ГЕРИЛА АКЦИЈА СО КАБИНИ ЗА ДИШЕЊЕ ПЛАНИНСКИ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

a:2:{s:16:"td_post_template";s:22:"single_template_civica";s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ГЕРИЛА АКЦИЈА СО КАБИНИ ЗА ДИШЕЊЕ ПЛАНИНСКИ ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ

  Кабини за дишење планински воздух денеска беа поставени на две локации во Скопје во герила акцијата на екипата наречена „Урбани уметнички акции“. Акцијата е направена во знак на поддршка на напорите на граѓаните и еколошките организации за решавање на проблемот со енормното загадување во Скопје.

  Кабините беа поставени во Буњаковец и кај пазарчето во Аеродром со цел, како што велат организаторите на акцијата, да им се помогне на граѓаните барем малку да подишат чист воздух. Тие велат дека акцијата ќе продолжи и наредните денови, а по Скопје, акцијата ќе биде спроведена и во Тетово.

  М. И. ПАЧЕМСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира