Категорија: Свет

1 152 153 154 155 156 184 1540 / 1840 НАПИСИ
ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп именуваше уште тврдокорни конзервативци на клучни позиции со номинирањето на сенаторот од Алабама Џеф Се ...
„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

Оксфордскиот речник на англиски јазик го прогласи „пост-вистина“ за збор на годината, со оглед на она што го нарече 12 „многу набиени“ политички месец ...
ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

  Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на централно-десничарскиот премиер Бојко Борисов, која ја даде откако кандидатот на опозициската С ...
СОЛЗАВЕЦ И ШОК БОМБИ, ДЕМОНСТРАЦИИ ПРОТИВ ОБАМА ВО АТИНА И СОЛУН

СОЛЗАВЕЦ И ШОК БОМБИ, ДЕМОНСТРАЦИИ ПРОТИВ ОБАМА ВО АТИНА И СОЛУН

Грчката полиција употреби солзавец и шок бомби да разбие околу 3.000 левоориентирани демонстранти што протестираа против посетата на американскиот пре ...
ФЕЈСБУК ИСТРАЖУВА КАКО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ШИРАТ ПРЕКУ МРЕЖАТА

ФЕЈСБУК ИСТРАЖУВА КАКО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ СЕ ШИРАТ ПРЕКУ МРЕЖАТА

И покрај обидите на Марк Закерберг да ја намали улогата на Фејсбук во изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, се интензивира истражувањето за т ...
СЛЕДНАТА СУПЕР МЕСЕЧИНА ЌЕ БИДЕ НА 25 НОЕМВРИ 2034

СЛЕДНАТА СУПЕР МЕСЕЧИНА ЌЕ БИДЕ НА 25 НОЕМВРИ 2034

Супермесечина вечерва го осветлува небото. Фотографиите се направени од фоторепортерите на САКАМДАКАЖАМ.МК во околината на Штип. Полната Месечин ...
ОСНОВАЧОТ НА ВИКИЛИКС ЏУЛИЈАН АСАНЖ ИСПРАШАН ОД ОБВИНИТЕЛИ ВО ЕКВАДОРСКАТА АМБАСАДА ВО ЛОНДОН

ОСНОВАЧОТ НА ВИКИЛИКС ЏУЛИЈАН АСАНЖ ИСПРАШАН ОД ОБВИНИТЕЛИ ВО ЕКВАДОРСКАТА АМБАСАДА ВО ЛОНДОН

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска беше испрашуван од обвинителите поради сомнежи за сексуална злоупотреба што наводно ја извршил пред шест ...
ЗАБРАНЕТИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА ЗА ВРЕМЕ НА ПОСЕТАТА НА ОБАМА

ЗАБРАНЕТИ ПРОТЕСТИ ВО АТИНА ЗА ВРЕМЕ НА ПОСЕТАТА НА ОБАМА

Грчките власти подготвуваат драконски мерки на безбедност во пресрет на дводневната посета на претседателот на САД Барак Обама,  вклучувајќи  и ангажи ...
РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

РЕКОРДНО ГОЛЕМА СУПЕРМЕСЕЧИНА ПРВПАТ ОД 1948

Рекордно голема Супермесечина вчера и денеска го осветлува ноќното небо. Не само што ова е најблиската полна Месечина во оваа година, туку според НАСА ...
БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА ОТКАКО НЕГОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА  БЕШЕ ПОРАЗЕНА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

БУГАРСКИОТ ПРЕМИЕР БОЈКО БОРИСОВ НАЈАВИ ОСТАВКА ОТКАКО НЕГОВАТА КАНДИДАТКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛКА БЕШЕ ПОРАЗЕНА ОД ОПОЗИЦИЈАТА

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека ќе поднесе оставка откако првичните резултати од претседателските избори покажаа дека неговата партија ГЕ ...
1 152 153 154 155 156 184 1540 / 1840 НАПИСИ