Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 2 3 4 5 6 212 40 / 2118 НАПИСИ
ЧАЛГИИТЕ КАЗНУВАНИ СО 60 ГРОША АКО ПЕЕЛЕ БЕЗ ДОЗВОЛА, ДУЌАНЏИИТЕ СО 75 ГРОША АКО МАМЕЛЕ ПРИ МЕРЕЊЕ – ДРЖАВНИОТ АРХИВ ЧУВА ДОКУМЕНТИ ЗА СТРОГИТЕ ЗАКОНИ НА СКОПСКАТА ТУРСКА ОПШТИНА

ЧАЛГИИТЕ КАЗНУВАНИ СО 60 ГРОША АКО ПЕЕЛЕ БЕЗ ДОЗВОЛА, ДУЌАНЏИИТЕ СО 75 ГРОША АКО МАМЕЛЕ ПРИ МЕРЕЊЕ – ДРЖАВНИОТ АРХИВ ЧУВА ДОКУМЕНТИ ЗА СТРОГИТЕ ЗАКОНИ НА СКОПСКАТА ТУРСКА ОПШТИНА

Казна од 60 гроша пред 150 години добивале чалгиите (свирачите) кои свиреле без дозвола, казната за измама при мерењето изнесувала до 75 гроша, велат ...
МОНАХИЊИТЕ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЃОРЃИ“ ВО РАЈЧИЦА ИЗРАБОТУВААТ УНИКАТНИ МИТРИ ЗА ЕПИСКОПИ И ВЛАДИЦИ ОД ЦЕЛ СВЕТ

МОНАХИЊИТЕ ОД МАНАСТИРОТ „СВЕТИ ЃОРЃИ“ ВО РАЈЧИЦА ИЗРАБОТУВААТ УНИКАТНИ МИТРИ ЗА ЕПИСКОПИ И ВЛАДИЦИ ОД ЦЕЛ СВЕТ

На само неколку километри од албанската граница, на два часа возење од Скопје, се наоѓа манастирот „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Рајчица, место посвете ...
НОРВЕШКА ДОНЕСЕ ЗАКОН СО КОЈ ИНФЛУЕНСЕРИТЕ ЌЕ МОРА ДА НАГЛАСАТ КОГА НИВНИТЕ ФОТОГРАФИИ СЕ ФОТОШОПИРАНИ

НОРВЕШКА ДОНЕСЕ ЗАКОН СО КОЈ ИНФЛУЕНСЕРИТЕ ЌЕ МОРА ДА НАГЛАСАТ КОГА НИВНИТЕ ФОТОГРАФИИ СЕ ФОТОШОПИРАНИ

Норвешките пратеници со големо мнозинство донесоа нов закон според кој инфлуенсерите и огласувачите ќе имаат законска обврска да истакнат кога некоја ...
ВИЛИЈАМ И ХАРИ ПОСТАВИЈА СПОМЕНИК НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА ЗА НЕЈЗИНИОТ 60. РОДЕНДЕН

ВИЛИЈАМ И ХАРИ ПОСТАВИЈА СПОМЕНИК НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА ЗА НЕЈЗИНИОТ 60. РОДЕНДЕН

Синовите на принцезата Дијана, принцовите Вилијам и Хари денес во чест на нејзиниот 60. роденден го претставија меморијалниот споменик во палатата Кен ...
ПЕНДАРОВСКИ ВО ЗАГРЕБ СВРТЕ ЕДЕН КРУГ ВО НАЈБРЗИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ НА СВЕТОТ

ПЕНДАРОВСКИ ВО ЗАГРЕБ СВРТЕ ЕДЕН КРУГ ВО НАЈБРЗИОТ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ НА СВЕТОТ

Претседателот Стево Пендаровски при официјалната посета на Хрватска доби ретка можност да се провози во најбрзиот електричен хиперавтомобил на светот, ...
БРИТНИ СПИРС ОСТАНУВА ПОД СТАРАТЕЛСТВОТО НА ТАТКО Ѝ, ОБЈАВИ СУДОТ

БРИТНИ СПИРС ОСТАНУВА ПОД СТАРАТЕЛСТВОТО НА ТАТКО Ѝ, ОБЈАВИ СУДОТ

Судот во Лос Анџелес го одби барањето на Бритни Спирс да му се одземе старателството на татко ѝ врз нејзините деловни работи. Поп ѕвездата во ноември ...
САД ПО 100 ГОДИНИ ЌЕ Ѝ ПОЗАЈМАТ СЛАВНО БРИТАНСКО ДЕЛО НА БРИТАНИЈА ЗА ИЗЛОЖБА

САД ПО 100 ГОДИНИ ЌЕ Ѝ ПОЗАЈМАТ СЛАВНО БРИТАНСКО ДЕЛО НА БРИТАНИЈА ЗА ИЗЛОЖБА

Популарна слика од еден од најславните британски портретисти Томас Гејснборо, „Синото момче“ (The Blue Boy), по 100 години ќе се врати во Велика Брита ...
„НЕКОЈ ЛУЃЕ“ ПОБЕДИ НА ПРВИОТ ХУМАНИТАРЕН ТУРНИР ВО БЕЉОТ ВО БИТОЛА

„НЕКОЈ ЛУЃЕ“ ПОБЕДИ НА ПРВИОТ ХУМАНИТАРЕН ТУРНИР ВО БЕЉОТ ВО БИТОЛА

„Некој луѓе“ се најдобрите бељотџии во Битола, град во кој оваа друштвена игра има многу долга традиција. Овој тим на битолски картаџии победи на први ...
ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

ЕРДОГАН ГО ОЗНАЧИ ПОЧЕТОКОТ НА ИЗГРАДБАТА НА КОНТРОВЕРЗЕН КАНАЛ ВО ИСТАНБУЛ ОД 65 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЗА КОЈ СЕ ВЕЛИ ДЕКА Е ЕКОЛОШКА КАТАСТРОФА

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го означи почетокот на изградбата на контроверзен канал во Истанбул, што треба да го олесни метежот во Босфор, ...
АЛПИНИСТОТ НАДИР МУРСЕЛИ БОЈАДИСУВА ФАБРИЧКИ ОЏАЦИ, ПОПРАВА МОСТОВИ, БРАНИ И ВЕТЕРНИЦИ

АЛПИНИСТОТ НАДИР МУРСЕЛИ БОЈАДИСУВА ФАБРИЧКИ ОЏАЦИ, ПОПРАВА МОСТОВИ, БРАНИ И ВЕТЕРНИЦИ

Тетовецот Надир Мурсели го користи своето големо алпинистичко искуство за да работи несекојдневни и опасни работи. Кога треба да се бојадиса висок фаб ...
1 2 3 4 5 6 212 40 / 2118 НАПИСИ