Категорија: Свет

1 2 3 82 10 / 813 НАПИСИ
КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

КАТАЛОНСКИТЕ ВЛАСТИ НЕМА ДА ГИ СЛЕДАТ НАРЕДБИТЕ ОД МАДРИД

Каталонските власти нема да ги следат наредбите на шпанската влада, доколку Мадрид се одлучи да ја преземе контролата врз регионот. Ова го изјави пор ...
МУГАБЕ ГО ИМЕНУВАА ЗА АМБАСАДОР НА ДОБРА ВОЛЈА, ПА ГО ПОНИШТИЈА ИЗБОРОТ

МУГАБЕ ГО ИМЕНУВАА ЗА АМБАСАДОР НА ДОБРА ВОЛЈА, ПА ГО ПОНИШТИЈА ИЗБОРОТ

Светската здравствена организација (ВХО) се премисли и го поништи назначувањето на Роберт Мугабе за амбасадор на добра волја. Само 24 часа порано, Ор ...
МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ВО БАРСЕЛОНА ПО ОДЛУКАТА НА ШПАНСКАТА ВЛАДА ДА ГИ ОТСТРАНИ КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ ВО БАРСЕЛОНА ПО ОДЛУКАТА НА ШПАНСКАТА ВЛАДА ДА ГИ ОТСТРАНИ КАТАЛОНСКИТЕ ЛИДЕРИ

Шпанскиот премиер Маријано Рахој ги претстави плановите за отстранување на каталонските лидери и преземање контрола на сепаратистичкиот регион. Зборув ...
ТУРИЗМОТ ВО КАТАЛОНИЈА ОПАДНА ЗА 15 ОТСТО ПО РЕФЕРЕНДУМОТ

ТУРИЗМОТ ВО КАТАЛОНИЈА ОПАДНА ЗА 15 ОТСТО ПО РЕФЕРЕНДУМОТ

Туризмот во Каталонија опадна за 15 отсто во двете недели по контроверзниот референдум за независнот на шпанскиот регион, велат експерти од индустрија ...
НЕМАТЕ ПРАВО ДА СЕ ЖАЛИТЕ АКО НЕ СТЕ ГЛАСАЛЕ, ВЕЛИ ОБАМА

НЕМАТЕ ПРАВО ДА СЕ ЖАЛИТЕ АКО НЕ СТЕ ГЛАСАЛЕ, ВЕЛИ ОБАМА

Поранешниот американски претседател Барак Обама ги предупреди гласачите да не ги земаат изборите здраво за готово. „Не знам дали сте забележале дос ...
9 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ ПОЧИНАЛЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ ВО 2015

9 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ ПОЧИНАЛЕ ОД ЗАГАДУВАЊЕ ВО 2015

Во 2015 година приближно еден од шест смртни случаи, или проценето околу 9 милиони низ целиот свет, се поврзани со загадувањето во најразлични форми, ...
МАДРИД ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ ЈА УКИНЕ ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА НА КАТАЛОНИЈА

МАДРИД ОБЈАВИ ДЕКА ЌЕ ЈА УКИНЕ ПОЛИТИЧКАТА АВТОНОМИЈА НА КАТАЛОНИЈА

Шпанската влада објави дека в сабота ќе го покрене процесот за укинување на политичката автономија на Каталонија и ќе воведе своја власт во регионот, ...
ПОЛИЦИЈАТА НАТЕПА ПОПОВИ И ВЕРНИЦИ КОИ САКАЛЕ ДА ПРЕКИНАТ ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ВО СОЛУН

ПОЛИЦИЈАТА НАТЕПА ПОПОВИ И ВЕРНИЦИ КОИ САКАЛЕ ДА ПРЕКИНАТ ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ВО СОЛУН

Грчката полиција била принудена да употреби палки за да спречи попови, монаси и верници во обидот насилно да влезат во театар и да прекинат претстава, ...
КИНА ВЛЕЗЕ ВО НОВА ЕРА, ОБЈАВИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏИНПИНГ

КИНА ВЛЕЗЕ ВО НОВА ЕРА, ОБЈАВИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏИНПИНГ

Кина влезе во нова ера, во која што треба да преземе централна улога во светот, објави претседателот Ши Џинпинг на конгресот на Комунистичката партија ...
ПРЕДАВАЊЕТО НЕ Е ОПЦИЈА, ВЕЛАТ КАТАЛОНЦИТЕ ПО АПСЕЊЕТО НА ДВАЈЦА ЛИДЕРИ НА ДВИЖЕЊЕТО ЗА НЕЗАВИСНОСТ

ПРЕДАВАЊЕТО НЕ Е ОПЦИЈА, ВЕЛАТ КАТАЛОНЦИТЕ ПО АПСЕЊЕТО НА ДВАЈЦА ЛИДЕРИ НА ДВИЖЕЊЕТО ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Каталонија повторно се крена на нозе, откако двајца лидери на сепаратистичкото движење беа уапсени вчера. Џорди Санчес и Џорди Куичар беа приведени б ...
1 2 3 82 10 / 813 НАПИСИ