ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА ДОБИ ЗА РАЗВОЈ 130.000 ШВАЈЦАРСКИ ФРАНЦИ

  ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА ДОБИ ЗА РАЗВОЈ 130.000 ШВАЈЦАРСКИ ФРАНЦИДневниот центар за деца со аутизам и Центарот за образование на лица со посебни потреби „Искра“ доби помош од Швајцарската агенција за развој и соработка. (Фото: СДК.МК)

  Општината Штип и Програмата за регионални форуми во заедницата преку Центарот за Источен Плански Регион (ИПР) соопштија дека за оваа година имаат на располагање речиси 128.000 швајцарски франци за развој на регионот издвоени од Швајцарската агенција за развој и соработка во Македонија.

  Предлог-проектите од општините треба да овозможат услови за социјална инклузија на лицата од ранливите категории и маргинализирани групи ннаселение кои подлежат на социјален ризик.

  „Општината заедно со соодветните министерства и дружението Порака веќе приспособија во Штип објект за поддршка на лицата со интелектуална попреченост. Новите проекти само ќе бидат во функција на подобрување на условите за образование, престој и живот на овие лица“, велат градоначалникот на Штип Благој Бочварски и преставниците на ИПР со седиште во Штип.

  Т. ЈОВАНОВСКИ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира