Таг: Бугарија

1 2 3 4 25 20 / 248 НАПИСИ
ЕУ ЈА ИСПОЛНИ ЦЕЛТА ОД 70% ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ ВОЗРАСНИ ГРАЃАНИ, БУГАРИЈА НА ПОСЛЕДНОТО МЕСТО СО 20%

ЕУ ЈА ИСПОЛНИ ЦЕЛТА ОД 70% ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНИ ВОЗРАСНИ ГРАЃАНИ, БУГАРИЈА НА ПОСЛЕДНОТО МЕСТО СО 20%

Европската комисија денеска објави дека 70% од возрасното население во Европската Унија е целосно вакцинирано против ковид-19, постигнувајќи ја целта ...
ИМА ТАКОВ НАРОД СЕ ОТКАЖА ОД ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА, БУГАРИЈА ПРЕД НОВИ ИЗБОРИ

ИМА ТАКОВ НАРОД СЕ ОТКАЖА ОД ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА, БУГАРИЈА ПРЕД НОВИ ИЗБОРИ

Бугарија се наоѓа пред нови избори откако лидерот на партијата Има таков народ, Слави Трифонов, изјави дека утре нема да го достават предлогот за нова ...
ПОЖАРОТ ВО ПЕХЧЕВО УШТЕ НЕ Е ПОД КОНТРОЛА, МОЖНО Е ДА СЕ ПРОШИРИ ВО БУГАРИЈА, ВЕЛАТ ОД ЦУК

ПОЖАРОТ ВО ПЕХЧЕВО УШТЕ НЕ Е ПОД КОНТРОЛА, МОЖНО Е ДА СЕ ПРОШИРИ ВО БУГАРИЈА, ВЕЛАТ ОД ЦУК

Го гаснат пожарот, одат екипите дваесет метри напред, се вртат назад и гледаат повторно гори, вели Горан Стојковски од Центарот за управување со кризи ...
ПОЖАР КАЈ ПЕХЧЕВО, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАРА ПОМОШ ОД НАСЕЛЕНИЕТО, АНГЕЛОВ ВЕЛИ СЕ ГАСИ СО 2 НАШИ И 3 СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ

ПОЖАР КАЈ ПЕХЧЕВО, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ БАРА ПОМОШ ОД НАСЕЛЕНИЕТО, АНГЕЛОВ ВЕЛИ СЕ ГАСИ СО 2 НАШИ И 3 СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ

Голем пожар попладнево го зафати Пехчево. Гори шумата над градот, а како што велат граѓани, се шири кон Берово. Градоначалникот на Берово Звонко Пекев ...
ПЛАМЕН НИКОЛОВ ОД ИМА ТАКОВ НАРОД ГО ДОБИ МАНДАТОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА БУГАРСКА ВЛАДА

ПЛАМЕН НИКОЛОВ ОД ИМА ТАКОВ НАРОД ГО ДОБИ МАНДАТОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ НОВА БУГАРСКА ВЛАДА

Пламен Николов од Има таков народ е кандидат за нов премиер на Бугарија и претседателот Румен Радев денеска му го додели мандатот за составување влада ...
СОБРАНИЕТО ОБЕДИНЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

СОБРАНИЕТО ОБЕДИНЕТО ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПРЕГОВОРИТЕ СО БУГАРИЈА

Со 95 гласа „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“, Собранието денеска ја усвои резолуцијата за одредување на црвени линии во преговорите со Бугар ...
СААТОТ НА МЕКШЕЈН

СААТОТ НА МЕКШЕЈН

Грција го бараше името, Бугарија го бара јазикот и идентитетот, а на Албанија што ќе ѝ остане за барање кога ќе влезе во ЕУ? ...
Ѝ ПОСАКУВАМ СРЕЌА НА АЛБАНИЈА АКО ОСТАНЕ БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ЕУ, КАЖА ЗАЕВ

Ѝ ПОСАКУВАМ СРЕЌА НА АЛБАНИЈА АКО ОСТАНЕ БУГАРСКОТО ВЕТО ЗА ЕУ, КАЖА ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев кажа дека секоја земја треба да биде оценувана според своите резултати и за него нема проблем ако Албанија биде одвоена од Македо ...
ОЧЕКУВАМ СЛАВИ ТРИФOНОВ ДА ЈА КОРИГИРА ИЗЈАВАТА СО „СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ“, РЕЧЕ ЗАЕВ

ОЧЕКУВАМ СЛАВИ ТРИФOНОВ ДА ЈА КОРИГИРА ИЗЈАВАТА СО „СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ“, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев очекува дека лидерот на бугарската политичка партија Има таков народ Слави Трифoнов ќе ја коригира изјавата во која Македонците г ...
НЕМА ЈАСЕН ПОБЕДНИК И НА ПОВТОРЕНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО БУГАРИЈА

НЕМА ЈАСЕН ПОБЕДНИК И НА ПОВТОРЕНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО БУГАРИЈА

И повторените парламентарни избори во Бугарија денеска не успеаја да донесат јасен победник, според излезните анкети. Партијата на водителот Слави Три ...
1 2 3 4 25 20 / 248 НАПИСИ