БЕЗ СОГЛАСНОСТ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ НЕ МОЖЕ ДА ОТСТРАНИМЕ ХАВАРИСАНИ КОЛИ, ДОСЕГА НА ОТПАД ОДНЕСЕНИ 40, ВЕЛАТ ОД „ПАРКИНЗИ ЦЕНТАР“

  БЕЗ СОГЛАСНОСТ НА СОПСТВЕНИЦИТЕ НЕ МОЖЕ ДА ОТСТРАНИМЕ ХАВАРИСАНИ КОЛИ, ДОСЕГА НА ОТПАД ОДНЕСЕНИ 40, ВЕЛАТ ОД „ПАРКИНЗИ ЦЕНТАР“Според проценките во Центар има околу 200-250 каварисани возила и приколки.(Фото: ПОЦ)

  На територијата на Општина Центар досега од јавни површини отстранети се 40 хаварисани возила. Во рамките на проектот „И отпадот има вредност“ на ЈП „Паркинзи Општина Центар“ отстранетите возила се однесени на отпад, а сопствениците добиле соодветен надоместок.

  Директорот на претпријатието Васко Кичевски вели дека според нивните проценки, во Центар има околу 200-250 каварисани возила и приколки, но без согласност на сопственикот не можат да ги отстранат.

  „За да се ослободи јавна површина од хаварисани и напуштени возила и приколки кои претставуваат опасност за жителите и животната средина треба согласност од сопственикот. Затоа ги повикуваме граѓаните хаварисано возило да го пријават на 075 476-762 и да добијат надомест за откуп како старо железо“, вели Кичевски.

  ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ пред една година потпиша договор со „Васкони Скрап“ која ги откупува хаварисаните возила.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира