ИСПАД НА ДВА БЛОКА ВО РЕК БИТОЛА, ОД КОМБИНАТОТ ВЕЛАТ ДЕКА ПРИЧИНИТЕЛ Е ТРАФОСТАНИЦА НА МЕПСО

  ИСПАД НА ДВА БЛОКА ВО РЕК БИТОЛА, ОД КОМБИНАТОТ ВЕЛАТ ДЕКА ПРИЧИНИТЕЛ Е ТРАФОСТАНИЦА НА МЕПСООд РЕК Битола објаснуваат дека испадот бил последица на испаѓање на блочните прекинувачи во Трафостаницата 400 - Битола 2 во сопственост на АД МЕПСО. (Фото: СДК.МК)

  Двата блока од електроенергетскиот стожер во земјава, Блоковите 1 и 3 во РЕК „Битола“, денес во 14,16 часот испаднаа од електроенергетскиот систем. Информацијата ја потврдија од РЕК објаснувајќи дека испадот бил последица на испаѓање на блочните прекинувачи во Трафостаницата 400 – Битола 2 во сопственост на АД МЕПСО.

  „Преку таа трафостаница РЕК Битола ја пласира произведената електрична енергија во системот на РСМ. Во РЕК Битола нема детектирани проблеми, а веднаш по отстранувањето на дефектот во трафостаницата од страна на стручните служби на АД МЕПСО, блоковите ќе бидат приклучени на електроенергетскиот систем“, пишува во соопштението испратено од РЕК.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира