„АЛКАЛОИД“ ОТВОРИ ФИРМА ВО РОМАНИЈА, СЕДМА ПО РЕД ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА

  „АЛКАЛОИД“ ОТВОРИ ФИРМА ВО РОМАНИЈА, СЕДМА ПО РЕД ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА„Алкалоид“ е присутен во Романија преку палетата на фармацевтски производи, како и преку програмата за хемодијализа - Живко Мукаетов, претседател на Управниот одбор на компанијата (Фото: СДК.МК)

  Компанијата „Алкалоид“ отвори нова фирма во Романија по неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, соопшти фармацевтската компанија. Новото друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“ е 100 % во сопственост на компанијата.

  Ова е седма компанија на „Алкалоид“ основана во земја од Европската унија. 

  Алкалоид“ е присутен во Романија преку палетата на фармацевтски производи, како и преку програмата за хемодијализа, која вклучува неколку групи производи. Реализираните продажби за 2021 година на пазарот во Романија изнесуваа 212,5 милиони денари, а во првата половина од 2022 година компанијата забележа раст од 140 % на овој пазар, споредено со истиот период од минатата година.

  Ваквиот деловен потег е дел од долгогодишната развојна, деловна политика на компанијата, во насока на главните стратешки определби што се однесуваат на глобализацијата на брендот ‘Алкалоид‘ и со цел зајакнување на постојните извозни позиции, особено на пазарите во Европската Унија. Имајќи предвид дека повеќе од 65 % од пласманот на производите на компанијата се наменети за извоз, од исклучително значење е присуството на производствената програма на пазарите во ЕУ, како и проширувањето на нови пазари, соопштија од компанијата.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира