ПОЧИНА ПИСАТЕЛКАТА И ПРЕВЕДУВАЧКА ТАЊА УРОШЕВИЌ

  ПОЧИНА ПИСАТЕЛКАТА И ПРЕВЕДУВАЧКА ТАЊА УРОШЕВИЌТања Урошевиќ важи за една од најквалитетните и најплодни преведувачки и афирматорка на руската книжевност во македонската културна средина. - Со сопругот, академик Влада Урошевиќ во Друштвото на писатели на Македонија.

  Македонската прозаистка и книжевна преведувачка Тања Урошевиќ почина денес во Скопје по тешко боледување. Како што велат од Друштвото на писатели на Македонија, таа важи за една од најквалитетните и најплодни преведувачки и афирматорка на руската книжевност во македонската културна средина.

  Таа е сопруга на академик Влада Урошевиќ, еден од најзначајните македонски писатели, и мајка на реномираната уметница Вана Урошевиќ.

  Тања Урошевиќ е авторка на романите „Аквамарин“ (2004), „Превид“ (2008) и „Ура, Арал!“ (2019), збирката раскази „Црвена нишка, магнетен прстен“ (2009), заедничката збирка раскази со Влада Урошевиќ „Размена на пораки“ (2013) и книгата „Три новели“ (2017). Член е на Друштвото на писатели на Македонија од 2017 година.

  Има преведено и подготвено две антологии на руски раскази: „Ѓаволијада“ и „Кристален свет“ , а ги подготвила и преводите на македонски јазик на: „Мајсторот и Маргарита“ и „Театарски роман“ од Михаил Булгаков, „Доктор Живаго“ од Борис Пастернак, „Руска шума“ од Леонид Леонов, „Село“ од Иван Бунин, „Дарба“ од Владимир Набоков, „Писмата до Пастернак“ од Марина Цветаева и други.

  Погребот е утре во 13 часот, а посмртните останки ќе бидат изложени во капелата на градските гробишта Бутел во Скопје во 12 часот.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира