Категорија: Свет

1 193 194 195 196 197 227 1950 / 2268 НАПИСИ
ИТАЛИЈАНЦИТЕ ГЛАСААТ ДАЛИ ВЛАДАТА ДА БИДЕ ПОМОЌНА ОД ПАРЛАМЕНТОТ

ИТАЛИЈАНЦИТЕ ГЛАСААТ ДАЛИ ВЛАДАТА ДА БИДЕ ПОМОЌНА ОД ПАРЛАМЕНТОТ

Граѓаните на Италија денеска на референдум одлучуваат дали ќе ги прифатат реформите во Уставот на земјата, кои предвидуваат концентрирање на власта во ...
ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

Слободата на медиумите вчера наполни 250 години. На 2 декември 1766 година шведскиот парламент го изгласа Законот за слобода на медиумите, прв таков к ...
ЧЕТИРИ СВЕТСКИ МЕТРОПОЛИ ЌЕ ЗАБРАНАТ КОЛИ НА ДИЗЕЛ ДО 2025 ГОДИНА

ЧЕТИРИ СВЕТСКИ МЕТРОПОЛИ ЌЕ ЗАБРАНАТ КОЛИ НА ДИЗЕЛ ДО 2025 ГОДИНА

Градоначалниците на Париз, Мексико Сити, Мадрид и Атина се договорија да забранат возила на дизел до 2025 година. Обврската ја презедоа на средба во М ...
ПАЛМА ОСТАНА БЕЗ „ДЕ МАЈОРКА“, ТУРИСТИЧКИОТ ГРАД ТРЕТ ПАТ ГО МЕНУВА ИМЕТО

ПАЛМА ОСТАНА БЕЗ „ДЕ МАЈОРКА“, ТУРИСТИЧКИОТ ГРАД ТРЕТ ПАТ ГО МЕНУВА ИМЕТО

Градот Палма де Мајорка на медитеранскиот туристички остров Мајорка повторно ќе се вика само Палма. Регионалниот парламент на Бaлеарскиот остров гласа ...
НА СИНОТ НА НИКОЛА КЉУСЕВ МУ СЕ ЗАКАНУВА КАЗНА ЗАТВОР ОД 6,5 ГОДИНИ ВО САД ОТКАКО ПРИЗНА ВИНА ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА НАРКОТИЦИ

НА СИНОТ НА НИКОЛА КЉУСЕВ МУ СЕ ЗАКАНУВА КАЗНА ЗАТВОР ОД 6,5 ГОДИНИ ВО САД ОТКАКО ПРИЗНА ВИНА ЗА ДИСТРИБУЦИЈА НА НАРКОТИЦИ

Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, призна дека е виновен за нелегална дистрибуција на наркотици и за вршење ...
ПИЛОТОТ НА УРНАТИОТ АВИОН ВО КОЛУМБИЈА ОЧАЈНО БАРАЛ ДА СЛЕТА ОТИ МУ СНЕМАЛО ГОРИВО

ПИЛОТОТ НА УРНАТИОТ АВИОН ВО КОЛУМБИЈА ОЧАЈНО БАРАЛ ДА СЛЕТА ОТИ МУ СНЕМАЛО ГОРИВО

Пилотот на авионот во кој загинаа фудбалерите на бразилскиот тим пред да се урне очајно барал дозвола за слетување на аеродромот во Меделин затоа што ...
ГРЦИЈА НАЈДЕ 70 МИГРАНТИ ВО ШУМА КАЈ СОЛУН

ГРЦИЈА НАЈДЕ 70 МИГРАНТИ ВО ШУМА КАЈ СОЛУН

Грчките власти велат дека нашле околу 70 мигранти, меѓу кои и деца, во шумска област во предградието на северниот град Солун. Групата, за која вела ...
ТРАМП ГО ОСТАВА БИЗНИСОТ ЗА ДА СЕ СКОНЦЕНТРИРА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВУВАЊЕТО

ТРАМП ГО ОСТАВА БИЗНИСОТ ЗА ДА СЕ СКОНЦЕНТРИРА НА ПРЕТСЕДАТЕЛСТВУВАЊЕТО

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека целосно го напушта бизнисот за да се сконцентрира на претседателствувањето и за да изб ...
ПАДНА АВИОН СО ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД БРАЗИЛ, НАЈМАЛКУ ШЕСТ ПРЕЖИВЕАНИ

ПАДНА АВИОН СО ФУДБАЛСКИ ТИМ ОД БРАЗИЛ, НАЈМАЛКУ ШЕСТ ПРЕЖИВЕАНИ

Чартер авион со 81 луѓе во него, вклучувајќи и еден бразилски тим од првата фудбалска лига, кој летал за Колумбија се урнал на летот кон меѓународниот ...
АЛБАНСКИ УМЕТНИК НАПРАВИ МОЗАИК СО ЛИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА СО ХЕФТАЛКА

АЛБАНСКИ УМЕТНИК НАПРАВИ МОЗАИК СО ЛИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА СО ХЕФТАЛКА

Албански уметник направи мозаик со портретот на Мајка Тереза користејќи хефталка како повик до европските земји да престанат да подигнуваат огради за ...
1 193 194 195 196 197 227 1950 / 2268 НАПИСИ