Таг: ин мемориам

1 2 3 4 10 / 31 НАПИСИ
ПОЧИНА НОВИНАРОТ И ХРОНИЧАР НА СКОПЈЕ ДАНИЛО КОЦЕВСКИ

ПОЧИНА НОВИНАРОТ И ХРОНИЧАР НА СКОПЈЕ ДАНИЛО КОЦЕВСКИ

Новинарот и публицист Данило Коцевски, кого скопјани веќе со децении го знаат како легенда на Скопје, почина на 73 години, по кратко боледувања, а пог ...
ПОЧИНА ПИСАТЕЛКАТА И ПРЕВЕДУВАЧКА ТАЊА УРОШЕВИЌ

ПОЧИНА ПИСАТЕЛКАТА И ПРЕВЕДУВАЧКА ТАЊА УРОШЕВИЌ

Македонската прозаистка и книжевна преведувачка Тања Урошевиќ почина денес во Скопје по тешко боледување. Како што велат од Друштвото на писатели на М ...
ПОЧИНА ХРВАТСКИОТ ОСКАРОВЕЦ БРАНКО ЛУСТИГ, ПРОДУЦЕНТ НА СПИЛБЕРГ И СКОТ

ПОЧИНА ХРВАТСКИОТ ОСКАРОВЕЦ БРАНКО ЛУСТИГ, ПРОДУЦЕНТ НА СПИЛБЕРГ И СКОТ

Најпознатиот хрватски филмски продуцент Бранко Лустиг, добитник на два Оскара, почина денес во Загреб на 87 години. Лустиг има добиено Златен глобуса ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ БРИТАНСКИ ПРОДУЦЕНТ НИК ПАУЕЛ, СОРАБОТНИК НА МАНЧЕВСКИ ЗА „ВРБА“

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ БРИТАНСКИ ПРОДУЦЕНТ НИК ПАУЕЛ, СОРАБОТНИК НА МАНЧЕВСКИ ЗА „ВРБА“

Ник Пауел, легендарниот британски продуцент кој во 1970-те заедно со Ричард Брансон ја основа британската компанија „Вирџин груп“, кој продуцирал над ...
ПОЧИНА ОПЕРСКАТА ДИВА ЏЕСИ НОРМАН, КОЈА ВО 2008 ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

ПОЧИНА ОПЕРСКАТА ДИВА ЏЕСИ НОРМАН, КОЈА ВО 2008 ГО ОТВОРИ ОХРИДСКО ЛЕТО

Американската оперска пејачка Џеси Норман, една од најпознатите сопрани на 20. век почина на 74 години. Оперската дива во 2008 го отвори најголемиот м ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ФОТОГРАФ РОБЕРТ ФРАНК

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АМЕРИКАНСКИ ФОТОГРАФ РОБЕРТ ФРАНК

Легендарниот американски фотограф Роберт Франк, кој имаше големо влијание врз голем број генерации со неговиот суров и моќен стил, почина во Њујорк на ...
ПОЧИНА ВАСИЛ ПУЈОВСКИ, АВТОР НА КУЛТНИ ДЕТСКИ ТВ-СЕРИИ И МАКЕДОНСКИ ХИТОВИ

ПОЧИНА ВАСИЛ ПУЈОВСКИ, АВТОР НА КУЛТНИ ДЕТСКИ ТВ-СЕРИИ И МАКЕДОНСКИ ХИТОВИ

Драмскиот писател и поет за деца и возрасни Васил Пујовски почина денес на 72 години. Пујовски е роден на 2 октомври 1946 во Д’мбени, Костурско, со п ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ПИТЕР ФОНДА, ЅВЕЗДАТА НА КУЛТНИОТ „ГОЛИ В СЕДЛО“

ПОЧИНА АКТЕРОТ ПИТЕР ФОНДА, ЅВЕЗДАТА НА КУЛТНИОТ „ГОЛИ В СЕДЛО“

Холивудскиот актер Питер Фонда почина на 79 години од рак на бели дробови во неговиот дом во Лос Анџелес, соопшти неговото семејство. Фонда беше косце ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ СЦЕНАРИСТ ГОРДАН МИХИЌ, АВТОР НА „СРЕЌНА НОВА ’49“ И „ДОМ ЗА БЕСЕЊЕ“

ПОЧИНА СРПСКИОТ СЦЕНАРИСТ ГОРДАН МИХИЌ, АВТОР НА „СРЕЌНА НОВА ’49“ И „ДОМ ЗА БЕСЕЊЕ“

Легендарниот српски сценарист, драмски писател и режисер Гордан Михиќ почина на 80 години во неделата наутро после кратко боледување, соопшти неговото ...
ПОЧИНА ПРОФЕСОРОТ И РЕЖИСЕР СТЕФАН СИДОВСКИ-СИДО

ПОЧИНА ПРОФЕСОРОТ И РЕЖИСЕР СТЕФАН СИДОВСКИ-СИДО

Еден од омилените професори на голем број генерации во гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“, активен учесник во културниот живот и скопска урбана лег ...
1 2 3 4 10 / 31 НАПИСИ