РОМАНИЈА ЗАДРЖА ТРИ БУГАРСКИ БРОДОВИ СО 10 МОРНАРИ КОИ ИЛЕГАЛНО ЛОВЕЛЕ АЈКУЛИ ВО РОМАНСКИ ВОДИ

  РОМАНИЈА ЗАДРЖА ТРИ БУГАРСКИ БРОДОВИ СО 10 МОРНАРИ КОИ ИЛЕГАЛНО ЛОВЕЛЕ АЈКУЛИ ВО РОМАНСКИ ВОДИБродовите и морнарите се донесени во военото пристаниште во Констанца и испрашани од властите. (Фото: Романска крајбрежна стража)

  Три бугарски бродови со 10 морнари се задржани од романските власти поради илегален лов на ајкули во романски води во Црното море. Бродовите и морнарите се донесени во военото пристаниште во Констанца и испрашани од властите.

  Романските власти велат дека во моментов има едномесечна забрана за лов на ајкули во романските води, а во бугарските бродови биле најдени уловени ајкули. Бродовите се од Бургас, Варна и Каварна.

  Бугарското МНР кажа дека морнарите се во добра состојба, но не им е дозволено да ги напуштат бродовите.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира