КРИВИЧНИОТ СУД ЈА ДОСТАВИ ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА НА ИЗБЕГАНИТЕ ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ

  КРИВИЧНИОТ СУД ЈА ДОСТАВИ ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА НА ИЗБЕГАНИТЕ ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИГрујевски и Бошкоски се во екстрадициски притвор во Солун и на први декември чекаат судење за поседување лажни патни исправи. - потерницата на МВР по која беа фатени на Солунскиот аеродром кога се обиделе да фатат авион за Будимпешта

  Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација поврзана со постапката за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски и ја достави до Министерството за правда, соопшти Кривичниот суд.

  „Постапувајќи по барање на Министерството за правда доставено до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, преку Апелациониот суд – Скопје, поврзано со постапката за екстрадиција, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација и ја достави до Министерството за правда на понатамошно постапување”, соопшти Основниот суд Скопје 1.

  Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација поврзана со постапката за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошкоски и ја достави до Министерството за правда, соопшти Кривичниот суд.

  „Постапувајќи по барање на Министерството за правда доставено до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, преку Апелациониот суд – Скопје, поврзано со постапката за екстрадиција, Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција ја комплетира потребната документација и ја достави до Министерството за правда на понатамошно постапување”, соопшти Основниот суд Скопје 1.

  Грујевски и Бошкоски се во екстрадициски притвор во Солун и на први декември чекаат судење за поседување лажни патни исправи. Тие два пати беа изведени пред Судот во Солун поради поседување лажни патни исправи.

  Беа фатени на Солунскиот аеродром на 18 октомври кога со лажни бугарски пасоши сакале да се качат во авион за Будимпешта.

  Грујевски и Бошкоски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување во МВР.

  Судијата Горан Бошевски од Основниот суд Скопје 1 во меѓувреме му даде позитивна оценка на обвинението против Грујевски

  Тие два пати беа изведени пред Судот во Солун поради поседување лажни патни исправи.

  Грујевски и Бошкоски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување во МВР.

  Судијата Горан Бошевски од Основниот суд Скопје 1 во меѓувреме му даде позитивна оценка на обвинението против Грујевски

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира