РОМАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗАПЛЕНИ 15 ЛУКСУЗНИ КОЛИ ВРЕДНИ 3,6 МИЛИОНИ ЕВРА НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ, ОБВИНЕТ ЗА СИЛУВАЊЕ И ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕ

  РОМАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ЗАПЛЕНИ 15 ЛУКСУЗНИ КОЛИ ВРЕДНИ 3,6 МИЛИОНИ ЕВРА НА ИНФЛУЕНСЕРОТ ЕНДРЈУ ТЕЈТ, ОБВИНЕТ ЗА СИЛУВАЊЕ И ТРГОВИЈА СО ЛУЃЕВо флотата автомобили беа син „ролс-ројс“, „ферари“, „порше“, „бмв“, „астон мартин“ и „мерцедес-бенц“ и друг имот вредни 3,6 милиони долари. (Фото: АП)

  Романските власти вчера влегоа во комплекс близу Букурешт и изнесоа флота луксузни автомобили и друг имот вредни околу 3,6 милиони евра во истрагата за Ендрју Тејт, инлуенсер од социјални мрежи кој е приведен во земјата под обвинение за трговија со луѓе. Романската Национална агенција за управување со недостапни средства соопшти дека отстранила вкупно 15 луксузни автомобили, 14 дизајнерски часовници и готовина во неколку валути. Вкупната вредност на стоката, соопшти агенцијата, се проценува на 3,6 милиони евра.

  Околу половина дузина маскирани полицајци и други службеници влегоа во комплексот за да ја однесат стоката. Во флотата автомобили беа син „ролс-ројс“, „ферари“, „порше“, „бмв“, „астон мартин“ и „мерцедес-бенц“.

  Тејт, 36, британско-американски граѓанин кој има 4,5 милиони следбеници на Твитер, беше уапсен на 29 декември во Букурешт заедно со неговиот брат Тристан и две Романки под обвинение дека биле дел од организирана криминална група, трговија со луѓе и силување.

  Во вторникот, сите четворица ја загубија жалбата откако судот го потврди предлогот на судијата од 30 декември за продолжување на притворот од 24 часа на 30 дена. Еден ден подоцна, Тејт изгуби уште една жалба против заплената на имотите досега.

  Романската агенција за борба против организираниот криминал соопшти дека запленила 15 луксузни возила во случајот и идентификувала повеќе од 10 имоти и земјиште во сопственост на компании регистрирани на браќата Тејт. Ако обвинителите можат да докажат дека тие стекнале пари преку незаконски активности, вклучително и трговија со луѓе, средствата би можеле да се искористат за покривање на трошоците за истрагата и компензација на жртвите, рече Рамона Бола, портпаролка на Агенцијата.
  Агенцијата рече дека идентификувала шест жртви во трговијата со луѓе случај кои биле подложени на „акти на физичко насилство и психичка принуда“ и биле сексуално експлоатирани од членовите на наводната криминална група. Жртвите биле намамени со изговори за љубов, а подоцна биле заплашувани, држени под надзор и подложени на други контролни тактики додека биле принудени да играат во порнографија.

  Тејт, поранешен професионален кикбоксер, кој наводно живее во Романија од 2017 година, претходно беше забранет од различни истакнати платформи на социјалните медиуми поради изразување мизогински ставови и говор на омраза.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира