Таг: Романија

1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ
РОМАНИЈА И БУГАРИЈА ДЕЛУМНО ВЛЕГУВААТ ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА НА 31 МАРТ 2024

РОМАНИЈА И БУГАРИЈА ДЕЛУМНО ВЛЕГУВААТ ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА НА 31 МАРТ 2024

Романија и Бугарија на 31 март 2024 делумно ќе се приклучат на Шенген зоната, што ќе важи само за патувањата со авион и брод, одлучи денеска Европскат ...
БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ОСТАНУВААТ НАДВОР ОД ШЕНГЕН ЗОНАТА ПОРАДИ ЦВРСТОТО ПРОТИВЕЊЕ НА АВСТРИЈА

БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ОСТАНУВААТ НАДВОР ОД ШЕНГЕН ЗОНАТА ПОРАДИ ЦВРСТОТО ПРОТИВЕЊЕ НА АВСТРИЈА

Австрија и натаму цврсто се спротивставува на приклучувањето на Бугарија и Романија кон Шенген зоната, истакнувајќи дека таа прво треба да стане подоб ...
ДВАЈЦА РОМАНСКИ СУДИИ ДОБИЈА ОТШТЕТА ПО МИЛИОН ЕВРА ОТКАКО ИМ ЗАСТАРЕ ОБВИНЕНИЕТО ЗА ЗЕМАЊЕ МИТО

ДВАЈЦА РОМАНСКИ СУДИИ ДОБИЈА ОТШТЕТА ПО МИЛИОН ЕВРА ОТКАКО ИМ ЗАСТАРЕ ОБВИНЕНИЕТО ЗА ЗЕМАЊЕ МИТО

Двајца романски судии добија по 1 милион евра компензација откако застаре обвинението против нив за земање поткуп во случај вреден 300 милиони евра. Д ...
СМЕНЕТ ШЕФОТ НА РОМАНСКАТА ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЈА ОТКАКО ОСУДЕН ГРАДОНАЧАЛНИК ИЗБЕГА ОД ЗЕМЈАТА СО ТУЃ ПАСОШ

СМЕНЕТ ШЕФОТ НА РОМАНСКАТА ГРАНИЧНА ПОЛИЦИЈА ОТКАКО ОСУДЕН ГРАДОНАЧАЛНИК ИЗБЕГА ОД ЗЕМЈАТА СО ТУЃ ПАСОШ

Романското министерство за внатрешни работи го смени шефот на граничната полиција Виктор Штефан Ивашку откако градоначалникот на Баја Маре, Каталин Ке ...
УБИВАЊЕТО МЕЧКИ СТАНА ИЗБОРНА ТЕМА ВО РОМАНИЈА

УБИВАЊЕТО МЕЧКИ СТАНА ИЗБОРНА ТЕМА ВО РОМАНИЈА

По порастот на опасни средби меѓу мечки и луѓе во текот на летото, владејачката коалиција во Романија се соочува со остри критики од поранешен сојузни ...
РОМАНИЈА ЗАДРЖА ТРИ БУГАРСКИ БРОДОВИ СО 10 МОРНАРИ КОИ ИЛЕГАЛНО ЛОВЕЛЕ АЈКУЛИ ВО РОМАНСКИ ВОДИ

РОМАНИЈА ЗАДРЖА ТРИ БУГАРСКИ БРОДОВИ СО 10 МОРНАРИ КОИ ИЛЕГАЛНО ЛОВЕЛЕ АЈКУЛИ ВО РОМАНСКИ ВОДИ

Три бугарски бродови со 10 морнари се задржани од романските власти поради илегален лов на ајкули во романски води во Црното море. Бродовите и морнари ...
РОМАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДОБИ СОВЕТНИК СО ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА КОЈ ВО РЕАЛНО ВРЕМЕ ЌЕ МУ КАЖУВА ШТО МИСЛИ ЈАВНОСТА

РОМАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДОБИ СОВЕТНИК СО ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА КОЈ ВО РЕАЛНО ВРЕМЕ ЌЕ МУ КАЖУВА ШТО МИСЛИ ЈАВНОСТА

Романскиот премиер Николае Кјука го претстави својот нов почесен советник – асистент со вештачка интелигенција наречен Јон, за кој вели дека е прв од ...
РОМАНСКИОТ СУД МУ ГО ПРОДОЛЖИ ПРИТВОРОТ НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ ЗА УШТЕ 30 ДЕНА

РОМАНСКИОТ СУД МУ ГО ПРОДОЛЖИ ПРИТВОРОТ НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ ЗА УШТЕ 30 ДЕНА

Инфлуенсерот Ендрју Тејт и неговиот брат Тристан остануваат во притвор до 27 февруари, откако тој им беше продолжен од романските власти. Двајцата ...
РОМАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗАПЛЕНИ 15 ЛУКСУЗНИ КОЛИ ВРЕДНИ 3,6 МИЛИОНИ ЕВРА НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ, ОБВИНЕТ ЗА СИЛУВАЊЕ И ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ

РОМАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗАПЛЕНИ 15 ЛУКСУЗНИ КОЛИ ВРЕДНИ 3,6 МИЛИОНИ ЕВРА НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ, ОБВИНЕТ ЗА СИЛУВАЊЕ И ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ

Романските власти вчера влегоа во комплекс близу Букурешт и изнесоа флота луксузни автомобили и друг имот вредни околу 3,6 милиони евра во истрагата з ...
АВСТРИЈА НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО ЗА ВЛЕЗ НА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА

АВСТРИЈА НАЈАВИ ДЕКА ЌЕ СТАВИ ВЕТО ЗА ВЛЕЗ НА БУГАРИЈА И РОМАНИЈА ВО ШЕНГЕН ЗОНАТА

Австрискиот министер за надворешни работи Герхард Карнер изјави дека ќе стави вето на влегувањето на Романија и Бугарија во Шенген зоната, за што Брис ...
1 2 3 5 10 / 41 НАПИСИ