Таг: писателка

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ПОЧИНА НОБЕЛОВКАТА АЛИС МАНРО, МАЈСТОРКА НА КУСАТА ПРОЗА

ПОЧИНА НОБЕЛОВКАТА АЛИС МАНРО, МАЈСТОРКА НА КУСАТА ПРОЗА

Нобеловката Алис Манро, канадскиот книжевен џин, која стана една од најценетите современи авторки во светот и една од најпочитуваните писателки на кус ...
САЕМОТ НА КНИГА ВО ФРАНКФУРТ ЈА ОТКАЖА СВЕЧЕНОСТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА НА ПАЛЕСТИНСКА ПИСАТЕЛКА

САЕМОТ НА КНИГА ВО ФРАНКФУРТ ЈА ОТКАЖА СВЕЧЕНОСТА ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НАГРАДА НА ПАЛЕСТИНСКА ПИСАТЕЛКА

Саемот на книгата во Франкфурт ја откажа свеченоста на 20 октомври, на која требаше да ѝ биде врачена награда на палестинската писателка Аданија Шибли ...
ПИСАТЕЛКА НАПИШАЛА ДЕТСКА КНИГА ЗА ТАГАТА ОТКАКО Ѝ ПОЧИНАЛ СОПРУГОТ, СЕГА Е ОБВИНЕТА ДЕКА ГО УБИЛА

ПИСАТЕЛКА НАПИШАЛА ДЕТСКА КНИГА ЗА ТАГАТА ОТКАКО Ѝ ПОЧИНАЛ СОПРУГОТ, СЕГА Е ОБВИНЕТА ДЕКА ГО УБИЛА

Откако нејзиниот сопруг починал минатата година, Кури Ричинс напишала детска книга за тагата. Сега таа е обвинета дека го убила. Ричинс (33) е уапсена ...
ПОЧИНА СЛАВНАТА ХРВАТСКА ПИСАТЕЛКА ДУБРАВКА УГРЕШИЌ

ПОЧИНА СЛАВНАТА ХРВАТСКА ПИСАТЕЛКА ДУБРАВКА УГРЕШИЌ

Хрватската писателка Дубравка Угрешиќ почина во Амстердам на 73 години опкружена со пријателите и семејството, соопшти денеска Загрепскиот мултимедија ...
ФРАНЦУЗИНКАТА АНИ ЕРНО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

ФРАНЦУЗИНКАТА АНИ ЕРНО ЈА ДОБИ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА

Француската писателка Ани Ерно е годинашната добитничка на Нобеловата награда за литература. Нобеловиот комитет на Шведската академија соопшти дека ...
НОБЕЛОВКАТА СВЕТЛАНА АЛЕКСИЕВИЧ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА БУКСТАР ЗА 2022

НОБЕЛОВКАТА СВЕТЛАНА АЛЕКСИЕВИЧ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА БУКСТАР ЗА 2022

Нобеловката Светлана Алексиевич е годинашната добитничка на наградата Букстар, што ја доделува истоимениот фестивал на европската литература во Скопје ...
ОЛИВЕРА НИКОЛОВА ЈА ДОБИ ГОДИНАШНАТА БАЛКАНСКА КНИЖЕВНА НАГРАДА „ПРОЗАРТ“

ОЛИВЕРА НИКОЛОВА ЈА ДОБИ ГОДИНАШНАТА БАЛКАНСКА КНИЖЕВНА НАГРАДА „ПРОЗАРТ“

Македонската писателка Оливера Николова е годинашната добитничка на наградата „Прозарт“, што интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“ ја ...
БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД  МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА

БИТОЛЧАНКАТА САЊА ПОПОВСКА ГО ПОСВЕТИ РОМАНОТ НА СИТЕ БОЛНИ ОД МУЛТИПЛЕКС СКЛЕРОЗА

„Девојката со портокалова марама“ е роман во кој битолчанката Сања Поповска преку ликови од имагинацијата ја наслика вистинската борба на лицата со му ...
ЖЕНИТЕ ДЕНЕС ИМААТ ПРАВА БЛАГОДАРЕЈЌИ НА ПРАБАБИТЕ КОИ ПОКАЖАЛЕ ЗАБИ НА ПАТРИЈАРХАТОТ, ВЕЛИ ПИСАТЕЛКАТА РУМЕНА БУЖАРОВСКА

ЖЕНИТЕ ДЕНЕС ИМААТ ПРАВА БЛАГОДАРЕЈЌИ НА ПРАБАБИТЕ КОИ ПОКАЖАЛЕ ЗАБИ НА ПАТРИЈАРХАТОТ, ВЕЛИ ПИСАТЕЛКАТА РУМЕНА БУЖАРОВСКА

Писателката, преведувачка и професорка Румена Бужаровска периодов добива честитки за премиерата на нејзиното дело „Мојот маж“ во Словенско народно гле ...
ПОЧИНА СРПСКАТА ПИСАТЕЛКА ИСИДОРА БЈЕЛИЦА

ПОЧИНА СРПСКАТА ПИСАТЕЛКА ИСИДОРА БЈЕЛИЦА

Српската писателка Исидора Бјелица почина денес во Белград на 52 години. Родена е на 10 декември 1967 во Сараево, каде завршила гимназија, а во Белгра ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ