Таг: Романија

1 2 3 4 5 30 / 41 НАПИСИ
ЗАМОКОТ ДРАКУЛА ВО РОМАНИЈА НУДИ „ФАЈЗЕР“ ВАКЦИНИ БЕЗ ТЕРМИН И БЕСПЛАТНА ИЗЛОЖБА

ЗАМОКОТ ДРАКУЛА ВО РОМАНИЈА НУДИ „ФАЈЗЕР“ ВАКЦИНИ БЕЗ ТЕРМИН И БЕСПЛАТНА ИЗЛОЖБА

Во славниот замок на Дракула во Трансилванија е поставен и Ковид-центар и на посетителите им се нудат „Фајзер“ вакцини против ковид-19. Медицински пер ...
БОЛНИТЕ ЛЕЖАТ ПО ХОДНИЦИ, ЛЕКАРИТЕ БИРААТ КОГО ЌЕ ПРИМАТ – ТРЕТИОТ БРАН НА КОВИД ПАНДЕМИЈАТА ЈА КУТНА ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА

БОЛНИТЕ ЛЕЖАТ ПО ХОДНИЦИ, ЛЕКАРИТЕ БИРААТ КОГО ЌЕ ПРИМАТ – ТРЕТИОТ БРАН НА КОВИД ПАНДЕМИЈАТА ЈА КУТНА ЦЕНТРАЛНА ЕВРОПА

Полска вчера регистрираше речиси 30.000 нови случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на епидемијата, Унгарија има најголема стапка на смртност по ...
ПОЧИНА БОГДАН МАКОВЕЈ, РОМАНСКИОТ ТРЕНЕР СО КОЈ ПОЧНА ПОДЕМОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ЖЕНСКИ РАКОМЕТ

ПОЧИНА БОГДАН МАКОВЕЈ, РОМАНСКИОТ ТРЕНЕР СО КОЈ ПОЧНА ПОДЕМОТ НА МАКЕДОНСКИОТ ЖЕНСКИ РАКОМЕТ

Богдан Маковеј, легендарниот романски тренер за кого се врзуваат првите големи успеси на македонскиот женски ракомет, почина на 67 години. „Маковеј с ...
ПОЧИНАТ ГРАДОНАЧАЛНИК УБЕДЛИВО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО РОМАНИЈА

ПОЧИНАТ ГРАДОНАЧАЛНИК УБЕДЛИВО ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО РОМАНИЈА

Жителите на едно романско гратче убедливо му доверија уште еден мандат на својот досегашен градоначалник, иако тој почина пред две недели од ковид-19, ...
РОМАНИЈА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ КАЗНИЛА 200.000 ЛУЃЕ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ НА КАРАНТИН

РОМАНИЈА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ КАЗНИЛА 200.000 ЛУЃЕ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ НА КАРАНТИН

Романија изрекла 200.000 казни за прекршување на мерките на карантин за помалку од еден месец. Во периодот од 24 март до 19 април биле изречени каз ...
ПАЃАЊЕТО Е ЗАБАВНО, ВЕЛАТ СЛЕПИТЕ ЛИЦА КОИ ЕДНА НЕДЕЛА УЧЕА ДА ЛИЗГААТ СО ПРОЕКТОТ ЗА СОЦИЈАЛНА ИНКЛУЗИЈА

ПАЃАЊЕТО Е ЗАБАВНО, ВЕЛАТ СЛЕПИТЕ ЛИЦА КОИ ЕДНА НЕДЕЛА УЧЕА ДА ЛИЗГААТ СО ПРОЕКТОТ ЗА СОЦИЈАЛНА ИНКЛУЗИЈА

Лица со оштетен вид една недела учеа да лизгаат на мраз на лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“. 40 лица со оштетен вид или кои воопшто не гледаат, о ...
БИВШАТА СПЕЦИЈАЛНА ОБВИНИТЕЛКА НА РОМАНИЈА СТАНА ПРВ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, РОМАНИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ

БИВШАТА СПЕЦИЈАЛНА ОБВИНИТЕЛКА НА РОМАНИЈА СТАНА ПРВ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА, РОМАНИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ

Поранешната специјална обвинителка на Романија Лаура Ковеси ќе биде првиот јавен обвинител на Европската Унија, откако на денешното тајно гласање доби ...
„МЕТАЛИКА“ ДОНИРАШЕ 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ИЗГРАДБА НА ПРВАТА БОЛНИЦА ЗА ДЕТСКА ОНКОЛОГИЈА ВО РОМАНИЈА

„МЕТАЛИКА“ ДОНИРАШЕ 250 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ИЗГРАДБА НА ПРВАТА БОЛНИЦА ЗА ДЕТСКА ОНКОЛОГИЈА ВО РОМАНИЈА

Американскиот метал бенд „Металика“ донираше 250 илјади евра на романска асоцијација која ја гради првата болница за детска онкологија во земјата. Дон ...
ВЛАШКОТО МИ Е НАЈСИЛНО, ВЕЛИ ВИМБЛДОНСКАТА ШАМПИОНКА СИМОНА ХАЛЕП, МАКЕДОНСКА ВЛАИНКА ОД БИТОЛСКО МАЛОВИШТА

ВЛАШКОТО МИ Е НАЈСИЛНО, ВЕЛИ ВИМБЛДОНСКАТА ШАМПИОНКА СИМОНА ХАЛЕП, МАКЕДОНСКА ВЛАИНКА ОД БИТОЛСКО МАЛОВИШТА

Вимблдонската шампионка во тенис Симона Халеп од Романија е Влаинка со потекло од Македонија, чии предци емигрирале од битолското село Маловишта. 27-г ...
РУСКИ ПАКЕТ

РУСКИ ПАКЕТ

1 Додека ова го пишувам, на два дена до вториот круг на претседателските избори, ми иде да фатам џенем, оти веќе ми збоктиса по сто пати да се убедува ...
1 2 3 4 5 30 / 41 НАПИСИ