Таг: Бугарија

1 2 3 37 10 / 370 НАПИСИ
ЕМИЛИЈА И МАРТА

ЕМИЛИЈА И МАРТА

Не знаеш кој е поненормален. Дали Бугарите што бараат од Македонците да им докажат дека постојат, или Македонците што влегуваат во процес на докажувањ ...
НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

НЕ ПОСТАВУВАМЕ УЛТИМАТУМИ ЗА ЕУ И БУГАРИЈА, ТОА Е ФАКТИЧКА СОСТОЈБА, КАЖА ОСМАНИ ЗА ИЗЈАВАТА ДЕКА ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА МОЖНОСТ ДА СЕ ТРГНЕ ВЕТОТО

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека неговата изјава за јуни како последна шанса Бугарија да го тргне ветото за почетокот на пристап ...
СТРАТЕШКИОТ ДИЈАЛОГ СО САД НЕ Е ЗАМЕНА ЗА ЕУ, СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ШТО ПОСКОРО ТРЕБА ДА Е ЗЕМЈА ЧЛЕНКА , КАЖА АМБАСАДОРКАТА БРНЗ

СТРАТЕШКИОТ ДИЈАЛОГ СО САД НЕ Е ЗАМЕНА ЗА ЕУ, СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ШТО ПОСКОРО ТРЕБА ДА Е ЗЕМЈА ЧЛЕНКА , КАЖА АМБАСАДОРКАТА БРНЗ

Стратешкиот дијалог кој земјава на 2 јуни го почнува со Соединетите Американски Држави не е замена за членството во Европската унија, кажаа денеска ам ...
НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

НЕМАМЕ ВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА БУГАРИЈА, ЈУНИ Е ПОСЛЕДНАТА ШАНСА ЗА ЕУ, ВЛАДАТА ПОЧНУВА СТРАТЕШКИ ДИЈАЛОГ СО САД, ИЗЈАВИ ОСМАНИ

Македонија на 2 јуни во Вашингтон почнува процес на стратешки дијалог со Соединетите Американски Држави, но тоа нема врска со еветуалното повторно вет ...
ЖИТЕЛИТЕ УШТЕ ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ЏАБЕ ОБИДИТЕ ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ ВО ПРЕСПА ДА СЕ ПРИКАЖЕ КАКО ДЕЛ ОД БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА

ЖИТЕЛИТЕ УШТЕ ЗБОРУВААТ МАКЕДОНСКИ, ЏАБЕ ОБИДИТЕ ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ ВО ПРЕСПА ДА СЕ ПРИКАЖЕ КАКО ДЕЛ ОД БУГАРСКАТА ИСТОРИЈА

„Градбата е од 10 век, направена од мајстори градители од Лариса по нарачка на царот на Бугарите Самоил“. Ова е само фрагмент од записот поставен на и ...
АМЕРИКАНСКА КОНГРЕСМЕНКА НАЈАВИ МОЖНИ САНКЦИИ ЗА БУГАРИЈА ПОРАДИ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

АМЕРИКАНСКА КОНГРЕСМЕНКА НАЈАВИ МОЖНИ САНКЦИИ ЗА БУГАРИЈА ПОРАДИ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

Американската конгресменка Клаудија Тени кажа дека размислува да формира коалиција во Претставничкиот дом и Сенатот што би работела на можни санкции п ...
МЕНЕ МЕ ПРАШУВАТЕ ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ, А ВО БЕЛАТА ПАЛАТА ВИ СТОЈАТ НЕГОВИ СЛИКИ, ГРУЕВСКИ ОТВОРАШЕ МУЗЕИ СО НЕГОВИ ФИГУРИ, Ѝ РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА МИЗРАХИ

МЕНЕ МЕ ПРАШУВАТЕ ЗА ВАНЧО МИХАЈЛОВ, А ВО БЕЛАТА ПАЛАТА ВИ СТОЈАТ НЕГОВИ СЛИКИ, ГРУЕВСКИ ОТВОРАШЕ МУЗЕИ СО НЕГОВИ ФИГУРИ, Ѝ РЕЧЕ КОВАЧЕВСКИ НА МИЗРАХИ

Вашата партија ВМРО-ДПМНЕ го слави Ванчо Михајлов, погледајте ги сликите од него кои ви стојат во белата палата, ѝ одговори премиерот Димитар Ковачевс ...
И ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕ ДА ОСТАНАТ БЕЗ РУСКИОТ ГАС АКО НЕ ПЛАЌААТ ВО РУБЛИ, КАЖА КРЕМЉ

И ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕ ДА ОСТАНАТ БЕЗ РУСКИОТ ГАС АКО НЕ ПЛАЌААТ ВО РУБЛИ, КАЖА КРЕМЉ

Русија ги отфрли обвинувањата дека го користи природниот гас како алатка за уцена, додавајќи дека е сигурен снабдувач со енергенси. ЕУ ја обвини Руси ...
„ГАСПРОМ“ ОБЈАВИ ДЕКА ПРЕКИНАЛ ДА ИСПОРАЧУВА ГАС ВО ПОЛСКА И БУГАРИЈА

„ГАСПРОМ“ ОБЈАВИ ДЕКА ПРЕКИНАЛ ДА ИСПОРАЧУВА ГАС ВО ПОЛСКА И БУГАРИЈА

Руската нафтена компанија „Гаспром“ објави дека прекинала да испорачува гас во Полска и Бугарија откако двете земји одбиле да плаќаат во рубли. „Гаспр ...
НЕ МОЖЕ ПОПУЛИСТИЧКО-НАЦИОНАЛИСТИЧКИ РЕТОРИКИ НА БУГАРИЈА ДА БИДАТ ПРЕЧКА НА ПАТОТ КОН ЕУ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

НЕ МОЖЕ ПОПУЛИСТИЧКО-НАЦИОНАЛИСТИЧКИ РЕТОРИКИ НА БУГАРИЈА ДА БИДАТ ПРЕЧКА НА ПАТОТ КОН ЕУ, КАЖА КОВАЧЕВСКИ

Не може политичка борба во соседна држава-членка на ЕУ и популистичко-националистички реторики да бидат пречка за почетокот на преговорите со Европска ...
1 2 3 37 10 / 370 НАПИСИ