Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 4 5 6 7 8 214 60 / 2132 НАПИСИ
САД ПО 100 ГОДИНИ ЌЕ Ѝ ПОЗАЈМАТ СЛАВНО БРИТАНСКО ДЕЛО НА БРИТАНИЈА ЗА ИЗЛОЖБА

САД ПО 100 ГОДИНИ ЌЕ Ѝ ПОЗАЈМАТ СЛАВНО БРИТАНСКО ДЕЛО НА БРИТАНИЈА ЗА ИЗЛОЖБА

Популарна слика од еден од најславните британски портретисти Томас Гејснборо, „Синото момче“ (The Blue Boy), по 100 години ќе се врати во Велика Брита ...
„НЕКОЈ ЛУЃЕ“ ПОБЕДИ НА ПРВИОТ ХУМАНИТАРЕН ТУРНИР ВО БЕЉОТ ВО БИТОЛА

„НЕКОЈ ЛУЃЕ“ ПОБЕДИ НА ПРВИОТ ХУМАНИТАРЕН ТУРНИР ВО БЕЉОТ ВО БИТОЛА

„Некој луѓе“ се најдобрите бељотџии во Битола, град во кој оваа друштвена игра има многу долга традиција. Овој тим на битолски картаџии победи на први ...
ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, ...
АЛПИНИСТОТ НАДИР МУРСЕЛИ БОЈАДИСУВА ФАБРИЧКИ ОЏАЦИ, ПОПРАВА МОСТОВИ, БРАНИ И ВЕТЕРНИЦИ

АЛПИНИСТОТ НАДИР МУРСЕЛИ БОЈАДИСУВА ФАБРИЧКИ ОЏАЦИ, ПОПРАВА МОСТОВИ, БРАНИ И ВЕТЕРНИЦИ

Тетовецот Надир Мурсели го користи своето големо алпинистичко искуство за да работи несекојдневни и опасни работи. Кога треба да се бојадиса висок фаб ...
ТЕТОВО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ИМА НУРКАЧКИ КЛУБ КОЈ УЧЕСТВУВА И ВО АКЦИИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЈАДРАНСКОТО МОРЕ

ТЕТОВО ЧЕТИРИ ГОДИНИ ИМА НУРКАЧКИ КЛУБ КОЈ УЧЕСТВУВА И ВО АКЦИИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ЈАДРАНСКОТО МОРЕ

Тетово не излегува на море, нема ни езеро, а реката Пена е длабока одвај еден метар, но и покрај тоа, градот има нуркачки клуб. И тоа многу успешен. ...
ШТРКОВИТЕ КОЗМО И БИСЕРА ВТОРА ГОДИНА ПО РЕД ГО ИЗБРАА ПРЕСПАНСКОТО СЕЛО ДРМЕНИ ЗА СВОЈ ДОМ И СТАНАА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА

ШТРКОВИТЕ КОЗМО И БИСЕРА ВТОРА ГОДИНА ПО РЕД ГО ИЗБРАА ПРЕСПАНСКОТО СЕЛО ДРМЕНИ ЗА СВОЈ ДОМ И СТАНАА ТУРИСТИЧКА АТРАКЦИЈА

Љубовта и приврзаноста на штрковите Козмо и Бисера од Дрмени стана вистинска туристичка атракција. Штрковите кои втора година по ред се вгнездија во о ...
МИ ЗАБРАНИЈА ДА ИМАМ УШТЕ ДЕЦА, СИ ГО САКАМ ЖИВОТОТ НАЗАД, КАЖА БРИТНИ СПИРС, БАРАЈЌИ ДА СЕ ПРЕКИНЕ СТАРАТЕЛСТВОТО НА ТАТКО Ѝ

МИ ЗАБРАНИЈА ДА ИМАМ УШТЕ ДЕЦА, СИ ГО САКАМ ЖИВОТОТ НАЗАД, КАЖА БРИТНИ СПИРС, БАРАЈЌИ ДА СЕ ПРЕКИНЕ СТАРАТЕЛСТВОТО НА ТАТКО Ѝ

Поп ѕвездата Бритни Спирс изјави дека си го сака животот назад откако на судско сослушување во Лос Анџелес го опиша 13-годишното старателство на татко ...
ПРИКАЗНАТА ЗА СОНЧЕВИОТ ЧАСОВНИК ОД ХЕРАКЛЕЈА ВО ФОКУСОТ НА НОВАТА КНИГА НА МАРЈАН ТАНУШЕВСКИ ЗА ИСТОРИЈАТА НА БИТОЛА

ПРИКАЗНАТА ЗА СОНЧЕВИОТ ЧАСОВНИК ОД ХЕРАКЛЕЈА ВО ФОКУСОТ НА НОВАТА КНИГА НА МАРЈАН ТАНУШЕВСКИ ЗА ИСТОРИЈАТА НА БИТОЛА

Најстaриот сончев часовник или хорологион во нашето поднебје бил откриен во Хераклеја Линкестис, а датира уште од 157 година од нашата ера. Ова е само ...
17 ГОДИНИ СЕДУМ ПОКОЛЕНИЈА НА СРНДАЦИТЕ СЕ СОБИРААТ ОД ЦЕЛ СВЕТ ВО ЧЕСТ НА СВОИТЕ ПРЕДЦИ

17 ГОДИНИ СЕДУМ ПОКОЛЕНИЈА НА СРНДАЦИТЕ СЕ СОБИРААТ ОД ЦЕЛ СВЕТ ВО ЧЕСТ НА СВОИТЕ ПРЕДЦИ

Во селото Кнежево деновиве се собраа околу 35 потомци на фамилијата со прекар Срндаци (срндак е мажјак од срна), кои се околу 1.000 и се распрскани ни ...
ПОЧИНА ИНДИЕЦОТ КОЈ ГО ИМАШЕ НАЈГОЛЕМОТО СЕМЕЈСТВО НА СВЕТОТ, ОСТАВИ 38 ЖЕНИ И 89 ДЕЦА

ПОЧИНА ИНДИЕЦОТ КОЈ ГО ИМАШЕ НАЈГОЛЕМОТО СЕМЕЈСТВО НА СВЕТОТ, ОСТАВИ 38 ЖЕНИ И 89 ДЕЦА

Почина 76-годишниот Индиец за кој се веруваше дека беше главата на најголемото семејство на светот. Зиона Чана беше лидер на христијанска секта во кој ...
1 4 5 6 7 8 214 60 / 2132 НАПИСИ