Категорија: Свет

1 3 4 5 6 7 195 50 / 1942 НАПИСИ
КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР РАМУШ ХАРАДИНАЈ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТИ Е ПОВИКАН ПРЕД ХАШКИОТ СУД КАКО ОСОМНИЧЕН

КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР РАМУШ ХАРАДИНАЈ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОТИ Е ПОВИКАН ПРЕД ХАШКИОТ СУД КАКО ОСОМНИЧЕН

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот. „Ос ...
ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,1 СТЕПЕН ЈА ПОГОДИ АТИНА, НЕМА ЖРТВИ

ЗЕМЈОТРЕС ОД 5,1 СТЕПЕН ЈА ПОГОДИ АТИНА, НЕМА ЖРТВИ

Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтерова скала ја погоди Атина денеска и властите велат дека нема повредени. Епицентарот бил 23 километри ...
ГО ЗАПАЛИЛ СТУДИОТО ЗА АНИМАЦИЈА ВО КЈОТО БИДЕЈЌИ МУ УКРАЛО ИДЕИ ЗА СТРИП, 19 ТЕЛА ПРОНАЈДЕНИ НА СКАЛИТЕ ШТО ВОДАТ КОН ПОКРИВОТ

ГО ЗАПАЛИЛ СТУДИОТО ЗА АНИМАЦИЈА ВО КЈОТО БИДЕЈЌИ МУ УКРАЛО ИДЕИ ЗА СТРИП, 19 ТЕЛА ПРОНАЈДЕНИ НА СКАЛИТЕ ШТО ВОДАТ КОН ПОКРИВОТ

Јапонската полиција го објави идентитетот на мажот, кој вчера го подметна пожарот во студиото за анимација во Кјото, при што загинаа 33 луѓе, што е на ...
ХОЛАНДИЈА Е 10% ОДГОВОРНА ЗА МАСАКРОТ ВО СРЕБРЕНИЦА, ОДЛУЧИ ВРХОВНИОТ СУД

ХОЛАНДИЈА Е 10% ОДГОВОРНА ЗА МАСАКРОТ ВО СРЕБРЕНИЦА, ОДЛУЧИ ВРХОВНИОТ СУД

Врховниот суд на Холандија ја потврди пресудата дека државата е делумно одговорна за 350 убиства во Сребреница за време на војната во БиХ. Судот пр ...
ЛИДЕРОТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ ДЕМОКРАТИ ГО ПОВИКА ФБИ ДА ЈА ИСТРАЖИ РУСКАТА АПЛИКАЦИЈА КОЈА ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО СТАРИ

ЛИДЕРОТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ ДЕМОКРАТИ ГО ПОВИКА ФБИ ДА ЈА ИСТРАЖИ РУСКАТА АПЛИКАЦИЈА КОЈА ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО СТАРИ

Лидерот на Демократите во американскиот Сенат, Чак Шумер, побара истрага против апликацијата FaceApp, која во последниот период стана популарна низ це ...
НАЈМАЛКУ 13 МРТВИ ВО ПОДМЕТНАТИОТ ПОЖАР ВО СТУДИОТО ЗА АНИМАЦИЈА ВО КЈОТО

НАЈМАЛКУ 13 МРТВИ ВО ПОДМЕТНАТИОТ ПОЖАР ВО СТУДИОТО ЗА АНИМАЦИЈА ВО КЈОТО

Најмалку 13 луѓе загинаа, а десетици се повредени во пожарот што избувна во студиото за анимација во јапонскиот град Кјото. Локалните медиуми објавија ...
МЕКСИКАНСКИОТ НАРКОБОС ЕЛ ЧАПО ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ВО САД

МЕКСИКАНСКИОТ НАРКОБОС ЕЛ ЧАПО ОСУДЕН НА ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ВО САД

Најголемиот мексикански наркобос Хоакин Ел Чапо Гузман доби доживотна казна затвор од федералниот суд во Њујорк. Шеесет и двегодишниот Гузман во фе ...
ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ СИПАНИЦИ ЗА ДЕЦА

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ЗАДОЛЖИТЕЛНО ВАКЦИНИРАЊЕ ПРОТИВ СИПАНИЦИ ЗА ДЕЦА

Германската влада предложи мерка со која вакцинирањето против мали сипаници ќе стане задолжително за деца и за вработените во градинките и училиштата. ...
ШТИТЕНИЧКА НА МЕРКЕЛ СТАНА НОВА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА НА ГЕРМАНИЈА

ШТИТЕНИЧКА НА МЕРКЕЛ СТАНА НОВА МИНИСТЕРКА ЗА ОДБРАНА НА ГЕРМАНИЈА

Анегрет Крамп-Каренбауер, која важи за штитеничка и наследничка на Ангела Меркел, е именувана за нов министер за одбрана на Германија. Таа ја презеде ...
МАЈКЛ КОЛИНС СЕ ВРАТИ НА МЕСТОТО ОД КОЕШТО ПРЕД 50 ГОДИНИ ПОЛЕТА КОН МЕСЕЧИНАТА

МАЈКЛ КОЛИНС СЕ ВРАТИ НА МЕСТОТО ОД КОЕШТО ПРЕД 50 ГОДИНИ ПОЛЕТА КОН МЕСЕЧИНАТА

Мајкл Колинс денеска се врати на истото место од коешто полета кон Месечината на денешен ден пред 50 години, заедно со Нил Армстронг и Баз Олдрин. ...
1 3 4 5 6 7 195 50 / 1942 НАПИСИ