Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 3 4 5 6 7 234 50 / 2337 НАПИСИ
СТЕПАН БАНДЕРА – ЗА ЕДНИ ХЕРОЈ НА УКРАИНА, ЗА ДРУГИ СОЈУЗНИК НА НАЦИСТИТЕ

СТЕПАН БАНДЕРА – ЗА ЕДНИ ХЕРОЈ НА УКРАИНА, ЗА ДРУГИ СОЈУЗНИК НА НАЦИСТИТЕ

„Нашиот татко е Бандера, Украина ни е мајка!“, пее млада девојка во маскирна униформа во видео снимено во подземните тунели на челичарницата „Азовстал ...
БИТОЛЧАНКАТА ИРЕНА АНГЕЛОВСКА, ДОКТОРАНТКА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ОКЛЕНД, ПОТТИКНА МУЗИЧАРИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ДА JA ПЕАТ „БИТОЛА, МОЈ РОДЕН КРАЈ“

БИТОЛЧАНКАТА ИРЕНА АНГЕЛОВСКА, ДОКТОРАНТКА НА УНИВЕРЗИТЕТОТ ВО ОКЛЕНД, ПОТТИКНА МУЗИЧАРИ ОД ЦЕЛ СВЕТ ДА JA ПЕАТ „БИТОЛА, МОЈ РОДЕН КРАЈ“

Прекрасно звучи познатата песна „Битола, мој роден крај“ од Ајри Демировски во изведба на уметници од цел свет, учесници во проектот „Transglobal Week ...
„АЛКАЛОИД“ ПРОГЛАСЕНА ЗА КОМПАНИЈА КОЈА НАЈМНОГУ ИНВЕСТИРА ВО БЕЗБЕДНОСТА И ЗДРАВЈЕТО НА ВРАБОТЕНИТЕ

„АЛКАЛОИД“ ПРОГЛАСЕНА ЗА КОМПАНИЈА КОЈА НАЈМНОГУ ИНВЕСТИРА ВО БЕЗБЕДНОСТА И ЗДРАВЈЕТО НА ВРАБОТЕНИТЕ

,Алкалоид“ е прогласена за компанија која најмногу инвестира во безбедноста и здравјето на своите вработени, соопштија од најголемата фармацевстка ком ...
РУСИЈА ЌЕ ГО ОБНОВИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА „МОСКВИЧОТ“ ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА „РЕНО“

РУСИЈА ЌЕ ГО ОБНОВИ ПРОИЗВОДСТВОТО НА „МОСКВИЧОТ“ ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА „РЕНО“

Градските власти на Москва планираат да преземат фабрика што ѝ припаѓа на француската компанија „Рено“ и да го обноват производството на советскиот ав ...
МАКЕДОНСКИ ПИЛОТ ОТВОРИ ПЕКАРА „ЈУГОСЛАВИЈА“ ВО СИНГАПУР СО СОПРУГАТА

МАКЕДОНСКИ ПИЛОТ ОТВОРИ ПЕКАРА „ЈУГОСЛАВИЈА“ ВО СИНГАПУР СО СОПРУГАТА

Пекара со европски колачи е реткост во Сингапур, а уште поретки се пекари како „Југославија“ , именувана по земја што веќе не постои. Отворена од маке ...
ЈА УБИЛ ЖЕНА СИ И ПОЧИНАЛ ОД СРЦЕВ УДАР ЗАКОПУВАЈЌИ ЈА ВО ДВОРОТ

ЈА УБИЛ ЖЕНА СИ И ПОЧИНАЛ ОД СРЦЕВ УДАР ЗАКОПУВАЈЌИ ЈА ВО ДВОРОТ

Истражителите во Јужна Каролина, САД открија необично убиство, во кое маж за кого се верува дека ја убил жена си починал од срцев удар додека се обиду ...
РОДИТЕЛИ ВО ИНДИЈА СИ ГО ТУЖАТ СИНОТ ЕДИНЕЦ ОТИ НЕ ИМ ДАЛ ВНУЧЕ

РОДИТЕЛИ ВО ИНДИЈА СИ ГО ТУЖАТ СИНОТ ЕДИНЕЦ ОТИ НЕ ИМ ДАЛ ВНУЧЕ

Брачен пар во северната индиска држава Утараканд го тужи својот син единец и неговата сопруга затоа што не им дале внуче по шест години брак. Сањеев и ...
ТОА ШТО Е МАРАДОНА ВО ФУДБАЛОТ, МАЈЛС ДЕЈВИС ВО МУЗИКАТА, РИСТО СТЕФАНОВСКИ Е ВО ТЕАТАРОТ, РЕКОА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ТЕАТАРСКАТА ЛЕГЕНДА

ТОА ШТО Е МАРАДОНА ВО ФУДБАЛОТ, МАЈЛС ДЕЈВИС ВО МУЗИКАТА, РИСТО СТЕФАНОВСКИ Е ВО ТЕАТАРОТ, РЕКОА НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ТЕАТАРСКАТА ЛЕГЕНДА

Тоа што е Марадона во фудбалот, Мајлс Дејвис во музиката, Ристо Стефановски е во театарот , беше речено на денешната комеморација  за легендарниот теа ...
ТАЊА КОКЕВ ЈА ПРЕТСТАВИ ЛЕТНАТА КОЛЕКЦИЈА „ПУСТИНСКА РОЗА“

ТАЊА КОКЕВ ЈА ПРЕТСТАВИ ЛЕТНАТА КОЛЕКЦИЈА „ПУСТИНСКА РОЗА“

Модната дизајнерка Тања Кокев синоќа на ревија во Скопје ја претстави „Пустинска роза“, колекција за лето 2022. Дизајнерката вели дека инспирацијата о ...
УКРАИНСКАТА ГРУПА „КАЛУШ ОРКЕСТАР“ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОВИЗИЈА, ФАВОРИТ Е ЗА ПОБЕДА

УКРАИНСКАТА ГРУПА „КАЛУШ ОРКЕСТАР“ ВЛЕЗЕ ВО ФИНАЛЕТО НА ЕВРОВИЗИЈА, ФАВОРИТ Е ЗА ПОБЕДА

Украинската група „Калуш оркестар“ влезе во големото финале на Евровизија што ќе се одржи в сабота во Торино, Италија. Тоа значи дека бендот ја зацврс ...
1 3 4 5 6 7 234 50 / 2337 НАПИСИ