Категорија: Свет

1 245 246 247 248 249 271 2470 / 2703 НАПИСИ
ОДЛОЖЕНИ СТОТИЦИ ЛЕТОВИ ШИРУМ СВЕТОТ ПОРАДИ МОЖЕН САЈБЕР НАПАД

ОДЛОЖЕНИ СТОТИЦИ ЛЕТОВИ ШИРУМ СВЕТОТ ПОРАДИ МОЖЕН САЈБЕР НАПАД

Стравот од кампања на сајбер напади на водечките светски авиокомпании порасна откако „системски проблем“ одложи стотици летови на „Јунајтед Ерлајнс“ ш ...
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАМП БИ БИЛ ФУНДАМЕНТАЛНА ЗАКАНА ЗА МЕДИУМСКИТЕ СЛОБОДИ, ВЕЛИ КОМИТЕТОТ ЗА ЗАШТИТА НА НОВИНАРИ НА САД

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАМП БИ БИЛ ФУНДАМЕНТАЛНА ЗАКАНА ЗА МЕДИУМСКИТЕ СЛОБОДИ, ВЕЛИ КОМИТЕТОТ ЗА ЗАШТИТА НА НОВИНАРИ НА САД

Комитетот за заштита на новинари на САД (КЗН) синоќа соопшти дека претседателството на Доналд Трамп би претставувало фундаментална закана за медиумски ...
ТРАМП СЕКСУАЛНО НАПАДНАЛ И НОВИНАРКА СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО

ТРАМП СЕКСУАЛНО НАПАДНАЛ И НОВИНАРКА СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО

Канадската новинарка со македонско потекло Наташа Стојноф објави дека во 2005, додека работела во магазинот „Пипл“, сегашниот републикански кандидат з ...
ГОРИЛА ИЗБЕГА ОД ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА ВО ЛОНДОН

ГОРИЛА ИЗБЕГА ОД ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА ВО ЛОНДОН

Горила избегала од лондонската зоолошка градина, јавува Индипендент повикувајќи се на извори од посетители. Иако посетителите се затворени во зоолошка ...
ГЕРМАНЦИ СИ ГО ДАЛЕ БЕБЕТО НА ПРОДАЖБА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ ЗА 5.000 ЕВРА

ГЕРМАНЦИ СИ ГО ДАЛЕ БЕБЕТО НА ПРОДАЖБА ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ ЗА 5.000 ЕВРА

Полицијата во германскиот град Дуизбург соопшти дека истражува родители на новородено девојче од 40 дена поради тоа што се осомничени дека пробале да ...
КРАЛОТ НА ТАЈЛАНД ПОЧИНА ПО 70 ГОДИНИ НА ТРОНОТ

КРАЛОТ НА ТАЈЛАНД ПОЧИНА ПО 70 ГОДИНИ НА ТРОНОТ

Кралот на Тајланд Бумибол Адулјадеj, монарх со најдолг стаж на власт во светот, почина по 70 години на тронот, соопшти кралската палата. Кралот (88), ...
БОБ ДИЛАН Е НОБЕЛОВЕЦ ЗА ЛИТЕРАТУРА

БОБ ДИЛАН Е НОБЕЛОВЕЦ ЗА ЛИТЕРАТУРА

Американскиот легендарен пејач и поет Боб Дилан ја доби Нобеловата награда за литература за „создавање нови поетски изрази во рамките на величественат ...
ОСОМНИЧЕНИОТ БОМБАШ ВО ГЕРМАНИЈА СЕ ОБЕСИ СО СВОЈАТА МАИЦА, ПОТВРДИЈА ВЛАСТИТЕ

ОСОМНИЧЕНИОТ БОМБАШ ВО ГЕРМАНИЈА СЕ ОБЕСИ СО СВОЈАТА МАИЦА, ПОТВРДИЈА ВЛАСТИТЕ

22-годишниот Сириец осомничен за планирање исламистички бомбашки напад се обеси врзувајќи ја својата маица за решетката во затворската ќелија, соопшти ...
ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

ПОЧИНА НОБЕЛОВЕЦОТ ДАРИО ФО

Дарио Фо, италијанскиот драмски писател и актер прославен со неговата политичка сатира, почина во Милано на 90 години. Фо, меѓу чии драми се и „Случај ...
ОСОМНИЧЕНИОТ БОМБАШ ОД ИСТОЧНА ГЕРМАНИЈА СЕ САМОУБИ ВО ЗАТВОР

ОСОМНИЧЕНИОТ БОМБАШ ОД ИСТОЧНА ГЕРМАНИЈА СЕ САМОУБИ ВО ЗАТВОР

22-годишниот Сириец уапсен во источногерманскиот град Кемниц поради сомнеж дека планирал бомбашки напад, се самоуби во затворската келија во Лајпциг, ...
1 245 246 247 248 249 271 2470 / 2703 НАПИСИ