MINISTRIA E ARSIMIT NUK I LEJON FËMIJËT E MBYLLUR NË ENTIN EK TETOVA QË TË MËSOJNË, KA HARRUAR T’I RINOVOJË KONTRATAT E MËSUESVE

MINISTRIA E ARSIMIT NUK I LEJON FËMIJËT E MBYLLUR NË ENTIN EK TETOVA QË TË MËSOJNË, KA HARRUAR T’I RINOVOJË KONTRATAT E MËSUESVEMë 6 qershor, drejtori i entit EK Antonoski, i ka çuar të rinjtë në një punëtori me presidentin Pendarovski, ku ndër të tjera është biseduar për arsimin. (Foto: Drejtoria për Ekzekutimin e Sanksioneve)

Pas 15 vjetësh u fut mësimi për të strehuarit në Entin EK Tetova, e tani shteti sërish do t’i lërë tërë ditën të mbyllur brenda 4 mureve, pa arsim. Fajin e ka Ministria e Arsimit dhe Shkencës nën udhëheqjen e Jeton Shaqirit nga BDI.

Për tetë ditë skadojnë kontratat e mësuesve të shkollës për të rritur “Makarenko” dhe Ministria e Arsimit nuk i ka thirrur për të nënshkruar kontrata të reja për vitin shkollor 2022-2023.

SAKAMDAKAZAM.MK e pyeti Daniell Antoskin, drejtorin e Shtëpisë në Vollkovi të Tetovës se a do të mësojnë këtë vit fëmijët e mbyllur, si dhe ata të cilët i kanë mbushur 18 vjet të masave edukative dhe ai tha se situata është e pasigurt.

SAKAMDAKAZAM.MK dje i ka dërguar pyetje Ministrisë, e cila për vite me radhë ua shkel të drejtat e arsimimit këtyre të rinjve të mbyllur dhe i lë pa risocializim, por që andej mban qëndrim injorant.

Pas ardhjes së Shaqirit në krye, nuk ka pasur dëftesa për nxënësit që kanë mbaruar vitin e kaluar, ende nuk ka tekste për lëndët e vitit të parë shkollor, dhe çdo reformë është ndalur dhe nuk ka ecur përpara, në kohën kur studentët maqedonas janë në vendin e fundit në të gjitha testet ndërkombëtare sipas shkrim-leximit

 

S. K. DELEVSKA

Симнете ја мобилната апликација

©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира