛАСА, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

Техничкиот премиер Талат Џафери смета дека граѓаните имаат време да извадат нови лични документи за да гласаат на претседателските и парламентарните и ...
КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ ФРЛИЈА БОЈА ВРЗ ФАСАДАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА

КЛИМАТСКИТЕ АКТИВИСТИ ФРЛИЈА БОЈА ВРЗ ФАСАДАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА

Членовите на групата за климатски активизам „Последната генерација“ утрово истурија портокалова боја на фасадата на германската Влада. На фотографијат ...
ЗАВРШИ МЕРКАТА ЗА ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ, ОД ДЕНЕС ПОСКАПУВААТ ЛЕБОТ, МЛЕКОТО И БРАШНОТО

ЗАВРШИ МЕРКАТА ЗА ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ, ОД ДЕНЕС ПОСКАПУВААТ ЛЕБОТ, МЛЕКОТО И БРАШНОТО

Од денес нема да важи мерката на Владата за замрзнати цени на дел од прехранбените производи и безалкохолните пијалоци. Одлуката на Владата беше со ва ...
СЕНДВИЧ ЗА ПАСОШОТ

СЕНДВИЧ ЗА ПАСОШОТ

Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош. ...
СО ЗАКОНОТ ЗА ПРОГЛАСУВАЊЕ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ЗА СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА, ВЛАДАТА ГО ПРЕКРШИ МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО ЗА ЕЗЕРОТО И ПОСТАПИ СПРОТИВНО НА УСТАВОТ, ВЕЛАТ ОД ФРОНТ 21/42

СО ЗАКОНОТ ЗА ПРОГЛАСУВАЊЕ НА ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ЗА СПОМЕНИК НА ПРИРОДАТА, ВЛАДАТА ГО ПРЕКРШИ МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО ЗА ЕЗЕРОТО И ПОСТАПИ СПРОТИВНО НА УСТАВОТ, ВЕЛАТ ОД ФРОНТ 21/42

Спротивно на препораката на Бернската конвенција, Владата на седница го усвои текстот на Законот за прогласување на Охридското Езеро за Споменик на пр ...
РАЗРЕШЕНИ МИНИСТРИТЕ МЕЏИТИ И АЛИУ

РАЗРЕШЕНИ МИНИСТРИТЕ МЕЏИТИ И АЛИУ

Со 62 гласа „за“ и ниеден „против“, доцна синоќа се разрешени министрите за здравство и за информатичко општество и администрација Фатмир Меџити и Ази ...
ВО МИРУВАЊЕ Е ШТРАЈКОТ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО, ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЗЕМАААТ ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ ЗА 15 ОТСТО ДО 31 МАЈ

ВО МИРУВАЊЕ Е ШТРАЈКОТ ВО ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО, ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЗЕМАААТ ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ ЗА 15 ОТСТО ДО 31 МАЈ

Тридневниот шрајк на Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) е ставен во мирување, кажаа денеска претседателот на Синдикатот Бранко Аџиг ...
1 2 3 4 129 20 / 1288 НАПИСИ