Таг: зараза

1 2 3 21 10 / 204 НАПИСИ
ЈАПОНИЈА ГИ ЗАТВОРА ГРАНИЦИТЕ ЗА СИТЕ СТРАНЦИ ПОРАДИ СОЈОТ ОМИКРОН

ЈАПОНИЈА ГИ ЗАТВОРА ГРАНИЦИТЕ ЗА СИТЕ СТРАНЦИ ПОРАДИ СОЈОТ ОМИКРОН

Јапонија објави дека ќе забрани влез за сите странци во земјата поради појавата на омикрон сојот на коронавирусот, следејќи го примерот на Израел, кој ...
ДО КРАЈОТ НА ЗИМАТА СИТЕ ЌЕ БИДЕТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ОЗДРАВЕНИ ИЛИ УМРЕНИ ОД КОВИД-19, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО

ДО КРАЈОТ НА ЗИМАТА СИТЕ ЌЕ БИДЕТЕ ВАКЦИНИРАНИ, ОЗДРАВЕНИ ИЛИ УМРЕНИ ОД КОВИД-19, КАЖА ГЕРМАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО

Министерот за здравство Јенс Шпан им упати досега најостро предупредување на Германците да се вакцинираат, додека земјата ја има една од највисоките с ...
НИЕ НЕВАКЦИНИРАНИТЕ СТАНАВМЕ НЕПРИЈАТЕЛИ – ВО АВСТРИЈА СЕ ЗАСИЛИЈА ПОЛИЦИСКИТЕ КОНТРОЛИ ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА НОВИОТ КАРАНТИН

НИЕ НЕВАКЦИНИРАНИТЕ СТАНАВМЕ НЕПРИЈАТЕЛИ – ВО АВСТРИЈА СЕ ЗАСИЛИЈА ПОЛИЦИСКИТЕ КОНТРОЛИ ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА НОВИОТ КАРАНТИН

Австриската полиција од вчера спроведува рутински контроли меѓу граѓаните со цел да се осигура почитувањето на карантинот за невакцинираните против ко ...
ГЕРМАНИЈА ПРВПАТ ИМА СЕДУМДНЕВНА СТАПКА ОД НАД 200 НОВОЗАРАЗЕНИ НА 100.000 ЖИТЕЛИ, НО НЕ СЕ ОЧЕКУВА ГОЛЕМ ПРИТИСОК ВРЗ БОЛНИЦИТЕ

ГЕРМАНИЈА ПРВПАТ ИМА СЕДУМДНЕВНА СТАПКА ОД НАД 200 НОВОЗАРАЗЕНИ НА 100.000 ЖИТЕЛИ, НО НЕ СЕ ОЧЕКУВА ГОЛЕМ ПРИТИСОК ВРЗ БОЛНИЦИТЕ

Германија го регистрираше најголемиот просек на бројот на новозаразени со коронавирусот од почетокот на пандемијата, 201,1 случај на 100.000 жители, о ...
КРОМИД УВЕЗЕН ОД МЕКСИКО ПРЕДИЗВИКА МАСОВНО ШИРЕЊЕ НА САЛМОНЕЛАТА ВО САД

КРОМИД УВЕЗЕН ОД МЕКСИКО ПРЕДИЗВИКА МАСОВНО ШИРЕЊЕ НА САЛМОНЕЛАТА ВО САД

Американските здравствени власти го поврзаа ширењето на салмонелата, регистрирано во 37 сојузни држави, со разни видови увезен свеж кромид и ги повика ...
СЛОВЕНИЈА ГО БЕЛЕЖИ НАЈБРЗОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЕВРОПА, СЕКОЈ ТРЕТ ОД ТЕСТИРАНИТЕ Е ЗАРАЗЕН

СЛОВЕНИЈА ГО БЕЛЕЖИ НАЈБРЗОТО ШИРЕЊЕ НА КОРОНАВИРУСОТ ВО ЕВРОПА, СЕКОЈ ТРЕТ ОД ТЕСТИРАНИТЕ Е ЗАРАЗЕН

Словенија регистрираше 1.669 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, при што секој трет од тестираните имал позитивен резултат (31,9%). П ...
ТРЕТАТА ДОЗА НА КОВИД ВАКЦИНАТА ПРЕПОРАЧАНА ЗА СИТЕ КОИ МОЖАТ ДА СЕ ЗАРАЗАТ НА РАБОТНОТО МЕСТО

ТРЕТАТА ДОЗА НА КОВИД ВАКЦИНАТА ПРЕПОРАЧАНА ЗА СИТЕ КОИ МОЖАТ ДА СЕ ЗАРАЗАТ НА РАБОТНОТО МЕСТО

Комисијата за имунизација предложи проширување на категориите граѓани кои треба да ја примат третата доза на ковид вакцината. Покрај лицата над 60 год ...
КОВИД-19 БИ МОЖЕЛ ДА СТАНЕ КАКО НАСТИНКА ДО ПРОЛЕТ, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ ШТО ЈА СОЗДАДОА ВАКЦИНАТА НА ОКСФОРД

КОВИД-19 БИ МОЖЕЛ ДА СТАНЕ КАКО НАСТИНКА ДО ПРОЛЕТ, ВЕЛАТ НАУЧНИЦИТЕ ШТО ЈА СОЗДАДОА ВАКЦИНАТА НА ОКСФОРД

Ковид-19 би можел да стане како обична настинка до следната пролет, како што имунитетот на луѓето се засилува со вакцините и изложеноста на вирусот, с ...
КИНА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА ЗАРАЗА СО РЕДОК СОЈ НА ПТИЧЈИ ГРИП

КИНА ГО ПОТВРДИ ПРВИОТ СЛУЧАЈ НА ЗАРАЗА СО РЕДОК СОЈ НА ПТИЧЈИ ГРИП

Кина го потврди првиот случај на зараза со редок сој на птичји грип. Официјални лица не кажаа како 41-годишниот маж се заразил, но се верува дека сојо ...
ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ОТКАКО ГО ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ИМААТ ДОЛГОТРАЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛАТ ДВЕ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ОТКАКО ГО ПРЕЛЕЖАЛЕ КОВИД-19 МОЖЕ ДА ИМААТ ДОЛГОТРАЕН ИМУНИТЕТ, ВЕЛАТ ДВЕ НОВИ ИСТРАЖУВАЊА

Имунитетот против ковид-19 трае најмалку една година, можеби доживотно и се подобрува низ времето особено после вакцинирањето, велат две нови студии. ...
1 2 3 21 10 / 204 НАПИСИ