Таг: вселена

1 2 10 / 16 НАПИСИ
90-ГОДИШНАТА ЛЕГЕНДА НА „ЅВЕЗДЕНИ ПАТЕКИ“, ВИЛИЈАМ ШАТНЕР, СТАНА НАЈСТАРИОТ ЧОВЕК ВО ВСЕЛЕНАТА

90-ГОДИШНАТА ЛЕГЕНДА НА „ЅВЕЗДЕНИ ПАТЕКИ“, ВИЛИЈАМ ШАТНЕР, СТАНА НАЈСТАРИОТ ЧОВЕК ВО ВСЕЛЕНАТА

Холивудскиот актер и легенда на серијалот „Ѕвездени патеки“, Вилијам Шатнер, стана најстарата личност во вселената откако беше дел од екипажот на втор ...
БЕЗОС И БРЕНСОН НЕ СЕ АСТРОНАУТИ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА

БЕЗОС И БРЕНСОН НЕ СЕ АСТРОНАУТИ, ВЕЛИ АМЕРИКАНСКАТА ВЛАДА

САД одново го дефинираа терминот астронаут откако милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос успешно ги изведоа своите први летови во вселената, најавув ...
ГРАДИМЕ ПАТ КОН ВСЕЛЕНАТА ЗА ДА ГИ РЕШИМЕ ПРОБЛЕМИТЕ НА ЗЕМЈАТА, КАЖА ЏЕФ БЕЗОС ПО ДЕНЕШНИОТ ПРВ ЛЕТ

ГРАДИМЕ ПАТ КОН ВСЕЛЕНАТА ЗА ДА ГИ РЕШИМЕ ПРОБЛЕМИТЕ НА ЗЕМЈАТА, КАЖА ЏЕФ БЕЗОС ПО ДЕНЕШНИОТ ПРВ ЛЕТ

Џеф Безос изјави дека неговата компанија „Блу Ориџин“ планира уште два патнички лета во вселената оваа година откако неговата ракета „Њу Шепард“ попла ...
ОВА Е НАЈДОБРИОТ ДЕН ДОСЕГА, РЕЧЕ ЏЕФ БЕЗОС ОТКАКО ОДЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА

ОВА Е НАЈДОБРИОТ ДЕН ДОСЕГА, РЕЧЕ ЏЕФ БЕЗОС ОТКАКО ОДЛЕТА ВО ВСЕЛЕНАТА

Најбогатиот човек на светот Џеф Безос успешно се лансираше денеска во вселената, со првиот лет со човечки екипаж на неговата компанија „Блу Ориџин“. ...
ПЕНТАГОН НЕ ПЛАНИРА ДА ГИ УРИВА ОСТАТОЦИТЕ ОД КИНЕСКАТА РАКЕТА ШТО ВИКЕНДОВ ЌЕ ПАДНАТ НА ЗЕМЈАТА

ПЕНТАГОН НЕ ПЛАНИРА ДА ГИ УРИВА ОСТАТОЦИТЕ ОД КИНЕСКАТА РАКЕТА ШТО ВИКЕНДОВ ЌЕ ПАДНАТ НА ЗЕМЈАТА

Американската војска објави дека не планира да ги урива остатоците од огромна кинеска ракета кои треба да паднат на Земјата овој викенд на сè уште неп ...
ОСТАТОЦИ ОД ОГРОМНА КИНЕСКА РАКЕТА ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ ПАДНАТ НА ЗЕМЈАТА, НО НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ

ОСТАТОЦИ ОД ОГРОМНА КИНЕСКА РАКЕТА ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ ЌЕ ПАДНАТ НА ЗЕМЈАТА, НО НЕ СЕ ЗНАЕ КАДЕ

Остатоци од огромна ракета со помош на која Кина го лансираше првиот модул од својата вселенска станица ќе паднат на Земјата во наредните денови на сè ...
„СПЕЈС ЕКС“ НА ИЛОН МАСК ИСПРАТИ ЧЕТИРИ АСТРОНАУТИ НА ПРВИОТ ПРИВАТЕН ТАКСИ ЛЕТ ВО ВСЕЛЕНАТА

„СПЕЈС ЕКС“ НА ИЛОН МАСК ИСПРАТИ ЧЕТИРИ АСТРОНАУТИ НА ПРВИОТ ПРИВАТЕН ТАКСИ ЛЕТ ВО ВСЕЛЕНАТА

„Спејс Екс“ на Илон Маск успешно лансираше четири астронаути кон Меѓународната вселенска станица (ИСС) на првиот вистински такси лет што за НАСА го из ...
САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

САД ЛАНСИРАА НОВА МИСИЈА НА МАРС ВО НАЈАМБИЦИОЗНИОТ ОБИД ДОСЕГА ДА ПРОНАЈДЕ ТРАГИ НА ЖИВОТ

НАСА денеска од Флорида ја лансираше својата најнова мисија на Марс, во најамбициозниот обид досега да пронајде докази дали некогаш имало живот на „цр ...
АСТЕРОИД ШИРОК ДВА КИЛОМЕТРА В СРЕДА ЌЕ ПРОЛЕТА ПОКРАЈ ЗЕМЈАТА

АСТЕРОИД ШИРОК ДВА КИЛОМЕТРА В СРЕДА ЌЕ ПРОЛЕТА ПОКРАЈ ЗЕМЈАТА

Астероид широк речиси два километра ќе пролета покрај Земјата наредната недела, но не се очекува да направи проблеми. Од новите снимки што ги објав ...
ПОЧИНА КЕТРИН ЏОНСОН, ЦРНОМУРЕСТА МАТЕМАТИЧАРКА ЗАСЛУЖНА ЗА ПРВИТЕ МИСИИ ВО ВСЕЛЕНАТА

ПОЧИНА КЕТРИН ЏОНСОН, ЦРНОМУРЕСТА МАТЕМАТИЧАРКА ЗАСЛУЖНА ЗА ПРВИТЕ МИСИИ ВО ВСЕЛЕНАТА

Легендарната математичарка на НАСА, Кетрин Џонсон, една од најзаслужните за првите американски мисии во вселената, почина на 101 година. Таа беше дел ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ