Категорија: Свет

1 158 159 160 161 162 191 1600 / 1907 НАПИСИ
ДВАЈЦА ЗАГИНАТИ И 16 ПОВРЕДЕНИ ВО САМОУБИСТВЕН БОМБАШКИ НАПАД ВО ТУРЦИЈА

ДВАЈЦА ЗАГИНАТИ И 16 ПОВРЕДЕНИ ВО САМОУБИСТВЕН БОМБАШКИ НАПАД ВО ТУРЦИЈА

Автомобил бомба пред канцеларијата на гувернерот во турскиот град Адана уби двајца и повреди 16-мина, соопшти гувернерот за државните медиуми. Турс ...
НАТО ОДБИ ДА ГИ ОСУДИ АПСЕЊАТА НА ТУРСКИТЕ НОВИНАРИ И ПРАТЕНИЦИ

НАТО ОДБИ ДА ГИ ОСУДИ АПСЕЊАТА НА ТУРСКИТЕ НОВИНАРИ И ПРАТЕНИЦИ

Генералниот секретар на НАТО одби да ги осуди апсењата на пратеници и новинари во земјата членка Турција, откако беше притиснат да одговори во врска с ...
МЕЛАНИЈА И БАРОН ТРАМП ЌЕ СЕ ВСЕЛАТ ВО БЕЛАТА КУЌА НА КРАЈ ОД ШКОЛСКАТА ГОДИНА

МЕЛАНИЈА И БАРОН ТРАМП ЌЕ СЕ ВСЕЛАТ ВО БЕЛАТА КУЌА НА КРАЈ ОД ШКОЛСКАТА ГОДИНА

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека неговата сопруга и неговиот најмлад син, Меланија и Барон, во Белата куќа ќе се вселат ...
20 МРТВИ И 50 РАНЕТИ ВО СУДИР ПОРАДИ МАЈМУН ВО ЛИБИЈА

20 МРТВИ И 50 РАНЕТИ ВО СУДИР ПОРАДИ МАЈМУН ВО ЛИБИЈА

Активисти и болнички извори велат дека избиле меѓуплеменски судири во јужна Либија откако три младичи нас'скале припитомен мајмун на средношколка и то ...
МЕРКЕЛ ЌE БРКА ЧЕТВРТ МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ ВГОДИНА

МЕРКЕЛ ЌE БРКА ЧЕТВРТ МАНДАТ НА ИЗБОРИТЕ ВГОДИНА

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе се обиде да добие четврт мандат на изборите следната година, пишуваат германските медиуми. Се очекува, Меркел ...
СТО МРТВИ ВО ИНДИЈА ОТКАКО ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ

СТО МРТВИ ВО ИНДИЈА ОТКАКО ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ

Најмалку 96 луѓе загинаа откако 14 вагони на експресниот воз излетаа од шините во индиската северна држава Утар Прадеш, вели полицијата. Несреќата се ...
ФЕЈСБУК РАЗГЛЕДУВА НАЧИНИ ДА СЕ БОРИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ ЗАКЕРБЕРГ

ФЕЈСБУК РАЗГЛЕДУВА НАЧИНИ ДА СЕ БОРИ СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, ВЕЛИ ЗАКЕРБЕРГ

Една недела откако се обиде да ја увери јавноста дека е екстремно малку веројатно лажните вести да влијаеле на исходот на американските претседателски ...
ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

ТРАМП ИЗБРА ТВРДОКОРНИ КОНЗЕРВАТИВЦИ НА КЛУЧНИТЕ ПОЗИЦИИ

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп именуваше уште тврдокорни конзервативци на клучни позиции со номинирањето на сенаторот од Алабама Џеф Се ...
„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

„ПОСТ-ВИСТИНА“ Е ЗБОР НА ГОДИНАТА

Оксфордскиот речник на англиски јазик го прогласи „пост-вистина“ за збор на годината, со оглед на она што го нарече 12 „многу набиени“ политички месец ...
ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

  Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на централно-десничарскиот премиер Бојко Борисов, која ја даде откако кандидатот на опозициската С ...
1 158 159 160 161 162 191 1600 / 1907 НАПИСИ