Тагови Постови тагирани со "фудбал"

таг: фудбал

ИНТЕР ЌЕ ГОСТУВА НА ОТВАРАЊЕТО НА ЦЕНТАРОТ НА ПАНДЕВ ВО СТРУМИЦА

Оваа година треба да заврши изградбата на спортско-рекреативниот центар Пандев во Струмица, вреден повеќе милиони евра, а се очекува на отварањето да гостува италијанскиот тим Интер од Милано. Откако се подигна зградата каде ќе има апартмани, базени, теретани, сауни и фитнес центар, градежни екипи почнаа да го расчистуваат теренот каде треба да се изгради фудбалското игралиште, кое ќе биде...

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД ЗАБОРАВИ ДА ПОБЕДУВА СО МУРИЊО, ПОРТУГАЛЕЦОТ СЕ ЖАЛИ НА ДВОЈНИ СТАНДАРДИ

Eдно време не постоеше подобар тим од Манчестер Јунајтед за постигнување толку потребни голови во финишот од фудбалските натпревари. Со Жозе Мурињо се случува спротивното. Последните месеци, Јунајтед имаше пет нерешени средби од седумте во Премиер лигата. Три од тие нерешени средби беа против Стоук, Арсенал и последната против Евертон во неделата, откако прими израмнувачки гол на 82. Минута. „Ова го...

ДВЕ ГОДИНИ ОТКАКО ПРИСТИГНА ВО ГЕРМАНИЈА КАКО БЕГАЛЕЦ, МАНЕ ПОСТИГНА ИСТОРИСКИ ГОЛ ВО БУНДЕСЛИГАТА

Осман Мане побегна од родната Гамбија во 2014 година и пристигна во Германија, каде почна да игра фудбал во центар за бегалци. Таму, неговиот талент беше брзо откриен и доби шанса да игра за петтолигашот Блументалер. Откако постигна 15 гола на 11 меча за нисколигашот, скаутите забележаа дека може да игра и на повисоко ниво, па Вердер реши да...

БЕЛГИЈА ПОСТИГНА ГОЛ ПО САМО 7 СЕКУНДИ, НАЈБРЗО ВО ИСТОРИЈАТА НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Белгија го постигна најбрзиот гол во историјата на квалификациите за Светското првенство во фудбал откако Кристијан Бентеке го отвори резултатот против Гибралтар по само седум секунди. Претходниот рекорд откако се води прецизна статистика беше во сопственост на Давиде Гвалтиери од Сан Марино, кому му беа потребни осум секунди да постигне гол против Англија во квалификациите во 1993 година. Белгискиот фудбалер...

ШКЕНДИЈА НЕ УСПЕА ДА СЕ ПЛАСИРА ВО ЛИГА ЕВРОПА ПО УБЕДЛИВИОТ ПОРАЗ ОД ГЕНТ

Шкендија не успеа да се квалификува во фазата на групи на Лига Европа по поразот од Гент во вечерашниот реванш од плејофот на „Филип Втори“ со 4:0. Тетовскиот фудбалски тим имаше активен резултат од првиот меч во Белгија, каде загуби со 2:1, но на крајот беше елиминиран со вкупен резултат од 6:1 од ланскиот учесник во Лигата на шампиони. Сите...

АКО НЕКОЈ ЗАБОРАВИЛ СРЕДСТВО ПРОТИВ КОМАРЦИ, НЕКА ДОЈДЕ КАЈ МЕНЕ, ХОУП СОЛО НОСИ ВО РИО ЦЕЛ АРСЕНАЛ ПРОТИВ ЗИКА

Хоуп Соло сака да се обезбеди против вирусот Зика на Олимпијада во Рио, носејќи со себе огромно количество средства против комарци и заштитна маска. Американската фудбалерка се подготвува со соиграчите од националниот тим за Игрите, кои почнуваат на 5 август, и се надева дека уште еднаш ќе се врати со златен медал. Сепак, 34-годишната голманка не сака да ризикува, кога...