Таг: зараза

1 2 3 4 5 21 30 / 210 НАПИСИ
БРИТАНСКИ НАУЧНИЦИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ЌЕ ЗАРАЗАТ ЗДРАВИ МЛАДИ ЛУЃЕ СО КОРОНАВИРУС ЗА ДА СЕ ЗАБРЗА РАЗВОЈОТ НА ВАКЦИНИ

БРИТАНСКИ НАУЧНИЦИ ЕКСПЕРИМЕНТАЛНО ЌЕ ЗАРАЗАТ ЗДРАВИ МЛАДИ ЛУЃЕ СО КОРОНАВИРУС ЗА ДА СЕ ЗАБРЗА РАЗВОЈОТ НА ВАКЦИНИ

Здрави, млади волонтери ќе бидат заразени со коронавирус за да се тестираат вакцини и методи на лекување, во првото вакво истражување на светот, што ќ ...
НОВИТЕ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУС МОЖЕБИ ГО ЗГОЛЕМУВААТ РИЗИКОТ ОД ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ, СМЕТААТ НАУЧНИЦИТЕ

НОВИТЕ ВАРИЈАНТИ НА КОРОНАВИРУС МОЖЕБИ ГО ЗГОЛЕМУВААТ РИЗИКОТ ОД ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ, СМЕТААТ НАУЧНИЦИТЕ

Сѐ повеќе докази укажуваат на тоа дека зараза со ковид-19 можеби не нуди заштита од фаќање на некоја од новите варијанти на коронавирус. Но, луѓето мо ...
ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА СТРАВУВААТ ДЕКА БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС НАСКОРО БИ МОЖЕЛ ДА ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА

ФРАНЦИЈА И ГЕРМАНИЈА СТРАВУВААТ ДЕКА БРИТАНСКИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУС НАСКОРО БИ МОЖЕЛ ДА ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА

Француската влада по третпат би можела да воведе национален карантин во наредните денови откако актуелниот 12-часовен полициски час, кој трае од 18 до ...
НОВИОТ, БРИТАНСКИ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ МОЖЕБИ Е ПОСМРТОНОСЕН, ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ ЏОНСОН

НОВИОТ, БРИТАНСКИ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ МОЖЕБИ Е ПОСМРТОНОСЕН, ИЗЈАВИ ПРЕМИЕРОТ ЏОНСОН

Рани докази сугерираат дека новиот сој на коронавирусот откриен во Велика Британија би можел да биде посмртоносен, објави премиерот Борис Џонсон. Пода ...
ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА АНГЛИСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

ЗАРАЗАТА СО КОРОНАВИРУС МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ ИМУНИТЕТ, НО И ТИЕ СО АНТИТЕЛА МОЖЕ ДА ГО ШИРАТ ВИРУСОТ, ПОКАЖА АНГЛИСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

Повеќето луѓе кои го прележале коронавирусот се заштитени од повторна зараза најмалку пет месеци, вели истражување спроведено од англиски здравствени ...
НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ БИ МОЖЕЛ ПОВЕЌЕ ДА ЗАРАЗУВА ДЕЦА, ВЕЛАТ БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ БИ МОЖЕЛ ПОВЕЌЕ ДА ЗАРАЗУВА ДЕЦА, ВЕЛАТ БРИТАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ

Новиот сој на коронавирусот што забрзано се шири низ Велика Британија носи мутации што децата ги прави подложни на зараза исто како возрасните, спроти ...
34-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 18-ТЕ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ПОТВРДЕНИ НОВИ 357 СЛУЧАИ НА ЗАРАЗА ОД 1.387 ТЕСТОВИ

34-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 18-ТЕ ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, ПОТВРДЕНИ НОВИ 357 СЛУЧАИ НА ЗАРАЗА ОД 1.387 ТЕСТОВИ

Осумнаесет лица починаа од ковид-19 во изминатите 24 часа, додека во исто време се потврдени 357 нови случаи на зараза од направените 1.387 тестирања. ...
ПРИВАТНИ СОБИРИ ВО РЕСТОРАН ИЛИ ДОМА ИМААТ ГЛАВНА УЛОГА ВО ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛАТ ФРАНЦУСКИ НАУЧНИЦИ

ПРИВАТНИ СОБИРИ ВО РЕСТОРАН ИЛИ ДОМА ИМААТ ГЛАВНА УЛОГА ВО ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ, ВЕЛАТ ФРАНЦУСКИ НАУЧНИЦИ

Јадење во ресторан и домашни вечери со гости играат клучна улога во пренесувањето на коронавирусот и во тој поглед претставуваат поголема опасност од ...
НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

НОВА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАВИРУСОТ ШТО СЕ РАЗВИЛА ВО ШПАНИЈА БРЗО СЕ ПРОШИРИЛА НИЗ ЕВРОПА ПРЕКУ ЛУЃЕТО КОИ СЕ ВРАЌАЛЕ ОД ОДМОР

Варијанта на новиот коронавирус што потекнува од Шпанија забрзано се проширила низ поголемиот дел од Европа летоска и на неа отпаѓа мнозинството нови ...
АНТИТЕЛАТА БРЗО ОПАЃААТ ПО ЗАРАЗА СО КОРОНАВИРУС, ПА ПОСТОИ РИЗИК ТОЈ ДА СЕ ФАТИ ПОВЕЌЕ ПАТИ, ПОКАЖА БРИТАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

АНТИТЕЛАТА БРЗО ОПАЃААТ ПО ЗАРАЗА СО КОРОНАВИРУС, ПА ПОСТОИ РИЗИК ТОЈ ДА СЕ ФАТИ ПОВЕЌЕ ПАТИ, ПОКАЖА БРИТАНСКО ИСТРАЖУВАЊЕ

Нивото на заштитните антитела кај луѓето паѓа доста брзо по заразата со коронавирусот, покажа ново истражување. Тимот на Лондонскиот империјален коле ...
1 2 3 4 5 21 30 / 210 НАПИСИ