Категорија: Свет

1 247 248 249 250 251 271 2490 / 2703 НАПИСИ
ЕВАКУАЦИЈА НА ДЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ГРАД ПОРАДИ МОЖЕН ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД

ЕВАКУАЦИЈА НА ДЕЛ ОД ГЕРМАНСКИ ГРАД ПОРАДИ МОЖЕН ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД

Дел од германски град е во опсадна состојба за време за време на полициската операција да се запре можен терористички напад, јави „Дие Велт“ Во ист ...
ДВАЈЦА БОМБАШИ САМОУБИЈЦИ СЕ РАЗНЕСОА ВО БЛИЗИНА НА АНКАРА ОТКАКО ГИ ОТКРИЛА ПОЛИЦИЈАТА

ДВАЈЦА БОМБАШИ САМОУБИЈЦИ СЕ РАЗНЕСОА ВО БЛИЗИНА НА АНКАРА ОТКАКО ГИ ОТКРИЛА ПОЛИЦИЈАТА

Двајца бомбаши самоубијци се разнеле во близина на турскиот главен град Анкара откако биле пресретнати од полицијата. Се верува дека милитантите биле ...
НАЈМАЛКУ 840 ЗАГИНАТИ ВО УРАГАНОТ МЕТЈУ, ОШТЕТЕНИ 20.000 ДОМОВИ ВО ХАИТИ

НАЈМАЛКУ 840 ЗАГИНАТИ ВО УРАГАНОТ МЕТЈУ, ОШТЕТЕНИ 20.000 ДОМОВИ ВО ХАИТИ

Ураганот Метју синоќа го зафати брегот на Флорида, каде остави повеќе од милион луѓе без струја. Системот, кој се уште не го зафатил копнениот дел од ...
НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР ЗА КОЛУМБИСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ХУАН МАНУЕЛ САНТОС

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос ја доби Нобеловата награда за мир за неговиот труд да му стави крај на 52-годишниот конфликт со левичарски ...
ПОЛСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

ПОЛСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

Полскиот парламент со огромно мнозинство гласаше против контроверзниот закон за речиси целосна забрана на абортусот, по масовните протести на кои изле ...
СРЃАН КЕРИМ ЗАВРШИ НА ДЕВЕТТОТО МЕСТО ВО ПОСЛЕДНОТО ГЛАСАЊЕ ЗА НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

СРЃАН КЕРИМ ЗАВРШИ НА ДЕВЕТТОТО МЕСТО ВО ПОСЛЕДНОТО ГЛАСАЊЕ ЗА НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

Срѓан Керим заврши на деветтото место од десет кандидати во шестата и последна рунда тајно гласање во Советот за безбедност на ОН за иден генерален се ...
СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ГО ИЗБРА ПОРТУГАЛЕЦОТ ГУТЕРЕШ ЗА НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ ГО ИЗБРА ПОРТУГАЛЕЦОТ ГУТЕРЕШ ЗА НОВ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ОН

Советот за безбедност со акламација го избра поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш за нов генерален секретар на Обединетите нации. Рускиот а ...
ЖЕНИТЕ ВО ПОЛСКА ШТРАЈКУВААТ ПРОТИВ ПРЕДЛОГОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

ЖЕНИТЕ ВО ПОЛСКА ШТРАЈКУВААТ ПРОТИВ ПРЕДЛОГОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

Полјачки облечени во црно, мавтајќи со црни знамиња, денеска излегоа на улиците на Полска и ги бојкотираа своите работни места и школски часови, како ...
УНГАРСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ ЗА КВОТИТЕ ЗА БЕГАЛЦИТЕ НЕ УСПЕА ПОРАДИ МАЛАТА ИЗЛЕЗНОСТ

УНГАРСКИОТ РЕФЕРЕНДУМ ЗА КВОТИТЕ ЗА БЕГАЛЦИТЕ НЕ УСПЕА ПОРАДИ МАЛАТА ИЗЛЕЗНОСТ

Огромно мнозинство од Унгарците кои излегоа на референдумот ја поддржаа владатата и одбија какви било задолжителни квоти од Европската унија за прифаќ ...
БРИТАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД ЕУ ДО КРАЈОТ НА МАРТ

БРИТАНИЈА ЌЕ ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИЗЛЕЗ ОД ЕУ ДО КРАЈОТ НА МАРТ

Тереза Меј формално ќе ги почне преговорите за Брегзит до крајот на март следната година, изјави британската премиерка за „Би-Би-Си“. Соопштението ...
1 247 248 249 250 251 271 2490 / 2703 НАПИСИ